Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

14 listopada 2012 r.
11:05
Edytuj ten wpis

Edyta Górniak kończy 40 lat

Autor: Zdjęcie autora PAP Life
0 0 A A
Edyta Górniak (PAP Life)
Edyta Górniak (PAP Life)

Olśniewająca uroda i krystalicznie czysty głos wyniosły Edytę Górniak na szczyt. Na swoją pozycję jedynej prawdziwej diwy współczesnej polskiej estrady artystka pracuje już od lat. We środę obchodzi 40. urodziny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wokalny debiut Edyty Górniak miał miejsce 14 listopada 1972 r. na oddziale położniczym szpitala w Ziębicach.

Dziewczynka od pierwszych chwil na świecie zwracała na siebie uwagę otoczenia. Rozśpiewana Edyta już w przedszkolu powtarzała, że zostanie piosenkarką. I gdy dla jej koleżanek śpiew do mikrofonu zrobionego z butelki od szamponu był niczym innym, jak zabawą, Edyta występami przed publicznością złożoną z lalek i pluszaków oswajała się z przyszłym zawodem.

Górniak nie przepuszczała żadnej okazji, by otworzyć usta - śmiało wykorzystywała akustykę szkolnych sal, przez co często wypraszana była z lekcji. Edukację przerwała w klasie maturalnej technikum ogrodniczo-pszczelarskiego. Spodnie-ogrodniczki i kapelusz pszczelarki, nijak się miały do szykownych kreacji jej śpiewających idolek.

Jako nastolatka Edyta Górniak wykonała szlagier Sam Brown "Stop" w programie "Śpiewać każdy może". Z telewizji trafiła na deski amfiteatru w Opolu, a stamtąd prosto do kultowego musicalu "Metro". W 1993 r. po raz pierwszy nagrała w studiu piosenki ("Autostrada niebo-piekło" i "Whenever" skomponowane przez późniejszego autora jej wielkiego przeboju "Dotyk", Piotra Rubika).

Zachwyty nad "To nie ja"

"Najpiękniejszy młody głos Europy" - tymi słowy Edytę Górniak i jej wykonanie utworu "To nie ja" podczas Konkursu Piosenki Eurowizji określił dziennikarz stacji BBC. Odziana w skromną białą sukienkę i proste letnie obuwie wokalistka oczarowała widzów oraz jurorów, którzy przyznali Polsce 2. miejsce w konkursie. Data 30 kwietnia 1994 r. przeszła do historii polskiej piosenki, a gwiazda Edyty Górniak w ciągu zaledwie 3 minut (tyle trwał jej występ na Eurowizji) rozbłysła na firmamencie.



Sukces "To nie ja" na krajowych listach przebojów powtórzyły kolejne nagrania Edyty - energetyczna piosenka "Jestem kobietą" i zmysłowy utwór "Dotyk". Repertuar debiutanckiej płyty Edyty Górniak uzupełniły utwory, które piosenkarka wykonywała na początku kariery w przedstawieniach muzycznych.

Krytycy kręcili nosem, wystawiając płycie umiarkowane noty, ale słuchacze pozostali pod urokiem artystki. Album "Dotyk" rozszedł się w blisko milionowym nakładzie, a tytułowe nagranie przez ponad pół roku utrzymywało się w top 10 najpopularniejszych teledysków programu "Muzyczna Jedynka" do momentu, gdy na prośbę samej Edyty usunięto "Dotyk" z zestawienia, by "zrobić miejsce na nowe propozycje".

Tuż po premierze "Dotyku" w maju 1995 r. Edyta Górniak rozpoczęła pracę nad anglojęzycznym materiałem, z którym miała wejść na światowe listy przebojów. Do produkcji płyty zwerbowano Chrisa Neila, który parę lat wcześniej poprowadził Celine Dion ku międzynarodowemu gwiazdorstwu.

Ameryka i Anglia nie zainteresowały się Edytą

Strategia marketingowa kompanii EMI zakładała dotarcie z albumem "Edyta Górniak" do fanów Celine Dion. Do promocji Edyty Górniak na światowym rynku wybrano bezbarwną melodię "When You Come Back To Me", która w żaden sposób nie reprezentowała energii głosu i osobowości wokalistki. "To była piosenka dla nikogo" - podsumował prezenter radiowy Marek Niedźwiecki. Premiera płyty Edyty Górniak w listopadzie 1997 r. zbiegła się z wydaniem najsłynniejszej płyty Celine Dion "Let's Talk About Love". Okazało się, że słuchacze nie potrzebują "drugiej Celine".

Dwa najważniejsze rynki fonograficzne - USA i Wielka Brytania - nie były zainteresowane Edytą. "Dla Amerykanów Edyta była zbyt europejska. Anglicy z kolei zupełnie nie mieli na nią pomysłu" - powiedział PAP Life producent Chris Neil. Albumowi nie pomógł też fakt, że kilka kompozycji, które oryginalnie powstały z myślą o Edycie nagrali inni wykonawcy, m.in. Martine McCutcheon i Robert Miles. "Opóźniająca się premiera albumu Edyty spowodowała, że autorzy piosenek udostępnili je innym" - wyjawił Neil. "Nie byliśmy zachwyceni" - wspomina po latach w rozmowie z PAP Life.

Z europejskim rynkiem Edyta Górniak zmierzyła się ponownie w 2003 r. Tym razem artystka postawiła na brzmienie i wizerunek w stylu Kylie Minogue. Singiel "Impossible" osiągnął jednak minimalny sukces, a towarzyszący mu album "Invisible" - zgodnie z tytułem - pozostał niezauważony. Brytyjski oddział wytwórni EMI oraz niemiecki Virgin rozwiązały z Edytą kontrakty.

Po powrocie do kraju Edyta Górniak miłość do muzyki przedłożyła na miłość do mężczyzny. W listopadzie 2005 r. wokalistka poślubiła muzyka Dariusza Krupę, ojca jej syna Allana.

W ciągu ostatnich kilku lat nazwisko Edyty Górniak zamiast na czołowe miejsca list przebojów (płyty "EKG" z 2007 r. i tegoroczne "My" nie sprostały oczekiwaniom) trafiało na czołówki pism plotkarskich (walka z paparazzi, rozwód z mężem). Artystka zamiast dzielić się ze słuchaczami swoim niepospolitym głosem, udzielała wskazówek jak śpiewać, uczestnikom programów telewizyjnych. Zamiast na scenie prezentować nowe przeboje, prezentowała wdzięki na parkiecie "Tańca z gwiazdami".

Pozbawiona właściwej opieki menedżerskiej artystka podjęła szereg chybionych decyzji. Z okazji 40. urodzin wypada zatem życzyć Edycie Górniak ponownych sukcesów muzycznych. Wszak urodziła się po to, by śpiewać.

Pozostałe informacje

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji
Wideo i zdjęcia z operacji
galeria
film

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji

Operuję robotem od 13 lat i w tej chwili widzę, że bardzo trudno jest wykonać zabieg bez tego narzędzia – mówi dr n. med. Jerzy Draus, chirurg, który szkoli personel medyczny w zakresie chirurgii robotycznej. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie wykonano już pół tysiąca operacji z pomocą robota da Vinci.

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

W pierwszą niedzielę lipca na stadionie w Górze Puławskiej odbędzie się festyn pod hasłem "Truskawkobranie". Organizatorzy imprezy finalizują rozmowy z gwiazdą wieczoru: zespołem założonym przez znanego aktora.

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Przed niespełna dwoma tygodniami rozstrzygnięto przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej, a dzisiaj (22 maja) prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał umowę z wykonawcą. Za blisko 95 milionów w Chełmie powstanie piłkarska perełka.

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Wczoraj w centrum Hrubieszowa ulicami miasta jechał Chevrolet, który ciągnął na przyczepie potężną łódź motorową. Policjanci zatrzymali więc kierowcę do kontroli.

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena
25 maja 2024, 16:00

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena

Koniec sezonu w Teatrze Andersena coraz bliżej. To ostatni moment, żeby odwiedzić teatr przed wakacjami. A jakie spektakle możemy jeszcze zobaczyć?

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

O tym, że w naszym regionie możemy znaleźć relikty z dawnych epok nie trzeba nikogo przekonywać. Do konserwatora zabytków trafiły kolejne artefakty.

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień
24 maja 2024, 12:00

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień

Od najbliższego piątku (24 maja) aż do kolejnej niedzieli (2 czerwca) potrwają tegoroczne Dni Tomaszowa Lubelskiego. Będą koncerty, wystawy, imprezy sportowe i wiele trakcji dla najmłodszych.

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila
WIDEO
film

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila

Działania policjantów z KWP w Lublinie oraz KWP w Szczecinie doprowadziły do zatrzymania poszukiwanego listem gończym pedofila. Mężczyzna najbliższe dwa lata spędzi w więzieniu.

Michał Wasilewski W 2019 roku otrzymał Fryderyka w kategorii płyta roku muzyka elektroniczna za album „Gradient” XXANAXXU. Ma na swoim koncie współpracę z indywidualnymi artystami takimi jak: Ania Karwan, Bovska, Quebonafide, Marika, Pezet, Małolat, Reni Jusis, Vnm, Wojciech Waglewski, Ras czy Ten Typ Mes.

Beksiński.Live 2024: muzyka inspirowana obrazami Beksińskiego

Dziś w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak Wishlake. Z Michałem Wasilewskim rozmawiamy o inspiracjach, muzyce i obrazach Zdzisława Beksińskiego.

Sport to zdrowie, ale z głową
WIDEO
film

Sport to zdrowie, ale z głową

W kolejnym odcinku Dziennika dla Zdrowia zapytaliśmy trenera personalnego Wojciecha Brodaczewskiego jak wygląda jego praca, co należy zrobić aby osiągnąć najlepsze efekty na siłowni i dlaczego na początku lepiej zacząć ćwiczyć z trenerem niż samemu.

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy
NASZ PATRONAT
26 maja 2024, 10:00

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy

Już w najbliższą niedzielę na terenie Lubelskiego Aeroklubu w Radawcu: Lotniczy Dzień Dziecka. A przy okazji będzie można wesprzeć szczytny cel.

Darmowa atrakcja z Pepsi
galeria
film

Darmowa atrakcja z Pepsi

Do niedzieli (26 maja) w Lublinie w pobliżu placu Litewskiego i deptaka, przy Galerii Centrum można spotkać wyjątkową atrakcję, która z pewnością przypadnie do gustu fanom nietypowych instalacji miejskich.

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni będzie gwiazda ostatniego dnia imprezy

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni, Kubańczyk i Andrzej Rybiński

Do tego triathlon w Zimnej Wodzie, zlot motocyklowy i jeszcze więcej koncertów. Wszystko przez trzy dni: w najbliższy weekend w Łukowie.

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Lumpeksy, zwane także second-handami, zyskały ogromną popularność w ostatnich latach. Dla jednych są sposobem na odnalezienie unikalnych, modnych ubrań za niewielkie pieniądze, dla innych – świadomym wyborem ekologicznym. Ale skąd właściwie pochodzą te ubrania? Odpowiedź na to pytanie prowadzi nas do miejsc, które są kluczowym ogniwem w tym procesie – hurtowni ubrań używanych.

Uczniowie świętowali 550 lat województwa lubelskiego
galeria

Uczniowie świętowali 550 lat województwa lubelskiego

Przepiękna rocznica, pięknego województwa, które ma wspaniałą historię, a przede wszystkim miało i ma wspaniałych mieszkańców – tak mówiła Agnieszka Szczebiot, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie z okazji świętowania jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium