Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

12 sierpnia 2011 r.
15:55
Edytuj ten wpis

Etykiety na produktach: Czytaj, co kupujesz

Na produkcie powinna znaleźć się także informacja o zagrożeniach, jakie może on stwarzać (Bartek Żur
Na produkcie powinna znaleźć się także informacja o zagrożeniach, jakie może on stwarzać (Bartek Żur

Zawartość cukru, tłuszczu, barwników czy konserwantów – takie informacje muszą znaleźć się na produktach spożywczych. Etykiety warto czytać dla naszego dobra.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Bardzo rzadko robiąc zakupy sprawdzamy etykiety umieszczone na produktach. Jeśli już nam się to zdarza, z reguły patrzymy na datę ważności przetworów mlecznych. Czy to znaczy, że mamy nieograniczone zaufanie do producentów i handlowców?

A może nie wiemy, jakich informacji powinniśmy szukać i jakie wnioski na ich podstawie wyciągnąć. Najwięcej obaw budzą substancje oznaczone symbolem "E…”. Ale przecież nie tylko o nich informują nas różne etykiety.

Kupuj świadomie

Producenci muszą podawać konsumentom pełną informację o produkcie, także o zagrożeniach, jakie może on stwarzać.

Powinni umieszczać je na etykietach w sposób zrozumiały, w języku polskim, wyraźne i czytelne. Jeśli ich brakuje – zastanówmy się, czy kupować taki towar.

Podczas zakupów należy poznać przynajmniej podstawowe składniki produktu takie jak np. zawartość cukru (ważne dla diabetyków), tłuszczu, mięsa, konserwantów, barwników lub innych substancji, na które np. ktoś może być uczulony.

Może się i tak zdarzyć, że więcej mięsa jest w pasztecie w puszkach przeznaczonych dla kotów niż dla ludzi. Może się też okazać, że sok z pozoru "naturalny” jest sztucznie barwiony, konserwowany, dosładzany.

Czy bać się "E”?

Etykiety na produktach spożywczych powinny zawierać ich skład. Zasadą jest, że na pierwszym miejscu tej listy będzie ten składnik, którego w produkcie jest najwięcej. Muszą też znaleźć się tam nazwy substancji dodatkowych (np. glutaminian sodu) lub ich numery (np. E-621), a tych obawiamy się najczęściej.
– Niesłusznie mamy taką opinię – zauważa prof. dr hab. Zdzisław Targoński, kierownik Katedry Biotechnologii, Żywienia Człowieka i Towaroznawstwa Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

– Przecież np. saletrę sodową stosuje się od dawna w wyrobach wędliniarskich. To bardzo ważne, bo nie tylko sprawia, że wędliny nie zmieniają wyglądu, lecz także chroni je przed rozwojem bakterii jadu kiełbasianego.

Z kolei benzoesan sodu czy kwas sorbowy (E200) występują również w postaci naturalnej w owocach i nikomu to nie przeszkadza. Kwas sorbowy spalany jest jak kwas tłuszczowy – organizm utylizuje go. Kwas sorbowy syntetyczny, stosowany jest jako konserwant, głównie w margarynie i serach. Uważa się, że jest nieszkodliwy dla zdrowia, choć często powoduje reakcje alergiczne.
– Choćby z tego powodu warto czytać etykiety – zauważa prof. Targoński.

– Niektóre konserwanty mogą wywoływać czy też zaostrzać objawy alergiczne u osób uczulonych.

Jak utrzymują specjaliści, dodatki do produktów spożywczych są dziś nieodzowne – przede wszystkim dlatego, że zapobiegają działaniu pleśni, bakterii, a więc i rozprzestrzenianiu się chorób.

Jak czytać etykiety

Niezrozumiały szyfr znaków, które każdy szanujący się producent powinien umieścić na opakowaniu swojego wyrobu, zawarty jest w tomie liczącym 320 stron. Nosi on tytuł "Dodatki funkcjonalne do żywności” i na dobrą sprawę, trzeba by iść do sklepu z podręcznikiem, aby zorientować się, czym są te dodane do produktów elementy.

Wymieńmy tylko kilka najczęściej spotykanych:

• substancje konserwujące – przedłużają trwałość produktów poprzez zabezpieczenie ich przed działaniem bakterii
• E200 – kwas sorbowy, nietoksyczny dla organizmu człowieka, stosowany w napojach mlecznych, serach, sosach sałatkowych, słodyczach, napojach bezalkoholowych, mrożonych ciastach, pizzy, nadzieniach cukierniczych

• E210 – kwas benzoesowy – ma działanie hamujące rozwój drożdży i pleśni, przeciwdziała rozwojowi drobnoustrojów. Zastosowanie – kremy, soki owocowe, margaryna, jogurty owocowe

• E322 – lecytyna. Nietoksyczny składnik pokarmowy. Zwiększa delikatność skórki chleba, zapobiega pryskaniu tłuszczu podczas smażenia. Zastosowanie – margaryna, czekolada, koncentraty deserów, makaron, pieczywo, lody, majonezy, a nawet chleb

• E401 – alginian sodu. Ma właściwości zagęszczające i stabilizujące Utrzymuje zawiesinę w napojach. Nieszkodliwy dla zdrowia. Łatwo chłonie wilgoć z powietrza. Zastosowanie – lody, galaretki, jogurty, sery, koncentraty, konserwy rybne i mięsne.

Pozostałe informacje

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

Mapa ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu, możliwym gradem i silnym wiatrem

Burzowo na południu województwa. IMGW wydał ostrzeżenia

Dzisiaj wieczorem i w nocy, zwłaszcza na południu województwa lubelskiego możliwe są burze oraz opady deszczu. Ostrzega przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W meczu drugiej kolejki grupy spadkowej Azoty Puławy uległy Zagłębiu Lubin dopiero po serii rzutów karnych

Azoty Puławy gorsze od Zagłębia Lubin dopiero po rzutach karnych

W spotkaniu drugiej kolejki w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Zagłębiem Lubin dopiero po serii rzutów karnych 1:3. W regulaminowym czasie był remis 43:43.

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji
ZDJĘCIA
galeria

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim oficjalnie zainaugurowano XV edycję akcji charytatywnej „Twój Dar Serca dla Hospicjum”, której celem jest wsparcie podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Aleksandra Stanacev (z piłką) opuszcza Lublin

Cztery zawodniczki zagraniczne opuszczają Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Piąte miejsce zajęte przez Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sezonie 2024/2025 spowodowało w lubelskim klubie falę zmian. Wiadomo, że za ich przeprowadzanie nadal będzie odpowiedzialny Karol Kowalewski, który przejął drużynę kilka miesięcy temu zastępując Krzysztofa Szewczyka.

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Cztery centra dla osób niepełnosprawnych, nowe świetlice, wsparcie systemu adopcyjnego i pieczy zastępczej - na zadania w ramach polityki społecznej w województwie lubelskim marszałek przekazał dzisiaj 37 mln zł, a wartość umów sięgnęła 44 milionów.

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

To była kwestia czasu. Mężczyzna, który w ostatni piątek, 18 kwietnia, jadąc elektryczną hulajnogą, potrącił 13-latk - jest już w rękach policji. Grozi mu więzienie.

Ogród miałby powstać w Parku Zdrojowym. Warunkiem jest zgoda konserwatora zabytków
ekologia

Nestlé chce zbudować w Nałęczowie "ogród deszczowy"

Producent popularnej wody mineralnej "Nałęczowionka" - firma Nestlé Waters, we współpracy z fundacją Hydroni, rozpoczął przygotowania do budowy miejskiego ogrodu deszczowego. Ta nowa atrakcja turystyczna może powstać w nałęczowskim Parku Zdrojowym.

Siatka nowych połączeń kolejowych PKP Intercity w kierunku Niemiec - planowany start grudzień 2025.
kolej

Z Chełma na zachód. Będzie nowe połączenie - bezpośrednio do Berlina

Chełm przestaje być kolejowym zaściankiem. Od grudnia pojedziemy stąd prosto do Berlina – bez przesiadek. To nie żart, to nowa rzeczywistość, którą na początku kwietnia ogłosili PKP Intercity i Ministerstwo Infrastruktury.

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Wybór odpowiedniego oprogramowania do prowadzenia zdalnych spotkań wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim, zwróć uwagę na funkcjonalności takie jak interaktywne tablice, możliwość nagrywania sfery dyskusji oraz wsparcie istniejących integracji z innymi narzędziami. Dla profesjonalnych prezentacji niezbędne są także opcje zarządzania uczestnikami oraz chat, który umożliwia bieżącą komunikację.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych
Watykan

To oni poprowadzą ceremonię pogrzebową Franciszka. Ostatnia wola papieża

Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell będzie przewodniczył w sobotę obrzędowi pochówku papieża Franciszka w bazylice Matki Bożej Większej – poinformował w środę Urząd Celebracji Liturgicznych. Obecni podczas ceremonii będą dwaj polscy kardynałowie, Stanisław Ryłko i Konrad Krajewski.

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem

Po niespodziewanej, wyjazdowej wygranej z JSW Jastrzębskim Węglem siatkarze Bogdanki LUK Lublin stanęli przed szansą awans do finału PlusLigi. Na trybunach pojawiło się 4221 osób, a kibice robili, co mogli. Niestety, w środowy wieczór mistrzowie Polski wyrównali stan rywalizacji na 1:1. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane już w sobotę. Sprawdźcie nasze zdjęcia z hali Globus.

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

W sobotę 26 kwietnia na murawie Motor Areny Lublin zmierzą się piłkarze Motoru Lublin i Cracovii. Na kibiców po meczu bedzie czekać więcej autobusów.

zdjęcie ilustracyjne

O włos od tragedii. Policjanci ocalili dwie osoby przed targnięciem się na życie

Pomoc przyszła na czas. Chełmscy policjanci uratowali dwie osoby, które chciały targnąć się na własne życie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium