Nowa stacja hemodializ ma być gotowa już za rok. Budowa ruszy lada chwila. A potem kolejne inwestycje: w tym nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy czy Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna. Tak w przeciągu kilku najbliższych lat ma się zmienić SPSK 4 w Lublinie. Jeśli znajdzie pieniądze na wszystkie planowane inwestycje.
Pierwsza hemodializa w szpitalu przy Jaczewskiego w Lublinie została wykonana 1 maja 1971 roku. Zabiegi te są już więc tu wykonywane od ponad 50 lat.
– Tak bliskiego kontaktu z pacjentami, między innymi dializowanymi, którzy przyjeżdżają do nas trzy razy w tygodniu, czasami po kilkadziesiąt lat, nie ma nikt. To jest jakby nasza rodzina – mówi prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego i kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii SPSK 4 w Lublinie.
Obecnie z pomocy stacji dializ stale korzysta tu ponad 60 pacjentów. Po zakończeniu budowy nowej stacji hemodializ, pomoc dostanie będzie mogło otrzymać około 90 osób. Wzrosnąć ma także liczba pacjentów, którzy dostają dializy otrzewnowe – z 10 do 30-40.
W okresie pandemii liczba pacjentów korzystających z dializ niestety zmalała aż o 15 proc. Jak mówi prof. Wojciech Załuska, to pacjenci, którzy zmarli z powodu zakażenia koronawirusem, ale także z powodu dużych uszkodzeń wielonarządowych po przejściu Covid-19. W całym województwie z dializ korzysta w tej chwili 950 chorych.
– Jesteśmy jednym z większych ośrodków, skierowanym do leczenia też trudnych pacjentów z ostrym uszkodzeniem nerek – dodaje prof. Załuska.
Nowy budynek Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki to pierwsza część inwestycji, która zakłada powstanie Ponadregionalnego Centrum Nefrologii i Hemodializ. Kiedy pierwszy obiekt w sierpniu przyszłego roku będzie gotowy, ruszy modernizacja Oddziału Nefrologii. Prace mają kosztować 26,6 mln zł, pieniądze pochodzą z Ministerstwa Zdrowia.
Centrum Nefrologii i Hemodializ ma pomóc w identyfikacji potrzeb pacjentów pod kątem przygotowania do przeszczepów nerki.
– Z przeszczepami ze względu na sytuację epidemiologiczną poszliśmy w niewłaściwym kierunku – przyznaje prof. Załuska. – Przeszczepów jest mniej, chcemy tę sytuację odwrócić.
Ambitne plany szpitala - wizualizacje planowanych inwestycji
Szpital pochwalił się wczoraj także śmiałymi planami na następne lata. To m.in. budowa zupełnie nowego budynku Centrum Podstawowej i Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej. To również zupełnie nowy budynek Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
– Chcemy ten obszar unowocześnić, powiększyć tak, żeby obsługa i dbałość o pacjenta była zdecydowanie lepsza niż w tym momencie – podkreśla Radosław Starownik, dyrektor SPSK 4 w Lublinie.
W planach jest też m.in. rozwój Centrum Urazowego, powstanie Centrum Kardiologii z Ośrodkiem Telemetrii i Telemedycyny, Wschodniego Centrum Chorób Układu Nerwowego, Centrum Koordynowanej Opieki Onkologicznej i Centrum Kobiety i Dziecka. Wszystkie nowe obiekty mają powstawać wokół szpitala. Połączą się z nim przejściami podziemnymi lub nadziemnymi. Wszystkie nowe planowane inwestycje mają szacunkowo kosztować aż 800 mln zł. Szpital pieniędzy jeszcze nie ma. Zamierza po nie aplikować stopniowo.