Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

20 czerwca 2022 r.
9:10

Zaskakujące dane. Tych znanych chorób w pandemii notowano bardzo niewiele. Teraz wracają

55 2 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Archiwum)

Więcej przypadków boreliozy, znacznie więcej szkarlatyny i aż ponad 4 razy więcej zachorowań na ospę wietrzną w porównaniu do poprzedniego roku, odnotował od 1 stycznia do końca maja Państwowy Zakład Higieny. Znane choroby zakaźne znowu zaczynają pojawiać się w statystykach, po dwóch latach epidemicznej nieobecności.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

2627 Polaków zachorowało przez pięć pierwszych miesięcy 2022 roku na boreliozę. W tym samym okresie 2021 roku zanotowano 2227 przypadków tej choroby przenoszonej przez kleszcze.

Jak wyjąć kleszcza

– Najważniejsze jest jak najszybsze usunięcie kleszcza. Jeżeli pozbędziemy się go w przeciągu 24-48 godzin to minimalizujemy ryzyko zakażenia boreliozą – mówi dr hab. n. med. Joanna Krzowska-Firych, kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie. Dlatego lekarka radzi, aby po powrocie z miejsc, gdzie zazwyczaj przebywają kleszcze, dokładnie obejrzeć swoje ciało. Kleszcz na ciele żywiciela preferuje okolice dobrze ukrwione, ciepłe, gdzie skóra jest cienka. Mogą to być więc doły podkolanowe, czy pachowe, okolice narządów płciowych, granica skóry owłosionej i nieowłosionej głowy. Kleszcze usuwamy wyłącznie mechanicznie. Najlepiej przy użyciu pęsety, lub szczypczyków. Ważne żeby uniknąć rozfragmentowania kleszcza, tylko usunąć go w całości.

W klinice Instytutu Medycyny Wsi liczba hospitalizowanych pacjentów z boreliozą jest na stałym poziomie. Być może dlatego, że tegoroczny wzrost liczby zachorowań na boreliozę i tak jest niczym, jeśli porównamy statystyki z pierwszych pięciu miesięcy przedpandemicznego 2019 roku. Wtedy przypadków boreliozy według PZH był aż 4964!

Grypa, szkarlatyna, ospa wietrzna

Niemal identyczny trend jest zauważalny jeśli chodzi o inne znane choroby zakaźne. Najbardziej powszechnej – grypy i jej podejrzeń w 2019 roku było aż 2,6 mln przypadków. Rok temu blisko 900 tysięcy, a w tym roku znowu 1,6 mln.

Szkarlatyna to ostra ogólnoustrojowa choroba wywoływana przez paciorkowce grupy A. Przebiega z gorączką i charakterystyczną wysypką na skórze i błonach śluzowych. Należy do najczęstszych chorób zakaźnych dzieci. Trzy lata temu (styczeń-maj) była odnotowana 11 294 razy. Rok temu stała się rzadkością (1084 przypadki), żeby w tym roku znowu mocniej wrócić do statystyk (3276).

Jeszcze powszechniejsza ospa wietrzna w pandemii koronawirusa również była wykrywana rzadziej. Przez 5 miesięcy 2019 roku było 112 tys. zachorowań. Rok temu zaledwie 22 tysiące. W tym roku wiatrówka znowu wraca, bo zakażeń pojawiło się 82 tysiące.

– Dostępność do lekarzy znowu jest większa, więc wykrywalność tych chorób jest wyższa. Pandemia z pewnością miała wpływ na zaniżoną ilość odnotowanych zachorowań w poprzednim okresie – uważa Joanna Krzowska-Firych.

To w trakcie pandemii koronawirusa pacjenci zaczęli być leczeni przez telefon. Teleporady stały się tak powszechnie używane, że w pewnym momencie NFZ zaczął nawet karać przychodnie, którego nadużywały tego sposobu przyjęć. Ale lekarze podkreślają, że nie wszyscy tak pracowali.

– W moim przypadku teleporada służyła do zebrania wywiadu. Jeśli sytuacja tego wymagała, umawiałam pacjentów jeszcze tego samego dnia lub następnego na wizytę osobistą. Miałam pacjenta, który chciał oceny badań podczas teleporady, bo obawiał się zakażenia Covidem w przychodni. Kazałam mu przyjść i na podstawie badania osobistego i wywiadu rozpoznałam zapalenie wyrostka robaczkowego – podkreśla Anna Dzioba, lekarka rodzinna z NZOZ Życie w Lublinie. – Myślę, że zmniejszenie liczby rozpoznawanych chorób zakaźnych w trakcie pandemii zawdzięczamy ograniczeniu kontaktów, maseczkom i zwracaniu dużej uwagi na higienę rąk – dodaje.

– Te choroby oczywiście nie zniknęły, ale uwarunkowania były takie, że z jednej strony zamknięcie żłobków i przedszkoli skutkowało zmniejszeniem się transmisji chorób zakaźnych wśród dzieci, zaś z drugiej – z powodu utrudnień dostępu do lekarzy ograniczało ich diagnozowanie – uważa prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS. – Widać to wyraźnie po statystykach zachorowań na takie choroby jak ospa wietrzna, której gwałtowny spadek w porównaniu z rokiem 2019 odnotowano w pierwszej połowie 2021 roku, podczas gdy w odpowiadającym okresie bieżącego roku ponownie notuje się wzrosty.

Wybrane choroby zakaźne. Przed (2019) i w trakcie pandemii koronawirusa

Wybrane choroby zakaźne

1 stycznia – 31 maja 2022

1 stycznia – 31 maja 2021

1 stycznia – 31 maja 2019

Giardioza (lamblioza)

476

196

388

Wirusowe zakażenia jelitowe

39 093

5 689

39 403

Wirusowe zakażenia jelitowe u dzieci do lat 2

12 384

2861

18 312

Krztusiec

113

68

616

Płonica (szkarlatyna)

3 276

1084

11 294

Róża

864

598

2 281

Kiła

611

396

632

Rzeżączka

148

92

237

Borelioza

2627

2 227

4964

Styczność i narażenie na wściekliznę / potrzeba szczepień

2 681

1647

2639

Kleszczowe zapalenia mózgu

26

10

36

Ospa wietrzna

82 155

22 646

112 456

Odra

15

8

1 310

Różyczka

48

21

164

Wirusowe zapalenie wątroby typu C – przewlekłe

714

404

1490

Nowowykryte zakażenia HIV

699

354

605

Świnka

360

156

643

Grypa i podejrzenia gryp

1 659 756

898 774

2 663 434

Zakażenia SARS-CoV-2

1 972 459

1 565 683

brak

Źródło danych: Państwowy Zakład Higieny

e-Wydanie

Pozostałe informacje

MKS FunFloor przegrał pierwszy mecz pod wodzą Pawła Tetelewskiego
galeria

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już dwa razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Tetelewski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

Gala karnawałowa w Operze
7 lutego 2025, 18:00

Gala karnawałowa w Operze

Mamy karnawał, czas zabawy. Opera Lubelska zaprasza na Galę Karnawałową w stylu brilliant, która zaświeci blaskiem Wiednia i Paryża.

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!
MEMY
galeria

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. To właśnie dzięki nim świat jest lepszy.

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu
galeria

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu

Ulica Bernardyńska nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Obowiązują objazdy komunikacji miejskiej. Decyzja o otwarciu ulicy może zapaść jutro.

Sebastian Rudol może wkrótce pożegnać się z Motorem Lublin

Sebastian Rudol pożegna się z Motorem Lublin?

Niespodziewane wieści transferowe. Według plotek wkrótce Motor Lublin może opuścić Sebastian Rudol. Środkowy obrońca pokazał się na jesieni z bardzo dobrej strony, ale w zimie żółto-biało-niebiescy sprowadzili już dwóch stoperów. „Rudi” ma przenieść się do pierwszoligowego ŁKS Łódź.

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, zginął we wczorajszym wypadku w Werbkowicach. Jak podaje policja - zderzył się czołowo z pojazdem wojskowym.

Pożar domu

Sąsiad uratował starszą kobietę z pożaru domu. Trwa zbiórka na odbudowę

Gdyby nie odważny sąsiad, pani Stanisława mogłaby spłonąć w pożarze swojego dobytku. Wójt gminy w specjalny sposób podziękował panu Januszowi, a przyjaciele uruchomili zbiórkę na odbudowę domu.

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Dzień Babci nie był szczęśliwy dla seniorek z Lublina. Kobiety uwierzyły w historie o ataku na konto bankowe i wypadku wnuczki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium