To doskonała alternatywa dla okularów i soczewek kontaktowych. Przy okazji Światowego Dnia Wzroku warto poznać fakty i mity dotyczące tego zabiegu.
FAKT: Zabieg laserowej korekcji wzroku odbywa się w ciągu jednego dnia i nie wymaga pozostawania w placówce medycznej czy uciążliwej rekonwalescencji.
Wykonywany jest w ciągu kilkunastu minut, a poprawa widzenia zauważalna jest natychmiast po jego zakończeniu. Zabieg jest bezbolesny, może powodować jedynie u niektórych pacjentów niewielki dyskomfort. Po zabiegu można praktycznie od razu wrócić do codziennych czynności. Nie należy jednak wykonywać dużego wysiłku fizycznego oraz wzrokowego; wpatrywać się w intensywne źródła światła takie jak ekran komputera. Okres rekonwalescencji zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu, średnio wynosi około dwóch tygodni, podczas których goi się rogówka.
MIT: Laserowa korekcja wzroku jest dla każdego.
FAKT: Kandydatem do laserowej korekcji wady wzroku może być osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ogólnie zdrowa, u której po szczegółowej diagnostyce stanu oka oraz wywiadzie medycznym nie stwierdzono przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Ze względu na nieustabilizowaną wadę wzroku, nie stosuje się laserowej chirurgii refrakcyjnej u pacjentów poniżej 18 roku życia. Przeszkodą do zabiegu są choroby oczu takie jak: jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki, stożek rogówki, zmiany w rogówce oraz nieuregulowane sprawy zdrowotne dotyczące na przykład tarczycy, cukrzycy oraz chorób onkologicznych i kardiologicznych.
Przeciwwskazaniem są również stany zapalne oczu, choroby tkanki łącznej oraz choroby infekcyjne i schorzenia reumatyczne. Z zabiegu nie mogą skorzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Oprócz szczegółowych badań diagnostycznych przeprowadzany jest wywiad, na podstawie którego lekarz stwierdza, czy stan zdrowia pacjenta może wpływać na możliwość przeprowadzenia zabiegu czy potrzebna jest dodatkowa konsultacja medyczna u lekarza prowadzącego lub innego specjalisty. W dniu zabiegu ponownie jest weryfikowany brak przeciwwskazań i dopiero po potwierdzeniu rozpoczynają się przygotowania do zabiegu.
MIT: Zabieg laserowej korekcji wad wzroku trzeba powtórzyć.
FAKT: Celem zabiegu jest trwała korekcja wzroku. W większości przypadków wada jest usuwana całkowicie. Rekorekcje zdarzają się bardzo rzadko. Sama operacja nie ma wpływu na stabilizowanie się wady wzroku. Bardzo ważne jest, by wada przed zabiegiem była stabilna, dzięki temu efekt będzie trwały. Wada wzroku nie powraca. Jednak po 40. roku życia w wyniku naturalnego procesu starzenia się oka pojawia się wada zwana presbiopią. Starczowzroczność występuje także u osób, które nigdy nie miały problemów z widzeniem, dlatego laserowa korekcja wzroku nie wpływa na jej pojawienie się.
MIT: Laserowa korekcja wzroku to jedna metoda.
FAKT: Zabiegi laserowej korekcji wzroku to aktualnie najbardziej zaawansowane metody usuwania wad wzroku. Jest to nieustannie i dynamicznie rozwijający się nurt w mikrochirurgii oka, który może zaoferować pacjentom lepszy komfort życia korzystając z zaawansowanych technologii operacyjnych. Do laserowej korekcji wad wzroku stosowane są różne metody w zależności od rodzaju wad wzroku, np. FemtoLASIK, Epi - LASIK, Aspheric LASIK, Personal LASIK, IntraCOR.