Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

12 października 2014 r.
9:00
Edytuj ten wpis

POChP. Choroba podstępna i groźna

Autor: Zdjęcie autora Kmo
0 0 A A

Dręczący, uporczywy kaszel składamy na karb zaziębienia, ale już rzadziej palenia papierosów. Nasza wiedza o chorobach płuc ogranicza się do gruźlicy, zapalenia płuc, oskrzeli i nowotworów. Ale przecież jest jeszcze inna, bardzo groźna choroba. Ukryta pod skrótem POChP.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
POChP to Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, która przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Te, choć oczywiste, często są mylone przez pacjentów z innymi dolegliwościami.

Objawy

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc powoduje zwężenie oskrzeli i w ten sposób utrudnia oddychanie. Jeśli nie możemy wejść na drugie i wyższe piętro, to nie zawsze spowodowane jest to chorobą serca.
POChP powoduje zwężenie dróg oddechowych. Chory nie może swobodnie zarówno wypchnąć jak też nabrać powietrza, odczuwa duszność, często ma świszczący oddech, a pokonanie wspomnianego piętra wymaga dużego wysiłku. Mogą być i takie objawy jak kaszel i odkrztuszanie plwociny. Choroba ma charakter postępujący, a zmiany w płucach są tylko częściowo odwracalne. Ta choroba prowadzi w konsekwencji do niewydolności oddechowej i inwalidztwa. Jest jedną z głównych przyczyn umieralności na całym świecie. Nieraz nie zdajemy sobie sprawy, że kaszel, a nawet zadyszka to początki tej choroby.

Zarówno POChP jak i astma, są przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Dają podobne objawy i mogą występować jednocześnie u tej samej osoby. W obu tych chorobach toczy się stan zapalny w płucach, ale o innym charakterze. W astmie zwężenie oskrzeli jest często całkowicie odwracalne, natomiast w POChP nigdy nie daje się go w pełni odwrócić i zwykle postępuje, jeśli chory nie zaprzestanie palenia tytoniu. Niewątpliwie jednak astma i POChP częściowo nakładają się wzajemnie. Wieloletnia astma może powodować zmiany w ścianie oskrzeli prowadzące do tego, że ich zwężenie staje się nieodwracalne.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną jest palenie papierosów, ale również szkodliwe jest bierne wdychanie dymu tytoniowego. Jeśli pali jeden z domowników, inni są również zagrożeni chorobą.

Palenie to jeden z niewielu dobrze poznanych, szkodliwych czynników, na które człowiek dobrowolnie się naraża. To najgroźniejsza trucizna naszych czasów, ale zarazem taka, której można uniknąć. Palacze chorują na POChP 50 razy częściej niż niepalący. W dymie papierosowym znajduje się ponad 4 tys. związków, które trafiają do płuc. POChP sprzyja także zanieczyszczenie powietrza i słabo wentylowane pomieszczenia. POChP występuje u mężczyzn i kobiet, ale stwierdza się, że choroba coraz częściej diagnozowana jest u kobiet co prawdopodobnie ma przyczynę w rozpowszechnianiu się wśród nich nałogu palenia papierosów.

Diagnostyka

Badaniom diagnostycznym powinna się poddać każda paląca osoba i taka, która ma kaszel, odkrztusza plwocinę, cierpi na duszność podczas wysiłku fizycznego. Podstawowym badaniem jest spirometria, która mierzy takie parametry, jak natężona pojemność życiowa (VC) i natężona pierwszosekundowa objętość wydechowa (FEV1). Trzeba też wykluczyć ewentualne współistnienie innych chorób, takich jak astma czy gruźlica.

Dzięki badaniu spirometrycznemu można ustalić, czy płuca odpowiadają naszemu wiekowi. Badanie jest zupełnie bezinwazyjne, bezbolesne, dość szybkie. Najpierw wydychamy mocno powietrze, a potem nabieramy go jak najwięcej w płuca by później przez 6 sekund wydychać je przez specjalny ustnik. W ten sposób zostaje zmierzona pojemność życiowa płuc (VC), czyli największa objętość powietrza, jaką możemy nabrać po najgłębszym wydechu. Badana jest też szybkość wydechu (FEV1), czyli maksymalna objętość powietrza, jaka wydychamy w pierwszej sekundzie. Dane przelicza komputer i są one podstawą diagnostyki.

Rozpoznanie

Większość chorych szuka pomocy lekarskiej dopiero wówczas, gdy choroba już znacznie im dokucza i ogranicza normalne funkcjonowanie. Dlatego ogromne znaczenie ma edukacja społeczeństwa i pracowników służby zdrowia w zakresie rozpoznawania objawów oraz wdrażanie właściwego leczenia w jej początkowym okresie. Badania spirometryczne są mało kłopotliwe i lekarze powinni częściej kierować na nie pacjentów.

Jeśli z przeprowadzonych analiz wynika, że chorujemy na POChP i nie jest to jeszcze stadium zaawansowane, można zatrzymać rozwój choroby. Ale to też w dużym stopniu zależy od nas. Trzeba przede wszystkim rzucić palenie, zdrowo się odżywiać, prowadzić aktywny tryb życia. Jeśli choroba jest zaawansowana, nie ma mowy o całkowitym wyleczeniu. Należy także zmienić styl życia, zerwać z nałogiem i cały czas regularnie przyjmować leki.

Leczenie

Skuteczne leczenie POChP obejmuje cztery elementy:
• ocenę zaawansowania choroby i śledzenie jej przebiegu
• zmniejszenie narażenia na dym tytoniowy
• leczenie za pomocą leków i metod niefarmakologicznych
• leczenie zaostrzeń choroby, wymagających interwencji lekarskiej w domu chorego lub w szpitalu.

Rzucenie palenia jest najskuteczniejszym i najbardziej opłacalnym sposobem zmniejszenia zagrożenia chorobą i zatrzymania jej postępu. Do niefarmakologicznych metod należy rehabilitacja oddechowa, leczenie tlenem, a nawet stosowane w bardzo nielicznych przypadkach leczenie operacyjne.

Wiemy, że to niedobre

Według badań w Polsce świadomość o zagrożeniach płynących z palenia papierosów jest duża. Wiemy sporo o szkodliwości palenia, a nawet - jak pokazują statystyki - zaledwie co trzeci palacz nie próbował zerwać z nałogiem. Staramy się, jak możemy. Gorzej jest jednak ze skutecznością terapii antynikotynowej.
W naszym kraju dominują osoby bardzo mocno uzależnione. Aż 77 proc. to palacze, którzy absolutnie nie mogą obejść się bez papierosów, a rzadko któremu paczka wystarcza na dwa dni.

Najczęściej palą mężczyźni i kobiety w wieku 30-50 lat, a wśród nich największą grupę stanowią osoby z wykształceniem podstawowym, zasadniczym zawodowym. Częściej palą mieszkańcy miast niż wsi; szczególnie kobiety. Osoby, które o swojej sytuacji materialnej mówią, że jest dobra, palą znacznie rzadziej niż pozostałe
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Z Tik-Toka na scenę. Mama na obrotach w Białej Podlaskiej
patronat
21 stycznia 2025, 19:00

Z Tik-Toka na scenę. Mama na obrotach w Białej Podlaskiej

Już 21 stycznia w sali widowiskowej Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej wystąpi Klaudia Klimczyk powszechnie znana jako Mama Na Obrotach. Przyjeżdża z nowym programem „Kiedyś, a dziś”.

Koci herosi z lubelskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt szukają kochającego domu
ZDJĘCIA
galeria

Koci herosi z lubelskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt szukają kochającego domu

Mówi się, że nikt nie da ci tyle miłości co zwierzę, któremu uratowałeś życie. I to jest prawda: zwierzak wzięty ze schroniska odpłaca się nieograniczoną miłością. Obecnie na kochający dom w lubelskim schronisku czeka 116 kotów.

Lodowisko już działa. Można nawet zarezerwować całą taflę

Lodowisko już działa. Można nawet zarezerwować całą taflę

Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku otworzyła lodowisko pod chmurką. Dziś wszyscy ślizgają się za darmo. Potem trzeba będzie już płacić. Ile?

Chcieli ukraść kawę. Nakrył ich dzielnicowy
NA GORĄCYM UCZYNKU

Chcieli ukraść kawę. Nakrył ich dzielnicowy

Dwóch mężczyzn próbowało ukraść kawę w sklepie na Kalinowszczyźnie. Na ich nieszczęście, w tym samym czasie zakupy robił tam policjant.

Jesse Eisenberg i Kieran Culkin na planie filmu Prawdziwy Ból
DO ZOBACZENIA
film

Prawdziwy ból: Premiera online już za chwilę (wideo)

Były zdjęcia w Lublinie i Krasnymstawie, były świetne recenzje, są nagrody i nominacje. Czas na premierę w streamingu. Kiedy i gdzie obejrzymy Prawdziwy Ból?

Aukcja Pride of Poland w 2024

Promują konie w Paryżu i szukają firmy eventowej. Już szykują się na aukcję Pride of Poland

Do wydarzenia jeszcze wiele miesięcy, ale przygotowania do tegorocznych Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim już ruszyły. Stadnina szuka firmy eventowej, która zorganizuje techniczne zaplecze dla 2 tys. gości podczas sierpniowej imprezy.

– O małżeństwo trzeba dbać - mówią Teresa i Piotr Mojzessowie
PÓŁ WIEKU RAZEM
galeria

Przeżyli z sobą wiele lat. „Trzeba umieć ustąpić i powiedzieć przepraszam”

Wasza obecność dzisiaj tutaj to dowód, że miłość istnieje – mówił Rafał Zwolak, prezydent Zamościa i zdradził, że sam jest po ślubie 26 lat. Słuchali go małżonkowie ze znacznie dłuższym stażem, którym Prezydent RP przyznał Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte
galeria

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ulicy Poturzyńskiej 1 jest nową miejską placówką z zakresu pomocy społecznej. Inwestycja została dofinansowana kwotą 3,15 mln zł w ramach Programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Całość kosztów to niemal 4 mln zł.

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa
Lubycza Królewska

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa

Miał w domu mefedron, susz roślinny i próbował przekupić policjantów. Może trafić za kratki na kilka lat.

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium