Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

12 października 2014 r.
9:00
Edytuj ten wpis

POChP. Choroba podstępna i groźna

Autor: Zdjęcie autora Kmo

Dręczący, uporczywy kaszel składamy na karb zaziębienia, ale już rzadziej palenia papierosów. Nasza wiedza o chorobach płuc ogranicza się do gruźlicy, zapalenia płuc, oskrzeli i nowotworów. Ale przecież jest jeszcze inna, bardzo groźna choroba. Ukryta pod skrótem POChP.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
POChP to Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, która przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Te, choć oczywiste, często są mylone przez pacjentów z innymi dolegliwościami.

Objawy

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc powoduje zwężenie oskrzeli i w ten sposób utrudnia oddychanie. Jeśli nie możemy wejść na drugie i wyższe piętro, to nie zawsze spowodowane jest to chorobą serca.
POChP powoduje zwężenie dróg oddechowych. Chory nie może swobodnie zarówno wypchnąć jak też nabrać powietrza, odczuwa duszność, często ma świszczący oddech, a pokonanie wspomnianego piętra wymaga dużego wysiłku. Mogą być i takie objawy jak kaszel i odkrztuszanie plwociny. Choroba ma charakter postępujący, a zmiany w płucach są tylko częściowo odwracalne. Ta choroba prowadzi w konsekwencji do niewydolności oddechowej i inwalidztwa. Jest jedną z głównych przyczyn umieralności na całym świecie. Nieraz nie zdajemy sobie sprawy, że kaszel, a nawet zadyszka to początki tej choroby.

Zarówno POChP jak i astma, są przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Dają podobne objawy i mogą występować jednocześnie u tej samej osoby. W obu tych chorobach toczy się stan zapalny w płucach, ale o innym charakterze. W astmie zwężenie oskrzeli jest często całkowicie odwracalne, natomiast w POChP nigdy nie daje się go w pełni odwrócić i zwykle postępuje, jeśli chory nie zaprzestanie palenia tytoniu. Niewątpliwie jednak astma i POChP częściowo nakładają się wzajemnie. Wieloletnia astma może powodować zmiany w ścianie oskrzeli prowadzące do tego, że ich zwężenie staje się nieodwracalne.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną jest palenie papierosów, ale również szkodliwe jest bierne wdychanie dymu tytoniowego. Jeśli pali jeden z domowników, inni są również zagrożeni chorobą.

Palenie to jeden z niewielu dobrze poznanych, szkodliwych czynników, na które człowiek dobrowolnie się naraża. To najgroźniejsza trucizna naszych czasów, ale zarazem taka, której można uniknąć. Palacze chorują na POChP 50 razy częściej niż niepalący. W dymie papierosowym znajduje się ponad 4 tys. związków, które trafiają do płuc. POChP sprzyja także zanieczyszczenie powietrza i słabo wentylowane pomieszczenia. POChP występuje u mężczyzn i kobiet, ale stwierdza się, że choroba coraz częściej diagnozowana jest u kobiet co prawdopodobnie ma przyczynę w rozpowszechnianiu się wśród nich nałogu palenia papierosów.

Diagnostyka

Badaniom diagnostycznym powinna się poddać każda paląca osoba i taka, która ma kaszel, odkrztusza plwocinę, cierpi na duszność podczas wysiłku fizycznego. Podstawowym badaniem jest spirometria, która mierzy takie parametry, jak natężona pojemność życiowa (VC) i natężona pierwszosekundowa objętość wydechowa (FEV1). Trzeba też wykluczyć ewentualne współistnienie innych chorób, takich jak astma czy gruźlica.

Dzięki badaniu spirometrycznemu można ustalić, czy płuca odpowiadają naszemu wiekowi. Badanie jest zupełnie bezinwazyjne, bezbolesne, dość szybkie. Najpierw wydychamy mocno powietrze, a potem nabieramy go jak najwięcej w płuca by później przez 6 sekund wydychać je przez specjalny ustnik. W ten sposób zostaje zmierzona pojemność życiowa płuc (VC), czyli największa objętość powietrza, jaką możemy nabrać po najgłębszym wydechu. Badana jest też szybkość wydechu (FEV1), czyli maksymalna objętość powietrza, jaka wydychamy w pierwszej sekundzie. Dane przelicza komputer i są one podstawą diagnostyki.

Rozpoznanie

Większość chorych szuka pomocy lekarskiej dopiero wówczas, gdy choroba już znacznie im dokucza i ogranicza normalne funkcjonowanie. Dlatego ogromne znaczenie ma edukacja społeczeństwa i pracowników służby zdrowia w zakresie rozpoznawania objawów oraz wdrażanie właściwego leczenia w jej początkowym okresie. Badania spirometryczne są mało kłopotliwe i lekarze powinni częściej kierować na nie pacjentów.

Jeśli z przeprowadzonych analiz wynika, że chorujemy na POChP i nie jest to jeszcze stadium zaawansowane, można zatrzymać rozwój choroby. Ale to też w dużym stopniu zależy od nas. Trzeba przede wszystkim rzucić palenie, zdrowo się odżywiać, prowadzić aktywny tryb życia. Jeśli choroba jest zaawansowana, nie ma mowy o całkowitym wyleczeniu. Należy także zmienić styl życia, zerwać z nałogiem i cały czas regularnie przyjmować leki.

Leczenie

Skuteczne leczenie POChP obejmuje cztery elementy:
• ocenę zaawansowania choroby i śledzenie jej przebiegu
• zmniejszenie narażenia na dym tytoniowy
• leczenie za pomocą leków i metod niefarmakologicznych
• leczenie zaostrzeń choroby, wymagających interwencji lekarskiej w domu chorego lub w szpitalu.

Rzucenie palenia jest najskuteczniejszym i najbardziej opłacalnym sposobem zmniejszenia zagrożenia chorobą i zatrzymania jej postępu. Do niefarmakologicznych metod należy rehabilitacja oddechowa, leczenie tlenem, a nawet stosowane w bardzo nielicznych przypadkach leczenie operacyjne.

Wiemy, że to niedobre

Według badań w Polsce świadomość o zagrożeniach płynących z palenia papierosów jest duża. Wiemy sporo o szkodliwości palenia, a nawet - jak pokazują statystyki - zaledwie co trzeci palacz nie próbował zerwać z nałogiem. Staramy się, jak możemy. Gorzej jest jednak ze skutecznością terapii antynikotynowej.
W naszym kraju dominują osoby bardzo mocno uzależnione. Aż 77 proc. to palacze, którzy absolutnie nie mogą obejść się bez papierosów, a rzadko któremu paczka wystarcza na dwa dni.

Najczęściej palą mężczyźni i kobiety w wieku 30-50 lat, a wśród nich największą grupę stanowią osoby z wykształceniem podstawowym, zasadniczym zawodowym. Częściej palą mieszkańcy miast niż wsi; szczególnie kobiety. Osoby, które o swojej sytuacji materialnej mówią, że jest dobra, palą znacznie rzadziej niż pozostałe
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium