Za darmo i bez skierowania można dziś zrobić przy ul. Jaczewskiego badania pozwalające wykryć nowotwór głowy lub szyi. Do wykonania badań powinny skłaniać takie objawy, jak długo utrzymująca się chrypka i ból gardła, czy przewlekły katar.
Akcję prowadzi Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4. To jedna z ponad 40 placówek medycznych w Polsce, które wykonują bezpłatne badania w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Chodzi o szybką diagnozę, która jest kluczowa w leczeniu raka.
– Liczba przypadków nowotworów głowy i szyi stale rośnie. Najczęściej to rak krtani, gardła i nosogardła. Diagnozujemy też nowotwory ślinianek oraz zatok – wylicza dr n. med. Henryk Siwiec, zastępca szefa Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej SPSK4 w Lublinie. – W przypadku nowotworu zatok warto zwrócić uwagę, że przez długi czas może on nie dawać żadnych objawów lub te objawy mogą być niecharakterystyczne i nie wzbudzić niepokoju.
Dr Siwiec podkreśla, że niepokojącym objawem może być długotrwale zatkany nos lub przewlekły katar. – Pacjent nie zgłasza się do lekarza, bo nic go nie boli. Kiedy zaczyna się dziać coś niepokojącego, choroba jest już najczęściej w bardzo zaawansowanym stadium. Wtedy szansa na efektywne leczenie jest znacznie mniejsza – wyjaśnia dr Siwiec. – Niepokojące mogą być też guzy na szyi, które najczęściej oznaczają przerzuty nowotworu, np. krtani, do węzłów chłonnych szyjnych. Wtedy natychmiast trzeba zgłosić się do specjalisty.
Na nowotwory głowy i szyi chorują głównie osoby starsze, ale takie przypadki są też diagnozowane u młodych pacjentów. Ponad połowa tych nowotworów jest rozpoznawana zbyt późno. Lekarze zwracają uwagę na to, że pandemia COVID-19 dodatkowo opóźniła dostęp do wczesnej diagnostyki, kluczowej dla skutecznego leczenia. Dlatego tym bardziej zachęcają do badań laryngologicznych, które można zrobić za darmo i bez skierowania.
Z tej możliwości powinny skorzystać przede wszystkim osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy. Chodzi np. o utrzymujący się przez kilka tygodni ból gardła lub języka, chrypkę, trudności w połykaniu, jednostronną niedrożność nosa lub krwawienie z nosa, czerwone lub białe plamy w jamie ustnej.
Specjaliści będą przyjmować od godz. 14 do 18 w przyszpitalnych poradniach specjalistycznych przy ul. Jaczewskiego 8 (w pokojach nr 128, 129 i 130). Dodatkowe informacje pod numerami telefonu: 81 724 45 18 oraz 81 724 45 16.
Dzięki akcjom profilaktycznym, prowadzonym również w innych szpitalach, udaje się szybko zdiagnozować nowotwór i skierować pacjenta na leczenie. Takim przykładem mogą być badania dermatologiczne prowadzone w SPSK1 w Lublinie od czerwca do września. Tylko podczas dwóch pierwszych dni na ok. 200 przebadanych pacjentów aż 10 zostało skierowanych do chirurgicznego usunięcia zmian skórnych z podejrzeniem czerniaka.