Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

12 października 2022 r.
13:14

Pandemia nas rozpiła. Piwo w odwrocie, wracamy do wódki

Autor: Zdjęcie autora PAP Zdrowie

Do częstszego picia alkoholu w okresie lockdownu w porównaniu z okresem przed pandemią przyznało się 15 proc. respondentów zbadanych przez SW Research. Taki sam odsetek wskazał częstsze picie alkoholu obecnie w porównaniu z okresem pandemicznej izolacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Badanie „Zmiana profilu konsumpcji napojów alkoholowych w Polsce w trakcie i po pandemii” potwierdza dane publikowane przez OECD na temat zwiększonej konsumpcji alkoholu w okresie dwóch lat pandemii, szczególnie wśród konsumentów, którzy już przed pandemią pili nadmiernie i ryzykownie. Zostało zrealizowane w sierpniu tego roku na ogólnopolskiej próbie dorosłych respondentów przez firmę SW Reaserch. Badacze wskazują, że negatywne zachowania związane z piciem alkoholu utrwaliły się i są obserwowane również obecnie, jak i rosnące spożycie napojów spirytusowych.

Blisko dwa lata pandemii i społecznej izolacji wpłynęły na ilość i sposób konsumpcji alkoholu. Dane OECD wskazują na wzrost sprzedaży alkoholu w latach 2020-2021 vs 2019, pomimo okresowego zamknięcia gastronomii. Zwiększona konsumpcja alkoholu została przede wszystkim zaobserwowana w grupach konsumentów, którzy już przed pandemią pili nadmiernie i ryzykownie.

Czy negatywne zjawiska dotyczące picia alkoholu utrzymały się również po pandemii i w jakim stopniu?

Pijemy bardziej ryzykownie

Porównując czas przed pandemią oraz okresy lockdownu można zauważyć wzrost odsetka respondentów deklarujących, że w czasie izolacji w ogóle nie sięgali po napoje alkoholowe (22 proc. w stosunku do 16 proc. przed lockdownem). Obecnie do niepicia alkoholu przyznaje się 18 proc. respondentów, a więc deklarowana liczba abstynentów zmalała o 4 proc. Badani deklarują rzadsze niż przed pandemią spożywanie piwa. Picie wódki oraz wina spadło w czasie lockdownu, po czym wróciło do wcześniejszego poziomu.

W badaniu wykorzystano Test Rozpoznawania Problemów Alkoholowych, aby dokładniej przyjrzeć się modelowi picia alkoholu przez osoby, które wypijają co najmniej 6 standardowych jednostek alkoholu (sja) przy jednej okazji.

Wypijanie takiej ilości alkoholu dziennie jest uznawane za picie szkodliwe i ryzykowne. Odsetek badanych, którzy w czasie pandemii pili co najmniej 6 sja przy jednej okazji co najmniej raz w tygodniu wzrósł do 17 proc. i utrzymał się po pandemii na niemal tym samym poziomie (16,5 proc.).

Co dziesiąty badany przyznał, że obecnie z powodu picia alkoholu zaniedbuje swoje obowiązki – to więcej osób niż w pandemii (9,2 proc.) i zdecydowanie więcej niż przed 2020 rokiem (7,6 proc.).

Zwiększyło się również zjawisko porannego picia alkoholu po intensywnym piciu poprzedniego dnia.

Przed pandemią takie sytuacje miały miejsce co najmniej raz w tygodniu w przypadku 6,3 proc. respondentów, obecnie przyznaje się do tego typu zachowań ponad 9 proc. Polaków. Blisko 12 proc. badanych przyznaje, że ich bliscy są zaniepokojeni ilością wypijanego przez respondentów alkoholu i sugerują im, by ograniczyli picie. To o niemal 3 proc. więcej niż przed pandemią.

Polacy piją coraz więcej mocnych alkoholi

Dane Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) od lat pokazują, że szkodliwa konsumpcja alkoholu dotyczy 18,6 proc. Polaków – 11,3 proc. pije ryzykownie (od 6 do 12 litrów czystego etanolu rocznie), a 7,3 proc. nadużywa alkoholu (ponad 12 litrów etanolu rocznie). W jakim stopniu pandemia koronawirusa wpłynęła na zmianę tych statystyk, biorąc pod uwagę, że nastąpiły zmiany w modelach picia alkoholu oraz zmieniły się ilości konsumowanych rodzajów alkoholu?

Według PARPA statystyczny Polak wypił w 2021 więcej niż dotychczas wina i miodów, więcej wyrobów spirytusowych, a mniej piwa. W efekcie w ubiegłym roku w Polsce zanotowano najwyższe od pierwszej połowy lat 90. spożycie alkoholi mocnych i najniższe od ponad 10 lat spożycie piwa. Udział napojów spirytusowych w strukturze spożycia napojów alkoholowych, w przeliczeniu na czysty alkohol wyniósł w 2021 roku rekordowe 39,2 proc. Tak wysokich wskaźników dla alkoholi mocnych PARPA nie zanotowała ani razu od kiedy publikowane są analizy, czyli od ponad 20 lat.

Statystyki GUS wskazują, że średnie roczne spożycie napojów alkoholowych na 1 mieszkańca, w przeliczeniu na 100-procentowy alkohol, w 2021 nieznacznie wzrosło (9,7 litra w roku 2021 w stosunku do 9,62 litra w roku 2020). Wzrosty spożycia są widoczne przede wszystkim w kategorii wyrobów spirytusowych – 10 lat temu statystyczny Polak wypijał 3 litry 100-procentowego alkoholu pod postacią wyrobów spirytusowych i 5,46 litra 100-procentowego alkoholu pod postacią piwa. W ubiegłym roku wartości te wynosiły 3,8 litra dla alkoholi mocnych i 5,1 litra dla piwa.

Wzrost spożycia wyrobów spirytusowych obserwujemy na przestrzeni ostatnich kilku lat. Może to oznaczać, że Polska wraca do wódczanego modelu konsumpcji alkoholu, co jest złym prognostykiem dla walki z ryzykownym i nadmiernym piciem.

Według prof. dr. hab. Andrzeja M. Fala, prezesa zarządu Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, bardzo niepokoją dane pokazujące choćby czasowy wzrost tendencji picia do upadłego. Równie źle rokują odwrócenia trendów w kontekście mocy spożywanego alkoholu. Świadczy to o dość dużej podatności części społeczeństwa i wymaga bardzo intensywnej edukacji w kierunku zdecydowanych zmian w stylu życia. Nie ma i nie będzie „zdrowego” napoju zawierającego alkohol. Niestety jego obecność w naszej kulturze jest bardzo silna, dobrym początkiem może być więc choćby częściowe jego eliminowanie poprzez zmniejszanie zawartości w napojach. Oczywiście najlepiej do 0 proc.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kawa droga jak nigdy. A zapasy coraz mniejsze

Kawa droga jak nigdy. A zapasy coraz mniejsze

W poniedziałek, cena arabiki na giełdzie ICE osiągnęła rekordowy poziom i wyniosła ponad 8,5 tysiąca dolarów za tonę. Robusta też jest rekordowo droga. Pa giełdzie LIFFE pod koniec stycznia jej cena 5 861 USA za tonę.

Piotr Cugowski wystąpi na żywo w Centrum Spotkania Kultur
koncert
5 lutego 2025, 19:00

Piotr Cugowski wystąpi na żywo w Centrum Spotkania Kultur

Piotr Cugowski od lat zachwyca polską publiczność swoim talentem wokalnym. „Jeszcze mi się chce…ale już niczego nie muszę” to motto jego trasy koncertowej, która obejmuje rodzinny Lublin. Artysta wystąpi na scenie lubelskiego CSK w najbliższą środę (5 lutego).

Pierwszy zabieg implantacji całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora przeprowadzono w zeszłym tygodniu

Historyczna operacja w szpitalu "papieskim". Po raz pierwszy zrobili coś takiego

Ten dzień zapisze się w historii szpitala "papieskiego" w Zamościu. 28 stycznia 2025 przeprowadzono tutaj pierwszy zabieg implantacji całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora. Wykonali go miejscowi lekarze pod nadzorem eksperta z Centrum Zaburzeń Rytmu Serca Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Legendy sceny hc/punk w Zgrzycie
koncert
9 marca 2025, 19:00

Legendy sceny hc/punk w Zgrzycie

Już 9 lutego (niedziela) na scenie lubelskiej Fabryki Kultury Zgrzyt dojdzie do niezwykłego koncertu dwóch muzycznych legend, których lata świetności przypadły na lata 80-te – włoskiego Raw Power i polskiej Moskwy.

Takie smaki tylko na Lubelszczyźnie! Sprawdź się w naszym smacznym quizie
QUIZ

Takie smaki tylko na Lubelszczyźnie! Sprawdź się w naszym smacznym quizie

Cebularz, forszmak i flaczki - kuchnia lubelska jest bogata w smaki i tradycje. Uważasz się za jej znawcę? Sprawdź się w naszym przepysznym quizie.

Styczniowe potrącenie na przejściu dla pieszych przy ulicy Armii Krajowej
BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

Potrącenie przy Armii Krajowej. Radny z apelem do pieszych: Nie wchodzić bezmyślnie

W styczniu na przejściu dla pieszych przy ulicy Armii Krajowej kierowca taksówki potrącił mężczyznę i jego 9-letniego syna. Zdaniem mieszkańców należy doświetlić zebrę na tym odcinku. A przewodniczący rady miasta apeluje do pieszych, by „nie wchodzili bezmyślnie” na przejścia.

AC/DC: 12 koncertów w Europie. Jeden w Polsce
Power Up

AC/DC: 12 koncertów w Europie. Jeden w Polsce

4 lipca 2025 – tego dnia AC/DC zagra w Warszawie na PGE Narodowy. 7 lutego 2025: tego dnia bilety na ten koncert trafia do sprzedaży.

Australijski kuzyna Stiga w programie Top Gear Australia
DO ZOBACZENIA

Top Gear Australia: Stig i gwiazdy w samochodzie za rozsądną cenę

Najszybsze i najdziwniejsze samochody, wyścigi i gwiazdy w samochodzie za rozsądną cenę. Plus australijski kuzyn Stiga. Premiera Top Gear Australia już w niedzielę.

Stary tylko z nazwy. Staramy się działać nowocześnie
WYWIAD

Stary tylko z nazwy. Staramy się działać nowocześnie

Już niebawem Teatr Stary będzie świętował 13 rocznicę wznowienia działalności. O historii, artystach, budżecie i marzeniach rozmawiamy z Michałem Karapudą, dyrektorem Teatru Starego.

Jechał 137, dostał 15 punktów i 5000 złotych mandatu

Jechał 137, dostał 15 punktów i 5000 złotych mandatu

55-latek w miejscowości Góry, w obszarze zabudowanym jechał Mercedesem z prędkością 137 km/h. Policjanci zatrzymali mu na 3 miesiące prawo jazdy.

Jakub Karolak

Jakub Karolak (PGE Start Lublin): Ten punkt może, ale nie musi w końcówce sezonu dużo znaczyć

PGE Start Lublin pokonał w niedzielę Legię Warszawa 88:76. Oto, co po zakończeniu rywalizacji w stolicy powiedzieli jego główni bohaterowie

Tanio już było. Takie są oferty na budowę obiektów sportowych dla szkoły przy Berylowej

Tanio już było. Takie są oferty na budowę obiektów sportowych dla szkoły przy Berylowej

Ani urzędnicy, ani mieszkańcy zadowoleni raczej nie będą. Lubelski Ratusz poznał pierwsze oferty na wybudowanie obiektów sportowych dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Profilaktyka w walce z rakiem. NFZ organizuje spotkania

Profilaktyka w walce z rakiem. NFZ organizuje spotkania

Instruktaż samobadania piersi, mammobus i konsultacje na temat szczepień przeciw HPV. Lubelski NFZ organizuje cztery akcje w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Koncert Ani Dąbrowskiej odwołany. Jest nowy termin

Koncert Ani Dąbrowskiej odwołany. Jest nowy termin

Dzisiejszy (3 lutego) koncert Ani Dąbrowskiej w Centrum Spotkania Kultur został odwołany. Powodem jest choroba artystki.

Przejechał przez pole, uderzył w dom i obudził się
NA DRODZE

Przejechał przez pole, uderzył w dom i obudził się

67-latek zjechał z drogi na pole, przejechał ponad 100 metrów i uderzył w ścianę domu, w którym przebywało trzech domowników. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium