Coraz więcej osób zagląda do Internetu, żeby postawić sobie diagnozę, a nawet samemu się leczyć.
Lekarze irytują się, że chorzy, odwołując się do Internetu, podważają ich wiedzę. Jednak przeważnie denerwuje ich to, że osoby takie same sobie szkodzą i narażają swoje zdrowie.
Tak samo reagują farmaceuci
- Za lek sprzedany przez Internet nikt nie odpowiada - mówi mgr Krzysztof Przystupa, prezes Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. - Za sprzedany w naszych placówkach odpowiada apteka. My możemy zaopatrywać się w leki tylko w hurtowniach, gdzie sprawdzane są odpowiednie warunki przechowywania, daty ważności, serie, znany jest producent. Jeśli my mamy marżę na leki 10-procentową, a w Internecie jest 20-procentowa, to można zadać pytanie - od jakiego producenta są te farmaceutyki? Wygląda na to, że sprzedawane są poniżej kosztów produkcji.
Wielu lekarzy i farmaceutów nie ukrywa, że mogą to być podróbki.
Statystyki mówią, że na rynku zachodnim do sieci internetowej wprowadza się ok. 20 proc. leków nielegalnie.
Maria Kolesiewicz
Rozmowa z Bożeną Poniatowską-Bielak
• Ludzie coraz chętniej w sprawach medycznych szukają pomocy w Internecie...
- Tak, jest taka grupa pacjentów, którzy, przychodząc tu, mówią, że przeczytali o swojej chorobie w Internecie. Postawili już sobie diagnozę i oczekują potwierdzenia.
• Może to znak naszych czasów?
- Internet nie może służyć leczeniu i stawianiu diagnozy. Owszem, może być narzędziem edukacji.
• W jaki sposób?
- Przy chorobach przewlekłych. Jeśli pacjent leczy się długi czas, a chce wiedzieć, jaką np. ma stosować dietę, aktywność, z jakich zabiegów pielęgnacyjnych warto skorzystać, może to przeczytać na stronie. Jeśli strony internetowe są prowadzone przez kompetentne stowarzyszenia, można pogłębić wiedzę o chorobie lub w ogóle dowiedzieć się, że taka choroba występuje. Jednak nie do przyjęcia są porady na odległość. W Internecie każdy może się podać za specjalistę. Ale ja głównie myślę o tych forach, na których ludzie radzą sobie nawzajem: "mnie pomogło to lub tamto lekarstwo, więc tobie też pomoże”. To może mieć fatalne następstwa, może opóźnić profesjonalne leczenie, a nawet zaszkodzić.
• Co myśleć o sprzedaży leków przez Internet?
- W sprzedaży powinny być tylko farmaceutyki zarejestrowane i z apteki.
• Ludzie leczą się w ten sposób twierdząc, że jest trudna dostępność do lekarza
- Nieprawda. Do lekarzy rodzinnych nie ma kolejek. W trybie pilnym przyjmuje się pacjentów od razu. Chorego trzeba zbadać, a nie korespondować z nim.