Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

26 lipca 2015 r.
16:27

Potrafimy skuteczniej walczyć z padaczką

(fot. Maciej Kaczanowski)
(fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z prof. Tomaszem Trojanowskim, kierownikiem Kliniki Neurochirurgii SPSK4 w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jakie działanie mają najnowsze stymulatory mózgu, które lekarze z pana kliniki wszczepili jako pierwsi w Polsce?

To najnowocześniejsze stymulatory nerwu błędnego, które wykorzystuje się w leczeniu pacjentów z padaczką lekooporną, taką, w której pomimo stosowania intensywnej terapii farmakologicznej liczba napadów się nie zmniejsza. Po wszczepieniu stymulatorów ataki są znacznie rzadsze, a u 1/3 pacjentów całkowicie ustępują.

• Czy mimo wszczepienia stymulatora napady mogą wrócić?

Stymulacja odbywa się przez całe życie. Trzeba jednak wymieniać baterię w stymulatorze. Jeśli pacjent pozwoli na jej wyczerpanie, to napady wracają. Sygnały wyczerpującej się baterii lekarz odczytuje na komputerze, z którym łączy się stymulator. Jeśli okaże się, że zostało na przykład 10 procent baterii, pacjent powinien ją wymienić za ok. 1-2 miesiące. Baterię wymienia się podczas zabiegu operacyjnego.

• Czym różnią się nowoczesne stymulatory od tych dotychczas stosowanych?

Te nowoczesne, analizując pracę serca pacjenta, wykrywają jej zaburzenia, które świadczą o zbliżającym się ataku padaczki. Dzięki temu uruchamiają dodatkową stymulację i zapobiegają napadowi. Działa to automatycznie w dzień i w nocy, pacjent nic nie musi robić. Dotychczas używane stymulatory nie miały takiej funkcji. Pacjent musiał sam pobudzać stymulator do wysyłania dodatkowych impulsów za pomocą specjalnego magnesu. Nie zawsze potrafił właściwie ocenić, czy nagle pojawiające się objawy, aura, były rzeczywiście dowodem na zbliżający się atak. W związku z tym, stymulator pobudzany był zbędnie i tym samym w większym stopniu zużywał baterię. Nie było to więc ekonomiczne. W przeciwieństwie do nowoczesnych stymulatorów, które działają tylko wtedy, kiedy występują obiektywne objawy zaliżającego się napadu.

• Jak wygląda zabieg wszczepiania stymulatora?

To nie jest skomplikowana operacja. Trwa około półtorej godziny. Elektrodę łączy się z nerwem błędnym. Pod skórę na klatce piersiowej po lewej stronie pod obojczykiem jest wszczepiany generator. To miejsce najbliżej głowy, w którym można wszczepić taki stymulator.
Po przeprowadzonej operacji, co trzy miesiące, konieczne są wizyty u lekarza. Musimy m.in. sprawdzić jak działa stymulator, jaki jest stan baterii. Stymulator można zewnętrznie sterować i ustawiać parametry np. natężenie prądu. Chodzi o to, żeby uzyskać skuteczność przy jak najmniejszym zużyciu baterii. Wówczas stymulator rzadziej wymaga wymiany.

• Czy stymulator w jakimś stopniu ogranicza pacjenta?

Nie, można z nim normalnie funkcjonować. Jedyne przeciwwskazanie dotyczy badania rezonansem magnetycznym. Pole magnetyczne występujące w rezonansie może przestawić parametry stymulatora. Jeśli pacjent chce się poddać takiemu zabiegowi, to najpierw musi wyłączyć stymulator.

• Na razie stymulatory zostały wszczepione dwóm pacjentom. Czy w planach są kolejne operacje?

Jak najbardziej. Na razie stymulatory zostały wszczepione 9 i 21-letniemu pacjentowi. W kolejce czeka pięciu kolejnych – dorosłych i dzieci. Dzieci jest znacznie więcej, bo padaczka lekooporna występuje u nich znacznie częściej. Jeśli natomiast chodzi o leczenie stymulatorem, to nie ma tu przeciwwskazań pod względem wieku. Takie operacje można wykonywać zarówno u dorosłych jak i u dzieci.

Przewidujemy, że kolejne operacje będziemy mogli wykonać w sierpniu. Chodzi o kwestie organizacyjne i finansowe. Stymulatory są bardzo drogie. Koszt jednego to około 40-60 tys. zł. Na razie musimy indywidualnie występować do NFZ o przyznanie refundacji na nowy typ stymulatora i wskazywać, że w konkretnym przypadku uzasadnione jest jego zastosowanie. Jeśli jednak uda nam się wykazać, że urządzenie rzeczywiście jest znacznie bardziej ekonomicznie, to NFZ prawdopodobnie zgodzi się na regularną refundację. Prognozujemy, że czas funkcjonowania nowoczesnego stymulatora będzie dłuższy o około 1/3. Te dotychczas używane trzeba było wymieniać co 2-3 lata, a ten nowy być może co 5 lat.

Pozostałe informacje

A ja palę faję…
Giełda Staroci w Lublinie
galeria

A ja palę faję…

…a konkretnie Popularne  i Giewonty, a nawet radzieckie papierosy Orbita. Tak, to nieprawdopodobne, ale na jednym ze stoisk sprzedawczyni oferowała stare polskie i radzieckie papierosy, w oryginalnych, zamkniętych opakowaniach.

Wielkie serce, puste konto

Wielkie serce, puste konto

66-latka z gminy Milanów straciła ponad 11 tys. złotych po tym, jak wypełniła formularz zgłoszeniowy dotyczący inwestycji finansowej, która miała pomóc ludziom potrzebującym. Kobieta dokonała wpłaty i oczekiwała na weryfikację.

Prawie komplet kibiców obejrzał porażkę Motoru z Cracovią
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Prawie komplet kibiców obejrzał porażkę Motoru z Cracovią

Czwarty raz z rzędu wszystkie bilety na domowy mecz Motoru zostały wyprzedane. Tym razem 14777 osób obejrzało spotkanie beniaminka z Lublina przeciwko Cracovii. Niestety, tym razem kibice opuszczali stadion rozczarowani, bo punkty pojechały do Krakowa. Sprawdźcie nasze fotki z meczu.

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Koniec zwycięskiej passy Górnika Łęczna. W niedzielę podopieczni trenera Pavola Stano nie zdołali strzelić gola Odrze Opole na jej terenie i wracają na Lubelszczyznę bogatsi o tylko jeden punkt

Pola zwyciężyła w międzynarodowym konkursie skierowanym dla dzieci z implantacją ślimakową

Pola z Lublina udoskonala implanty ślimakowe – i zdobywa świat

Dla 9-letniej Poli z Lublina implanty ślimakowe nie mają żadnych tajemnic. W ostatnim czasie dziewczynka wymyśliła jak je ulepszyć, przez co zdobyła uznanie w międzynarodowym konkursie.

ilustracyjne

Czeka nas kolejna noc przymrozków

W nocy z sobotę na niedzielę na termometrach można było zobaczyć temperatury na minusie. Niestety, dzisiaj może być podobnie.

zdjęcie ilustracyjne

Policjant po służbie zatrzymał złodzieja alkoholu. 33-latek zapłacił mandat

Nerwowe zachowanie 33-latka zwróciło uwagę policjanta z wydziału kryminalnego, który po służbie zauważył mężczyznę ukrywającego alkohol. Okazało się, że towar został skradziony ze sklepu. Sprawca został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

64-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj padł ofiarą brutalnego rozboju. Sprawcą okazał się jego 50-letni znajomy, który w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa. Mężczyzna został zatrzymany przez policję i tymczasowo aresztowany.

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Ulica Tomasza Zana w Lublinie od lat domaga się remontu. Właśnie została wydana pozytywna decyzja środowiskowa. To oznacza, że już niedługo może ruszyć cały proces przebudowy. Kiedy dokładnie?

Wielkie testowanie w Helium Club
Foto
galeria

Wielkie testowanie w Helium Club

Co tydzień w Helium Club odbywają się imprezy, które przyciągają tłumy. Kusi ich dobra muzyka, atmosfera i temat przewodni imprezy. Ostatnio odbyła się impreza - Taste The Music. Jak zwykle była to niezapomniana noc. Jeśli nie wierzycie, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach
Foto
galeria

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach

Wiele ostatnio się mówi o przywróceniu blasku Trybunałowi Koronnemu w Lublinie, który jest symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. Zobaczmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd Trybunału Koronnego w Lublinie.

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!