Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

26 lipca 2015 r.
16:27

Potrafimy skuteczniej walczyć z padaczką

0 0 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)
(fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z prof. Tomaszem Trojanowskim, kierownikiem Kliniki Neurochirurgii SPSK4 w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jakie działanie mają najnowsze stymulatory mózgu, które lekarze z pana kliniki wszczepili jako pierwsi w Polsce?

To najnowocześniejsze stymulatory nerwu błędnego, które wykorzystuje się w leczeniu pacjentów z padaczką lekooporną, taką, w której pomimo stosowania intensywnej terapii farmakologicznej liczba napadów się nie zmniejsza. Po wszczepieniu stymulatorów ataki są znacznie rzadsze, a u 1/3 pacjentów całkowicie ustępują.

• Czy mimo wszczepienia stymulatora napady mogą wrócić?

Stymulacja odbywa się przez całe życie. Trzeba jednak wymieniać baterię w stymulatorze. Jeśli pacjent pozwoli na jej wyczerpanie, to napady wracają. Sygnały wyczerpującej się baterii lekarz odczytuje na komputerze, z którym łączy się stymulator. Jeśli okaże się, że zostało na przykład 10 procent baterii, pacjent powinien ją wymienić za ok. 1-2 miesiące. Baterię wymienia się podczas zabiegu operacyjnego.

• Czym różnią się nowoczesne stymulatory od tych dotychczas stosowanych?

Te nowoczesne, analizując pracę serca pacjenta, wykrywają jej zaburzenia, które świadczą o zbliżającym się ataku padaczki. Dzięki temu uruchamiają dodatkową stymulację i zapobiegają napadowi. Działa to automatycznie w dzień i w nocy, pacjent nic nie musi robić. Dotychczas używane stymulatory nie miały takiej funkcji. Pacjent musiał sam pobudzać stymulator do wysyłania dodatkowych impulsów za pomocą specjalnego magnesu. Nie zawsze potrafił właściwie ocenić, czy nagle pojawiające się objawy, aura, były rzeczywiście dowodem na zbliżający się atak. W związku z tym, stymulator pobudzany był zbędnie i tym samym w większym stopniu zużywał baterię. Nie było to więc ekonomiczne. W przeciwieństwie do nowoczesnych stymulatorów, które działają tylko wtedy, kiedy występują obiektywne objawy zaliżającego się napadu.

• Jak wygląda zabieg wszczepiania stymulatora?

To nie jest skomplikowana operacja. Trwa około półtorej godziny. Elektrodę łączy się z nerwem błędnym. Pod skórę na klatce piersiowej po lewej stronie pod obojczykiem jest wszczepiany generator. To miejsce najbliżej głowy, w którym można wszczepić taki stymulator.
Po przeprowadzonej operacji, co trzy miesiące, konieczne są wizyty u lekarza. Musimy m.in. sprawdzić jak działa stymulator, jaki jest stan baterii. Stymulator można zewnętrznie sterować i ustawiać parametry np. natężenie prądu. Chodzi o to, żeby uzyskać skuteczność przy jak najmniejszym zużyciu baterii. Wówczas stymulator rzadziej wymaga wymiany.

• Czy stymulator w jakimś stopniu ogranicza pacjenta?

Nie, można z nim normalnie funkcjonować. Jedyne przeciwwskazanie dotyczy badania rezonansem magnetycznym. Pole magnetyczne występujące w rezonansie może przestawić parametry stymulatora. Jeśli pacjent chce się poddać takiemu zabiegowi, to najpierw musi wyłączyć stymulator.

• Na razie stymulatory zostały wszczepione dwóm pacjentom. Czy w planach są kolejne operacje?

Jak najbardziej. Na razie stymulatory zostały wszczepione 9 i 21-letniemu pacjentowi. W kolejce czeka pięciu kolejnych – dorosłych i dzieci. Dzieci jest znacznie więcej, bo padaczka lekooporna występuje u nich znacznie częściej. Jeśli natomiast chodzi o leczenie stymulatorem, to nie ma tu przeciwwskazań pod względem wieku. Takie operacje można wykonywać zarówno u dorosłych jak i u dzieci.

Przewidujemy, że kolejne operacje będziemy mogli wykonać w sierpniu. Chodzi o kwestie organizacyjne i finansowe. Stymulatory są bardzo drogie. Koszt jednego to około 40-60 tys. zł. Na razie musimy indywidualnie występować do NFZ o przyznanie refundacji na nowy typ stymulatora i wskazywać, że w konkretnym przypadku uzasadnione jest jego zastosowanie. Jeśli jednak uda nam się wykazać, że urządzenie rzeczywiście jest znacznie bardziej ekonomicznie, to NFZ prawdopodobnie zgodzi się na regularną refundację. Prognozujemy, że czas funkcjonowania nowoczesnego stymulatora będzie dłuższy o około 1/3. Te dotychczas używane trzeba było wymieniać co 2-3 lata, a ten nowy być może co 5 lat.

Pozostałe informacje

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

Jak informuje DORSZ, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie

Polskie wojsko w stanie najwyższej gotowości. Rosja atakuje zachodnią Ukrainę

Dzisiaj nad ranem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na cele w Ukrainie, także jej zachodniej części. Polskie wojsko zareagowało natychmiast.

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater meczu Alco z Alfachem Team

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium