Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

24 maja 2020 r.
8:11

Prosty i bezpieczny respirator z Lublina. Wspólny projekt Politechniki Lubelskiej oraz Uniwersytetu Medycznego

Autor: Zdjęcie autora Patryk Pytlak
Koszt dopiero co skonstruowanego urządzenia ma wynieść około tysiąca złotych<br />
Koszt dopiero co skonstruowanego urządzenia ma wynieść około tysiąca złotych

Prosty, tani i przede wszystkim bezpieczny. Taki ma być respirator, którzy skonstruowali naukowcy Politechniki Lubelskiej oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jest to pierwsze urządzenie oparte na zasadach wymyślonych przez lubelskich naukowców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prototyp prostego respiratora jest niskobudżetowym urządzeniem służącym do wspomagania oddychania u osób z niewydolnością oddechową, występującą np. w przypadku zarażenia wirusem Covid-19. To odpowiedź na apel pracowników służby zdrowia oraz dramatyczną sytuację na świecie, gdzie gwałtowny przyrost zachorowań na koronawirusa spowodował ogromny wzrost zapotrzebowania na urządzenia wspomagające oddychanie.

Ułatwi proces odkażania

Naukowcy z dwóch lubelskich uczelni pracowali nad nim od początku epidemii. Jak wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Ryszard Maciejewski, koordynator projektu, kierownik Katedry Anatomii Człowieka Uniwersytetu Medycznego i dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, koncepcja pojawiła się, w celu uniknięcia sytuacji, jaka miała miejsce we Włoszech. – Prototyp urządzenia powstał przy wykorzystaniu tanich, powszechnie dostępnych materiałów oraz elementów wydrukowanych na drukarkach 3D. Pracowaliśmy nad nim ponad miesiąc. Urządzenie zostało zbudowane w oparciu o silnik elektryczny i układ przekładni umożliwiający cykliczne ściskanie worka AMBU służącego do resuscytacji ręcznej.

Respirator dodatkowo ułatwi proces odkażania. Jak zapewnia profesor, zarówno dezynfekcja, jak i sterylizacja będą bardzo proste. – Worki gumowe są tak tanie, że będzie można je wymieniać. Nie mówię, że po każdym pacjencie, ale po pacjencie z zakażeniem Covid-19 worek będzie można wyrzucić. Dzięki temu to urządzenie jest również bezpieczne.

Urządzenia zajmuje około jednego metra kwadratowego.

Tańszy niż zwykły

Respirator, który skonstruowali lubelscy naukowcy, znacząco różni się od respiratorów komercyjnych, które są powszechnie używane w szpitalach. Jak podkreśla prof. Maciejewski największą różnicą jest cena. Za powszechnie używany respirator trzeba zapłacić około 40 tys. zł. Koszt dopiero co skonstruowanego urządzenia ma wynieść około 1 tys. zł. – Podając tę cenę trzeba uwzględnić tylko koszt materiału, podzespołów oraz gotowych elementów, które są dostępne na rynku. Nie liczę pracy i tzw. własności intelektualnej – wyjaśnia profesor Maciejewski.

Urządzenia muszą mieć podobny osprzęt do monitorowania pacjenta, jednak działają na zupnie innych zasadach.

– W normalnym respiratorze sercem urządzenia jest miech, który dozuje odpowiednią mieszkankę powietrza. Ta mieszkanka jest zależna od ustalonego stanu zdrowia pacjenta na podstawie gazometrii, czyli wysycenia jego krwi tlenem. Urządzenie, które my skonstruowaliśmy nie opiera się na zasadzie miecha, tylko na zasadzie worka. W naszym respiratorze nie ma miecha kształcie harmonijki, tylko z odpowiednią siłą i częstotliwością dociskany jest worek, który podlega regulacji.

Prace nad prostymi respiratorami prowadzone są nie tylko na lubelskich uczelniach: projekty powstają również w Instytucie Lotnictwa w Warszawie, Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy czy Politechnice Białostockiej. Każdy z tych pomysłów opiera się na innych zasadach funkcjonowania.

Z prof. Maciejewskim przy realizacji projektu pracują: dr inż. Marcin Maciejewski z Zakładu Teleinformatyki i Diagnostyki Medycznej na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej oraz mgr inż. Robert Karpiński z Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej.

– Naukowcy z Politechniki Lubelskiej przełamali problem techniczny, który występował od początku prac – mówi prof. Maciejewski.

Najpierw testy

W środę, 13 maja, prototyp został przekazany do badań w warunkach klinicznych do Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. – W tej placówce zdiagnozowano kilka chorób zakaźnych. Na początku pandemii obawialiśmy się, że w tym szpitalu sytuacja będzie krytyczna – tłumaczy prof. Maciejewski – Od środy urządzenie bierze udział w próbach klinicznych, które polegają na tzw. wysokiej wierności, czyli, tak, jakby był podłączony pod prawdziwego pacjenta. Wcześniej był testowany na wytrzymałość mechaniczną. Spodziewamy się, że będziemy musie nanieść jeszcze 2- 3 poprawki. Mamy koncepcję co trzeba poprawić.

Testy trwały do zeszłego piątku. Jak mówi prof. Maciejewski, potwierdziły pełna przydatność respiratora do terapii:

– Musimy nanieść drobiazgi techniczne. Testy pokazały nam, jak duży powinien być rezerwuar z tlenem oraz jaki powinien być worek. Powinien być trochę większy niż przewidywaliśmy.

Bez partnera biznesowego ani rusz

Do produkcji urządzenia potrzebny jest partner biznesowy, który oszacuje potrzeby rynku. Jak zaznacza prof. Maciejewski produkcją ma się zająć firma z Lublina bądź okolic. – Nie wypuszczę jej dalej.

Aby zbudować prosty respirator potrzebna jest znajomość obsługi drukarek 3D. – To nie wymaga wielkich nakładów finansowych i ludzkich. Wystarczy tylko ustawienie pewnego ciągu produkcyjnego. Musi to być również firma o charakterze informatycznym, której pracownicy znają się na mechatronice, informatyce i oczywiście na druku. Myślę, że jesteśmy stanie bez większych problemów taką firmę w Lublinie. Będę starał się tym pomysłem zainteresować, zarówno Urząd Marszałkowski, jak i naszych lokalnych polityków. Przede wszystkim liczę na wsparcie ze strony Ministra Artura Sobonia – kończy prof. Maciejewski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bartosz Zmarzlik (na pierwszym planie) w piątek zajął najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce

MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha: Kubera o włos od zwycięstwa, Zmarzlik poza podium

Dwóch żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin dotarło w piątek do finału MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha, ale ani Dominik Kubera, ani Bartosz Zmarzlik nie zostali zwycięzcami imprezy. Najlepszy dzięki fenomenalnemu występowi w finale okazał się Michael Jepsen Jensen

Magda Więckowska zdobyła w Gnieźnie 8 bramek

PGE MKS FunFloor do wygranej w Gnieźnie potrzebował rzutów karnych

PGE MKS FunFloor Lubin znowu był zmuszony do pościgu w drugiej połowie. Tym razem udało mu się to tylko po części, bo do zwycięstwa w meczu z MKS URBiS Gniezno potrzebna była seria rzutów karnych.

Bartłomiej Korbecki zdobył w piątek dwa gole

Chełmianka na piątkę w derbach z Lewartem

Derby pomiędzy Chełmianką, a Lewartem zakończyły się zgodnie z planem. Drużyna Grzegorza Bonina rozbiła u siebie rywali aż 5:1. To pierwsza, domowa wygrana biało-zielonych w tym roku.

Jakub Bednarczyk strzelił w piątek w Legnicy fenomenalnego gola

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka

Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium