Od najbliższego poniedziałku w lubelskiej poradni endokrynologicznej SPSK4 każdy pacjent z podejrzeniem lub rozpoznaniem akromegalii będzie przyjmowany w pierwszej kolejności. Szpital uruchomił też specjalną infolinię dla takich pacjentów.
To specjalna akcja w związku z Tygodniem Walki z Akromegalią. To przewlekła i, jak zwracają uwagę lekarze, bardzo podstępna choroba spowodowana nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu. W Polsce zmaga się z nią około 3 tysiące osób, a każdego roku rozpoznaje się ok. 250 nowych przypadków. W Lublinie – od kilku do kilkunastu. Statystyki są jednak niedoszacowane, bo wielu pacjentów nawet nie wie, że choruje. Od pojawienia się pierwszych objawów do postawienia właściwej diagnozy mija przeważnie kilka lat.
– Akromegalia nie daje natychmiastowych objawów. Zmiany chorobowe postępują stopniowo, bardzo podstępnie i często są bagatelizowane przez samych pacjentów, ich rodziny czy znajomych – tłumaczy prof. Beata Matyjaszek-Matuszek, specjalista w zakresie chorób wewnętrznych i endokrynologii oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii. Dodaje: – Chorzy przyzwyczajają się do swoich zmienionych rysów twarzy, często bagatelizują problem powiększających się palców dłoni czy stóp, wiążąc je z upływającym czasem, procesem starzenia, bądź też ciężką pracą fizyczną.
A to właśnie takie zmiany powinny zaniepokoić. Ponadto: rozrost żuchwy do przodu i do dołu, pojawienie się szpar pomiędzy zębami, powiększony język, który powoduje zmianę barwy głosu i utrudnia wymowę. Chorym na akromegalię zmieniają się też rysy twarzy (bardziej wydatne łuki brwiowe, zauważalnie większy nos i wydatniejsze usta). Bardzo charakterystycznym objawem jest nadmierne pocenie się, uporczywe chrapanie i bezdechy senne. Może to być także ograniczone pole widzenia i spadek libido.
W związku z nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu, u chorych dochodzi do rozwoju wielu poważnych powikłań. To m.in. choroby układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie, zawał, udar mózgu), nowotwory (najczęściej rak jelita grubego) czy też choroby metaboliczne (od insulinooporności do cukrzycy typu 2).
Skorzystaj z pomocy
Infolinia uruchomiona przez SPSK4 działa w godz. 8.30-14.30. Specjaliści udzielają informacji pod nr tel. 81 724 42 74. Z kolei od przyszłego poniedziałku do piątku pacjenci z podejrzeniem lub rozpoznaniem akromegalii będą przyjmowani w poradni endokrynologicznej SPSK4 (ul. Jaczewskiego 8).