• Słuch wszystkich dzieci rodzących się w szpitalach jest przebadany?
– Tak. Dzięki Programowi Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu, dokładnie badane są wszystkie noworodki. Placówki w całej Polsce wyposażone są w bardzo nowoczesne urządzenia. Badania słuchu wykonuje się obligatoryjnie a NZOZ Słuchmed jest jednym z uczestników programu. Z badań wynika, że problemy ma troje na tysiąc rodzących się dzieci. Z tego 60 proc. ma wady genetyczne. Jednak późniejsze badania, przeprowadzone wśród grupy przedszkolnej stwierdzają, że już 4-6 procent dzieci ma kłopoty.
• Dlaczego w ciągu tych pierwszych lat zwiększają się problemy ze słuchem?
– Główne przyczyny to infekcje, zapalenia ucha, nieżyty, wysięki. Małe dziecko jest bardzo podatne na niedrożność trąbek słuchowych..
• Szybka diagnoza i jak najwcześniejsze zaopatrzenie dziecka w aparat słuchowy są bardzo ważne.
– Prawidłowy słuch umożliwia prawidłowy rozwój mowy do trzeciego roku życia. To najważniejszy okres w życiu dziecka. Ma ono wtedy szansę na zrozumienie mowy. Później już możliwość zrozumienia staje się ograniczona. Dlatego taka ważna jest wczesna diagnoza i zaopatrzenie dziecka w aparaty. Pamiętajmy – dziecko nie słyszące nie odbiera prawidłowo świata.
• Czy zaopatrzenie w aparat załatwia wszystkie problemy?
– Nie. Dalsza terapia zależy w głównej mierze od rodziców. Oni mają ogromną rolę do spełnienia, choć zdarzają się niestety przypadki lekceważenia problemu. Większość stosuje się do wskazówek, regularnie przychodzi na badania, na sesje rehabilitacyjne. A trzeba pamiętać, że opieka nad dzieckiem, z zaprotezowanym słuchem musi być wszechstronna – ze strony audiologa, foniatry, logopedy, a nawet psychologa dziecięcego.
• Opieka taka wymaga systematyczności
– Po zaopatrzeniu rodzice powinni też co trzy miesiące odwiedzać protetyka. Ucho rośnie, dziecko się rozwija, konieczna jest wymiana wkładek, korekta ustawień aparatów. Należy obserwować, czy dobrze spełniają swoje funkcje. Wszystkie dzieci objęte są przez Słuchmed bezpłatną, pięcioletnią opieką.
• Można przyjść bez skierowania?
– Jeśli jest skierowanie to wizyta refundowana jest przez NFZ, jednak bez skierowania także przychodzi wielu rodziców, którzy mają jakieś wątpliwości.