Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

2 lipca 2021 r.
6:37

Koniec z limitami przyjęć do lekarzy specjalistów. Czy kolejki się skrócą?

Wcześniejsze zniesienie limitów dotyczących operacji zaćmy znacznie skróciło czas oczekiwania na taki zabieg
Wcześniejsze zniesienie limitów dotyczących operacji zaćmy znacznie skróciło czas oczekiwania na taki zabieg

Od wczoraj nie obowiązują już limity przyjęć pacjentów w poradniach specjalistycznych. Dzięki temu mają się skrócić kolejki do lekarzy, bo przychodnie nie muszą już pilnować, by nie przyjąć więcej pacjentów niż zakontraktował im NFZ.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To absurd, żeby po operacji tarczycy czekać prawie rok na wizytę u endokrynologa – irytuje się pacjentka jednej z lubelskich przychodni. Operację przeszła pod koniec marca. – Na początek kwietnia miałam wyznaczoną wizytę kontrolną u mojego endokrynologa. Nie miałam jeszcze wyniku kluczowego badania. Gdy go dostałam, od razu chciałam się zarejestrować się na kolejną wizytę. Okazało się jednak, że najbliższy wolny termin jest dopiero na marzec 2022 roku.

Ostatecznie pani Elżbieta umówiła się na wizytę prywatną. – To skandal, że pacjenci, którzy powinni być pod stałą kontrolą lekarza musieli czekać prawie rok, albo płacić, jeśli chcą być przyjęci wcześniej – ocenia pacjentka.

Kolejki do endokrynologa i innych specjalistów mają się stać krótsze dzięki zniesieniu limitów przyjęć w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Pacjent nie powinien już usłyszeć, że nie zostanie przyjęty, bo wyczerpała się liczba osób, które mogą być w danym roku przyjęte w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Od wczoraj poradnie mające kontrakt z NFZ mogą przyjąć każdego pacjenta i dostaną za to pieniądze. – Żaden pacjent, który ma skierowanie wystawione do poradni specjalistycznej, nie usłyszy w okienku rejestracji, że musi długo poczekać, bo świadczenia te są limitowane – zapewnia Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ.

Już w marcu zeszłego roku zniesiono limity na pierwszą wizytę w poradni endokrynologicznej, kardiologicznej, neurologicznej i ortopedycznej. Wcześniej, w kwietniu 2019 r., zniesiono limity dotyczące rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej oraz operacji zaćmy.

– Kiedyś w województwie lubelskim w przypadku operacji zaćmy pacjenci czekali blisko rok, teraz w ciągu miesiąca taki zabieg można wykonać w trzynastu placówkach w regionie – zaznacza Bartoszek. – W przypadku ambulatoryjnych badań rezonansu magnetycznego pacjenci średnio oczekiwali na badanie blisko pół roku, teraz w ciągu miesiąca takie badanie wykonają w ośmiu placówkach.

Brak limitów będzie się wiązać również z tym, że NFZ będzie musiał opłacić leczenie większej liczby pacjentów. Fundusz twierdzi, że jest na to przygotowany. W naszym województwie zarezerwowano na to ponad 11 mln zł.

Dla tych po czterdziestce

Wszyscy, którzy skończyli 40 lat mogą od wczoraj korzystać z nowego rządowego programu badań „Profilaktyka 40 plus”. Najpierw trzeba wypełnić ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl). Na podstawie ankiety określone będą czynniki ryzyka i zostanie dobrany odpowiedni, jednorazowy pakiet badań.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Polsko-francuski Lumpeks zagra 29 maja o godzinie 18
galeria

KODY 2025: Pięć dni z muzycznymi eksperymentami (program)

Pięć dni i 16 koncertów, czyli Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie po raz 17. Kto i kiedy wystąpi?

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Wielkie serca, ogromne zaangażowanie i konkretna pomoc – tak w skrócie można opisać działania studentów IFMSA-Poland Oddział Lublin, którzy w piątek przekazali Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu nowy sprzęt medyczny wart ponad 3 500 złotych.

Krzysztof Gralewski zastąpił na stanowisku prezesa LZPN Zbigniewa Bartnika

Lubelski Związek Piłki Nożnej ma nowego prezesa

W poniedziałek Lubelski Związek Piłki Nożnej wybierał nowego prezesa na kolejną, czteroletnią kadencję. W szranki stanęli: obecny szef związku Zbigniew Bartnik oraz Krzysztof Gralewski. Wygrał ten drugi, co oznacza, że w LZPN dojdzie do zmiany na szczycie po... 13 latach.

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Są też nowe eksponaty i takie, których wcześniej nie prezentowano publicznie. Jest też dużo pomysłów na to, co w Centrum Historii Sportu ma się dziać. A przez cały maj Centrum można zwiedzać za darmo.

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Policjanci w Kurowie pojechali doi jednej z miejscowości w gminie Żyrzyn, po poszukiwanego przez sąd 26-latka. Ten, widząc radiowóz, postanowił się schować. Ale nie wybrał najlepszego schowka.

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

7 i 8 czerwca Lublin przyciągnie tysiące widzów, którzy będą mogli zobaczyć już 19 edycję Nocy Kultury. Wielu z nich przyda się pomoc i podpowiedź, gdzie i co zobaczyć. Tu potrzebni będą wolontariusze.

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie
ZDJĘCIA
galeria

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie

Jest strażakiem już 25 lat, a teraz został komendantem komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

Orlen Oil Motor Lublin stoczył zacięty wyjazdowy pojedynek z Betard Spartą Wrocław zakończony zwycięstwem. Jak niedzielne spotkanie podsumowali reprezentanci trzykrotnych mistrzów Polski?

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Górnik Łęczna w niedzielę bezbramkowo zremisował w Opolu z tamtejszą Odrą i zakończył serię zwycięstw na pięciu spotkaniach. Jak starcie podsumowali trenerzy obu drużyn?

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

W ostatnich tygodniach z Bugu w gminie Janów Podlaski wyłowiono zwłoki pięciu osób. Straż Graniczna podejrzewa, że to migranci. A prokuratura prowadzi pięć postępowań w sprawie „nieumyślnego spowodowania śmierci”.

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen
galeria

Trzaskowski i Mentzen tracą. A kto zyskuje w sondażu przed czwartą debatą prezydencką?

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen - pierwsza trójka w sondażach prezydenckich się nie zmienia. Kolejność również. Ale poparcie dla poszczególnych kandydatów już tak. A co zmieni dzisiejsza debata w której mają wziąć udział wszyscy kandydaci?

28 kwietnia w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę pomostową EDA ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Bez tej umowy nie będzie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Zmieniliśmy w 16 obszarach wiele kluczowych kwestii, dzięki temu inwestycja staje się pewniejsza – zapewnił Donald Tusk. A kiedy rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce?

Madryt: pusta stacja metra po ewakuacji pasażerów

Ciemność i chaos. Hiszpania i Portugalia bez prądu

W Madrycie i Lizbonie nie działało metro i sygnalizacja świetlna. W obu krajach stanęły pociągi, a w Portugalii brak prądu zakłócił funkcjonowanie części szpitali.

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Miał być tylko mandat za przekroczenie prędkości, ale skończyło sie znaczniesurowszą karą. Przekonał się o tym 46-letni kierowca z powiatu janowskiego.

Australia —  unikalne miejsca, które musicie poznać!

Australia — unikalne miejsca, które musicie poznać!

Australia to jeden z najbardziej niesamowitych krajów na świecie. Z jego wyjątkowymi widokami, niezwykłą przyrodą i bogactwem krajobrazów, jest to doskonałe miejsce na wakacyjny wyjazd. W niniejszym artykule przedstawiono kilka luksusowych miejsc, które warto zobaczyć, wybierając się w podróż po Australii. Znajdziesz tu wszystko, od tropikalnych wycieczek na wyspy z Wielką Rafą Koralową, po relaks w luksusowych hotelach, a nawet przygodę na jachcie. Przygotuj się na niezapomnianą podróż na Antypody!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium