Ponad 700 tys. euro na lepszy system opieki nad osobami zagrożonymi lub chorymi na demencję otrzymał jako jedyny w kraju Lubelski Uniwersytet Medyczny.
Uczelnia otrzymała grant w ramach programu Horyzont Europa, który ma wzmocnić pozycję Unii Europejskiej w zakresie innowacyjnych badań i nauki. Jako jedyny z Polski, zespół lubelskich neurologów pod kierownictwem prof. Konrada Rejdaka z Uniwersytetu Medycznego włączy się do badań mających polepszyć życie osób cierpiących na demencję.
- Będziemy prowadzić badania nad osobami chorymi oraz tymi, którzy są zagrożeni zachorowaniem. Przede wszystkim będziemy identyfikować osoby zagrożone chorobą otępienną, zbierzemy od nich różne dane np. laboratoryjne czy kliniczne. Będziemy ich obserwować w trakcie zmian stylu życia czy modyfikacji stanu zdrowia, żeby później zbudować model postępowania, który będzie najskuteczniejszy, aby zapobiegać postępowi choroby. Będziemy również obserwować, które czynniki mają największy wpływ na ryzyko zachorowania, dzięki czemu będzie można zmienić działanie. Niestety, nie umiemy jeszcze zapobiegać zachorowaniu, ale dzięki tym badaniom i odpowiednim zmianom w życiu pacjenta przebieg choroby może być łagodniejszy – mówi prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak z Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Pierwsze działania planowane są na początku przyszłego roku. Liderem projektu jest Centrum Badawcze Uniwersytetu w Pireusu (Grecja) przy współpracy z 38 partnerami z UE, w tym z lubelskim Uniwersytetem Medycznym. Całkowita kwota przeznaczona na badania w tym zakresie to niemal 20 mln euro, z czego 753 800 euro przypadło naszej uczelni. Jak dodaje profesor Rejdak, współtwórca projektu, każdy z ośrodków zaproponował swój pomysł na opiekę i obserwację pacjentów. Zostaną one następnie skonfrontowane z innymi ośrodkami, aby określić, które działania miały największy wpływ na pacjentów i wyznaczyć nowy model postępowania w przypadku demencji z zastosowaniem najnowszych technologii i sztucznej inteligencji.