Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

23 stycznia 2021 r.
15:31

W regionach jest zapas wolnych łóżek i respiratorów dla pacjentów z COVID-19

Autor: Zdjęcie autora PAP
(fot. archiwum/jsz)

W każdym województwie jest bezpieczny zapas wolnych łóżek i respiratorów dla pacjentów z COVID-19. W całym kraju wolnych pozostaje blisko 50 proc. łóżek covidowych i ok. 40 proc. respiratorów dla pacjentów z koronawirusem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ministerstwo Zdrowia podało w piątek, że z powodu koronawirusa w szpitalach przebywało 14 614 osób, u których potwierdzono zakażenie. 1489 pacjentów korzystało z respiratorów.

Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 30 252 łóżka i 2854 respiratory. W kraju pula wolnych łóżek – jak pokazują dane MZ – wynosi ponad 15 tys., a respiratorów – ponad 1300.

W dolnośląskich szpitalach wolnych pozostaje 1036 łóżek z 1977 przeznaczonych dla chorych na COVID-19. Z 160 respiratorów 111 jest wykorzystywanych do leczenia. Lekarze mają jeszcze do dyspozycji 49 wolnych tych urządzeń.

W szpitalach woj. śląskiego wolna pozostaje większość łóżek i respiratorów przygotowanych dla chorych na COVID-19 – wynika z najnowszych danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. W sumie w regionie zabezpieczono 3253 łóżka szpitalne dla zakażonych koronawirusem, z czego zajęte jest 1325, oraz 276 łóżek respiratorowych, z czego 122 są zajęte.

W woj. opolskim dla chorych zakażonych koronawirusem przygotowano 781 miejsc w szpitalach. Z tej liczby zajęte jest 278 łóżek. Z 62 respiratorów covidowych zajętych jest 28 urządzeń. Jeszcze w pierwszych dniach roku dla chorych na COVID-19 w regionie przeznaczono 1064 łóżka szpitalne i 72 respiratory.

W wielkopolskich szpitalach są 924 wolne łóżka i ponad 100 respiratorów. Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego podał, że na łączną liczbę 2228 łóżek covidowych zajęte są 1304. W wielkopolskich szpitalach dla zakażonych koronawirusem dostępnych jest łącznie 218 łóżek respiratorowych, z czego 112 jest zajętych.

Według danych na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w szpitalach w regionie jest 2150 łóżek dla pacjentów zarażonych koronawirusem, z czego zajętych 1020. Respiratorów dla pacjentów z COVID-19 jest 221, z czego 105 zajętych – podano. W porównaniu ze stanem sprzed tygodnia liczba łóżek covidowych zmniejszyła się o 76, a respiratorów jest o 6 mniej. Liczba łóżek zajętych jest mniejsza o 107, respiratorów zajętych jest mniej o 3 niż przed tygodniem.

Zgodnie z zapowiedziami wojewody lubelskiego Lecha Sprawki liczba łóżek covidowych na II poziomie leczenia jest systematycznie zmniejszana. W pierwszej połowie stycznia dla potrzeb pacjentów niezarażonych przywrócono 183 łóżka covidowe. Do końca tego miesiąca łącznie 336 łóżek ma być wyłączonych z leczenia pacjentów z COVID-19.

W woj. łódzkim wolnych jest 1020 szpitalnych miejsc dla chorych na COVID-19. W sumie w regionie na I, II i III poziomie tzw. zabezpieczenia szpitalnego jest 2478 łóżek covidowych, z czego 1020 wolnych. W szpitalach województwa est o 20 wolnych miejsc więcej niż tydzień temu. Gotowych do użycia jest także 160 respiratorów na 261 wszystkich regionie. To o 6 więcej niż w piątek w ub. tygodniu.

W szpitalach na Podkarpaciu jest 1636 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Zajętych jest 700 z nich. Ze 171 łóżek respiratorowych w regionie zajętych jest 68 stanowisk.

W zachodniopomorskich szpitalach zajętych jest 826 z 1519 łóżek dla pacjentów z COVID-19 – poinformował Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie.

W lubuskich szpitalach dla chorych na COVID-19 jest 958 łóżek. W piątek zajęte były 453 z nich. Na 77 łóżek wyposażonych w respiratory pacjentów leczono tego dnia na 48. W Szpitalu Tymczasowym w Zielonej Górze przebywa 50 pacjentów covidowych, w tym 14 na łóżkach respiratorowych. Są to osoby z różnych miejscowości woj. lubuskiego.

W szpitalach w Podlaskiem przebywa wciąż ponad 500 pacjentów zakażonych koronawirusem. Liczba ta w ostatnim tygodniu utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie – wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. W piątek w szpitalach przebywało 532 pacjentów z COVID-19, wolnych było 721 łóżek. Pod respiratorami przebywało 62 pacjentów. W regionie jest ogółem 118 respiratorów do leczenia ciężko chorych na COVID-19.

W świętokrzyskich szpitalach dla wszystkich chorych z COVID-19 przygotowano 1207 miejsc, z czego wolnych pozostaje 755 łóżek, a na 110 respiratorów wolnych jest 83. W porównaniu do sytuacji sprzed tygodnia liczba łóżek covidowych zwiększyła się o 5, a respiratorów jest tyle samo co w ubiegły piątek. Liczba łóżek zajętych jest mniejsza o 69, respiratorów zajętych jest o 14 mniej niż przed tygodniem.

W woj. małopolskim łączna liczba łóżek covidowych wynosi 2140, z czego 851 jest zajętych. Szpitale w regionie dysponują 213 respiratorami, z których 84 są wykorzystywane.

W szpitalach woj. warmińsko-mazurskiego wolnych jest ogółem 1189 łóżek covidowych, a 702 z nich pozostają zajęte. Ponadto szpitale mają 131 respiratorów dla zakażonych SARS-CoV-2, z czego 83 są zajęte. W porównaniu z danymi sprzed tygodnia liczba wolnych łóżek zwiększyła się o 44, a respiratorów o trzy takie urządzenia.

Na Mazowszu zajętych jest 1980 łóżek covidowych z 3791 dostępnych dla pacjentów z COVID-19 – podał w piątek Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie. Zajęte są 232 respiratory z 408 tych urządzeń. (PAP)

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

ilustracyjne

Czeka nas kolejna noc przymrozków

W nocy z sobotę na niedzielę na termometrach można było zobaczyć temperatury na minusie. Niestety, dzisiaj może być podobnie.

zdjęcie ilustracyjne

Policjant po służbie zatrzymał złodzieja alkoholu. 33-latek zapłacił mandat

Nerwowe zachowanie 33-latka zwróciło uwagę policjanta z wydziału kryminalnego, który po służbie zauważył mężczyznę ukrywającego alkohol. Okazało się, że towar został skradziony ze sklepu. Sprawca został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

64-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj padł ofiarą brutalnego rozboju. Sprawcą okazał się jego 50-letni znajomy, który w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa. Mężczyzna został zatrzymany przez policję i tymczasowo aresztowany.

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Ulica Tomasza Zana w Lublinie od lat domaga się remontu. Właśnie została wydana pozytywna decyzja środowiskowa. To oznacza, że już niedługo może ruszyć cały proces przebudowy. Kiedy dokładnie?

Wielkie testowanie w Helium Club
Foto
galeria

Wielkie testowanie w Helium Club

Co tydzień w Helium Club odbywają się imprezy, które przyciągają tłumy. Kusi ich dobra muzyka, atmosfera i temat przewodni imprezy. Ostatnio odbyła się impreza - Taste The Music. Jak zwykle była to niezapomniana noc. Jeśli nie wierzycie, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach
Foto
galeria

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach

Wiele ostatnio się mówi o przywróceniu blasku Trybunałowi Koronnemu w Lublinie, który jest symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. Zobaczmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd Trybunału Koronnego w Lublinie.

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium