Zabiegi na twarz, ciało, dłonie i stopy – wszystko to będą oferowali studenci kierunku kosmetologia w nowo otwartym Uniwersyteckim Gabinecie Kosmetologicznym. Jako że chodzi tu także o naukę, ceny zabiegów mają być niskie.
– Czuję się tak dopieszczona, że w trakcie tego zabiegu o mały włos nie zasnęłam. Panie są tak delikatne, jestem zachwycona – mówiła wczoraj pani Elżbieta, która jako jedna z pierwszych klientek oddała się w ręce studentek kosmetologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Miała wykonany peeling enzymatyczny, który umożliwia złuszczenie naskórka, nawilża, odżywia i regeneruje skórę. Nie przeszkadzało jej nawet to, że w trakcie zabiegu przez gabinet przewinęło się mnóstwo zwiedzających, w tym sam rektor uczelni i dziennikarze.
– Do tej pory studenci wykonywali zabiegi na sobie w sali ćwiczeniowej. W tym momencie otwieramy się na zewnątrz. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby skorzystać z usług gabinetu – zachęca prof. Joanna Bartosińska, kierownik Zakład Kosmetologii i Medycyny Estetycznej. – Dla studentów będzie to na pewno ważne doświadczenie, ponieważ będą mieli do czynienia z osobami w różnym wieku, będą wykonywać zabiegi u mężczyzn i u kobiet. A także będą to osoby, które będą miały dodatkowe, inne problemy, w tym problemy medyczne.
Nad pracą studentów będzie czuwać zespół profesjonalnych kosmetologów i lekarzy, którzy prowadzą zajęcia ze studentami. Gabinet ma pełnić rolę edukacyjną, ale nie tylko. – Zależy nam na tym, żeby mieszkańcy regionu mogli korzystać z rzetelnej, profesjonalnej opieki kosmetologicznej. Żeby mogli tutaj zgłaszać się, aby poprawić swoją jakość życia, zdrowie, stan skóry, w celu profilaktyki zdrowotnej – dodaje Joanna Bartosińska.
– Zabiegi będą wykonywali studenci, więc trzeba się liczyć z tym, że czas wykonania zabiegu może być trochę dłuższy. Ale ceny będą zdecydowanie konkurencyjne – zapowiada prof. Bartosińska. Część zabiegów ma się odbywać po kosztach „symbolicznych”.
Uniwersytecki Gabinet Kosmetologiczny znajduje się w Collegium Universum przy ul. Chodźki 1 w Lublinie. Wizytę trzeba zacząć od zapisania się na konsultację. Podczas niej odbędzie się wywiad i diagnostyka.
– Chcemy profesjonalnie kwalifikować do zabiegów. Pacjentom, czy klientom może się wydawać, że potrzebują jakiegoś zabiegu. W momencie wizyty, rozmowy okazuje się, że właśnie nie tego potrzebują, a my możemy doradzić coś co będzie lepsze, bardziej skuteczne – przekonuje Joanna Bartosińska.
Nowa jakość kosmetyków
W tej chwili na kierunku kosmetologia studiuje po 40 osób na każdym z trzech lat studiów licencjackich i po 30 osób na każdym z dwóch lat studiach magisterskich.
– Podstawą przygotowania jest wiedza z zakresu medycyny, farmacji i nauk o zdrowiu. Bardzo dużą wagę przywiązujemy do badań naukowych. W zakresie nauk farmaceutycznych tworzymy nową jakość kosmetyków, albo związki hybrydowe, żeby zmienić profil tych dostępnych do tej pory, ale uzyskać jakieś lepsze właściwości. Mamy możliwość przebadania tego tutaj w gabinecie, ale także w kontakcie z kliniką dermatologiczną – mówi prof. Dorota Kowalczuk, koordynator kierunku kosmetologia na UM w Lublinie.
Aleksandra Antoniuk studiuje na I roku studiów magisterskich, wcześniej skończyła 3-letni licencjat. Wczoraj brała udział w udzielaniu klientce zabiegu kawitacji, który polega na wtłoczeniu substancji aktywnych głębiej w skórę i do oczyszczenia naskórka w delikatny sposób.
– To jest moja pasja, odkryłam, że dobrze się w tym odnajduję. Zaczęłam od technikum kosmetycznego i kontynuowałam naukę dalej na studiach – mówi Aleksandra Antoniuk, która dodaje, że studia są bardzo trudne. – Niektórym ludziom się wydaje, że kosmetologia to bardzo prosta sprawa. Na laboratoriach uczymy się takich rzeczy jak np. farmaceuci, czy pielęgniarze. Musimy znać całkowitą anatomię, fizjologię, immunologię – dodaje.
– Kosmetologia to nie jest tylko aspekt estetyczny, ale inne zagadnienia, które chcielibyśmy tutaj rozwijać, jak chociażby onkokosmetologia i szereg innych, które sprostają wyzwaniom dzisiejszych czasów – dodaje prof. Kamil Torres, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.