Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

25 maja 2007 r.
12:31
Edytuj ten wpis

Żądło na reumatyzm

Rozmowa z dr. Janem Gizą, specjalistą apitoksynoterapii z Centrum Medycyny Naturalnej w Kazimierzu Dolnym

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nie ma lepszego sposobu na reumatyzm jak jad pszczeli i gimnastyka. Jad, wstrzyknięty przez pszczołę, poprawia też stan zdrowia osób cierpiących na zwyrodnienie kręgosłupa i stawów, ischias, bóle korzonkowe. Chorzy przestają cierpieć, co ważne, przestają zamieniać się w kaleki.

• Panie doktorze, co to jest apitoksynoterapia?
- Można obrazowo powiedzieć, że to pszczela akupunktura. Tak się składa, że żądło pszczoły ma tę samą średnicę, co igła do akupunktury. Wstrzyknięcie jadu przez specjalną siatkę ma uzdrawiający wpływ na organizm.

• Skąd pan wpadł na pomysł, żeby leczyć jadem pszczelim?
- W moim domu zawsze były pszczoły. Sam je hoduję i doglądam. Okazuje się, że pszczelarze nie cierpią na astmę, nie dokuczają im bóle korzonkowe jak i reumatyzm. Człowiek znał produkty pszczele i korzystał z ich dobrodziejstwa od tysięcy lat. Najstarsze malowidło skalne w Walencji, namalowane 20 tysięcy lat temu, przedstawia otwór w skale, wokół którego latają pszczoły. Dwóch mężczyzn wspina się tam po linie w celu zebrania miodu z tego prymitywnego ula. Skoro miód był lekarstwem w starożytnej Grecji i Rzymie, leczył nim ludzi Hipokrates - to czemu z tego nie skorzystać?

• Dlaczego właśnie reumatyzm?
- Kto choruje na reumatyzm, wie ile cierpienia może przynieść, jak zniekształcić stawy. Wie także, że współczesna medycyna ma cały arsenał środków znieczulających. Tylko że dalej boli. Przez wiele lat byłem lekarzem w wiejskim ośrodku zdrowia, miałem setki pacjentów, którzy powoli zamieniali się w kaleki.

• Żądło zamiast zastrzyku?
- Metody żądlenia stosowano w Polsce już w latach 70. Wtedy zacząłem interesować się także akupunkturą, uczyłem się jej od prof. Garnuszewskiego. Zacząłem umieszczać pszczoły na specjalnej siateczce i nakłuwać żądłem punkty akupunkturowe?

• I co?
- Tak się składa, że żądło pszczoły ma tę samą średnicę, co igła do akupunktury, czyli 0,25 mm. Więc robiłem coś w rodzaju pszczelej akupunktury. Wcześniej sprawdzałem, czy ktoś nie jest uczulony na jad pszczeli. Okazało się, że leczenie jadem wzmacnia system nerwowy, immunologiczny i hormonalny. Potem zacząłem leczyć jadem choroby reumatyczne. Dziś wiem, że nie ma lepszego sposobu na reumatyzm, jak pszczeli jad i wytrwała gimnastyka. Jad wstrzykiwany przez pszczoły poprawia też stan zdrowia osób cierpiących na zwyrodnienie kręgosłupa i stawów, ischias, miażdżycę tętnic, bóle korzonkowe.

• Jak to wygląda w praktyce?
- W moim ośrodku w Kazimierzu pacjenci najpierw przebywają przez godzinę w kabinie, która ma kształt pszczelej komórki. Oddychanie powietrzem ula, wsłuchiwanie się w odgłos pracujących pszczół i panujący tu mikroklimat sprzyja zrelaksowaniu, usuwa stres. Przy okazji dodam, że działa leczniczo w przypadku astmy.

• Zanim powie pan o użądleniach, proszę powiedzieć o przeciwwskazaniach do leczenia jadem pszczelim?
- Nie każdy może korzystać z dobrodziejstwa apitoksynoterapii. Przeciwwskazaniem jest, oczywiście, uczulenie na jad pszczeli. Użądleń nie powinno się stosować u chorych na gruźlicę, niewydolność nerek, a także w przypadku anemii, insulinozależnej cukrzycy, poważnego uszkodzenia wątroby. Także przyszłe matki muszą odłożyć apitoksynoterapię na później.

• Czy chorzy powinni pokazać panu dokumentację medyczną?
- Tak, jeśli trzeba, zlecam badania.

• Co dalej?
- Po badaniu kwalifikacyjnym i podpisaniu zgody na leczenie jadem, wykonywane są dwie próby uczuleniowe. Dopiero po pomyślnych testach rozpoczyna się właściwa terapia.

• Ile trwa?
- Dwa tygodnie. Apitoksynoterapia jest długotrwała. U osób z zastarzałymi zmianami reumatycznymi poprawa następuje wolniej i serie żądleń trzeba powtarzać co sezon.

• Jak wyglądają zabiegi?
- Przeprowadza się je co drugi dzień. Stopniowo zwiększamy mikroużądlenia przez siatkę. Za każdym razem o pięć. Z czasem dochodzimy do tylu, ile waży pacjent. Ukąszenia przeprowadza się w dolnej części kręgosłupa i na kończynach.

• Dlaczego ukłucie następuje przez siatkę?
- Zaletą tej metody jest to, że pszczoły nie giną, a chory nie odczuwa tak silnego bólu, jak przy użądleniu z pozostawieniem żądła w skórze, ponieważ porcja jadu zostaje rozdzielona na kilka ukłuć.

• Czy należy bać się bólu?
- Nie. Zresztą, cóż to znaczy wobec bólów reumatycznych, kiedy nie pomagają najsilniejsze środki znieczulające. Niektórzy chorzy utrzymują dodatkowo podczas terapii doustne preparaty miodowo-propolisowo-pyłkowe i olej ogórecznikowy.

• Czy to działa?
- Proszę o to spytać moich pacjentów.

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium