Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

25 maja 2007 r.
12:31
Edytuj ten wpis

Żądło na reumatyzm

0 0 A A

Rozmowa z dr. Janem Gizą, specjalistą apitoksynoterapii z Centrum Medycyny Naturalnej w Kazimierzu Dolnym

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nie ma lepszego sposobu na reumatyzm jak jad pszczeli i gimnastyka. Jad, wstrzyknięty przez pszczołę, poprawia też stan zdrowia osób cierpiących na zwyrodnienie kręgosłupa i stawów, ischias, bóle korzonkowe. Chorzy przestają cierpieć, co ważne, przestają zamieniać się w kaleki.

• Panie doktorze, co to jest apitoksynoterapia?
- Można obrazowo powiedzieć, że to pszczela akupunktura. Tak się składa, że żądło pszczoły ma tę samą średnicę, co igła do akupunktury. Wstrzyknięcie jadu przez specjalną siatkę ma uzdrawiający wpływ na organizm.

• Skąd pan wpadł na pomysł, żeby leczyć jadem pszczelim?
- W moim domu zawsze były pszczoły. Sam je hoduję i doglądam. Okazuje się, że pszczelarze nie cierpią na astmę, nie dokuczają im bóle korzonkowe jak i reumatyzm. Człowiek znał produkty pszczele i korzystał z ich dobrodziejstwa od tysięcy lat. Najstarsze malowidło skalne w Walencji, namalowane 20 tysięcy lat temu, przedstawia otwór w skale, wokół którego latają pszczoły. Dwóch mężczyzn wspina się tam po linie w celu zebrania miodu z tego prymitywnego ula. Skoro miód był lekarstwem w starożytnej Grecji i Rzymie, leczył nim ludzi Hipokrates - to czemu z tego nie skorzystać?

• Dlaczego właśnie reumatyzm?
- Kto choruje na reumatyzm, wie ile cierpienia może przynieść, jak zniekształcić stawy. Wie także, że współczesna medycyna ma cały arsenał środków znieczulających. Tylko że dalej boli. Przez wiele lat byłem lekarzem w wiejskim ośrodku zdrowia, miałem setki pacjentów, którzy powoli zamieniali się w kaleki.

• Żądło zamiast zastrzyku?
- Metody żądlenia stosowano w Polsce już w latach 70. Wtedy zacząłem interesować się także akupunkturą, uczyłem się jej od prof. Garnuszewskiego. Zacząłem umieszczać pszczoły na specjalnej siateczce i nakłuwać żądłem punkty akupunkturowe?

• I co?
- Tak się składa, że żądło pszczoły ma tę samą średnicę, co igła do akupunktury, czyli 0,25 mm. Więc robiłem coś w rodzaju pszczelej akupunktury. Wcześniej sprawdzałem, czy ktoś nie jest uczulony na jad pszczeli. Okazało się, że leczenie jadem wzmacnia system nerwowy, immunologiczny i hormonalny. Potem zacząłem leczyć jadem choroby reumatyczne. Dziś wiem, że nie ma lepszego sposobu na reumatyzm, jak pszczeli jad i wytrwała gimnastyka. Jad wstrzykiwany przez pszczoły poprawia też stan zdrowia osób cierpiących na zwyrodnienie kręgosłupa i stawów, ischias, miażdżycę tętnic, bóle korzonkowe.

• Jak to wygląda w praktyce?
- W moim ośrodku w Kazimierzu pacjenci najpierw przebywają przez godzinę w kabinie, która ma kształt pszczelej komórki. Oddychanie powietrzem ula, wsłuchiwanie się w odgłos pracujących pszczół i panujący tu mikroklimat sprzyja zrelaksowaniu, usuwa stres. Przy okazji dodam, że działa leczniczo w przypadku astmy.

• Zanim powie pan o użądleniach, proszę powiedzieć o przeciwwskazaniach do leczenia jadem pszczelim?
- Nie każdy może korzystać z dobrodziejstwa apitoksynoterapii. Przeciwwskazaniem jest, oczywiście, uczulenie na jad pszczeli. Użądleń nie powinno się stosować u chorych na gruźlicę, niewydolność nerek, a także w przypadku anemii, insulinozależnej cukrzycy, poważnego uszkodzenia wątroby. Także przyszłe matki muszą odłożyć apitoksynoterapię na później.

• Czy chorzy powinni pokazać panu dokumentację medyczną?
- Tak, jeśli trzeba, zlecam badania.

• Co dalej?
- Po badaniu kwalifikacyjnym i podpisaniu zgody na leczenie jadem, wykonywane są dwie próby uczuleniowe. Dopiero po pomyślnych testach rozpoczyna się właściwa terapia.

• Ile trwa?
- Dwa tygodnie. Apitoksynoterapia jest długotrwała. U osób z zastarzałymi zmianami reumatycznymi poprawa następuje wolniej i serie żądleń trzeba powtarzać co sezon.

• Jak wyglądają zabiegi?
- Przeprowadza się je co drugi dzień. Stopniowo zwiększamy mikroużądlenia przez siatkę. Za każdym razem o pięć. Z czasem dochodzimy do tylu, ile waży pacjent. Ukąszenia przeprowadza się w dolnej części kręgosłupa i na kończynach.

• Dlaczego ukłucie następuje przez siatkę?
- Zaletą tej metody jest to, że pszczoły nie giną, a chory nie odczuwa tak silnego bólu, jak przy użądleniu z pozostawieniem żądła w skórze, ponieważ porcja jadu zostaje rozdzielona na kilka ukłuć.

• Czy należy bać się bólu?
- Nie. Zresztą, cóż to znaczy wobec bólów reumatycznych, kiedy nie pomagają najsilniejsze środki znieczulające. Niektórzy chorzy utrzymują dodatkowo podczas terapii doustne preparaty miodowo-propolisowo-pyłkowe i olej ogórecznikowy.

• Czy to działa?
- Proszę o to spytać moich pacjentów.

Pozostałe informacje

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

Jak informuje DORSZ, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie

Polskie wojsko w stanie najwyższej gotowości. Rosja atakuje zachodnią Ukrainę

Dzisiaj nad ranem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na cele w Ukrainie, także jej zachodniej części. Polskie wojsko zareagowało natychmiast.

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater meczu Alco z Alfachem Team

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium