Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

24 czerwca 2011 r.
18:08
Edytuj ten wpis

Zatrucie pokarmowe zaczyna się na talerzu (porady)

 (sxc.hu)
(sxc.hu)

Latem szybciej dajemy się skusić na lody i gofry z ulicznej budki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jagody prosto z lasu ze śmietaną, na plenerowe potrawy z grilla. Nie chcemy nikogo straszyć, ale pamiętajmy, że zatrucie pokarmowe może zepsuć najpiękniejszy urlop.

Teraz, z powodu fali śmiertelnych zatruć w Niemczech, większość boi się śmiercionośnego, nieznanego szczepu bakterii coli. A to nie powinno w nas wywoływać paniki, a po prostu zmusić do bezwzględnego przestrzegania higieny.

Wszystkie kulinarne przyjemności mogą się stać zagrożeniem dla zdrowia dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych szczególnie, jeśli już chorują przewlekle. Jednak potrawy przygotowane z letnich warzyw i owoców, a nawet mięso z grilla dobrze przygotowane i spożywane w rozsądnych ilościach, jest przyjemną odmianą w naszym jadłospisie.

W restauracji

Jednym z uroków wakacyjnego odpoczynku jest to, że nie ma zakupów i gotowania. Chętnie odwiedzamy smażalnie, puby, a nawet ulegamy reklamom zachęcającym do odwiedzin w przydrożnym barze. Jednak powinniśmy starannie wybierać miejsce, w którym zjemy posiłek.

Warto zajrzeć i sprawdzić jego wnętrze – czy jest czysto. Ocenić wygląd sprzedawcy/kelnera, a nawet zajrzeć do toalety. Trzeba też poddać ocenie to, co się je nie tylko ze względu na walory smakowe. Zwróćmy uwagę czy potrawa nie jest przypalona (może być odgrzewana "z wczoraj”), czy mięso jest dobrze wysmażone/wypieczone, czy nie jest zimne.

Inaczej sytuacja wygląda w tzw. budkach oferujących fast food. Tam nie mamy wstępu i tylko pobieżnie możemy ocenić ich stan higieniczny. Nie mniej i tu możemy zwrócić uwagę na to, czy ta sama osoba podająca nam jedzenie/lody nie przyjmuje później pieniędzy. W wielu lodziarniach jest zwyczaj owijania przez sprzedawcę wafelka w bibułkę. To ma zabezpieczyć przed kontaktem z rękoma, którymi przyjmuje pieniądze.

Pamiętajmy – lepiej wydać kilka złotych więcej żeby zjeść w sprawdzonym i bezpiecznym miejscu.

Na zakupach

Jednak w lecie gotujemy też sami. A jeśli jest gorąco, trzeba zachować wyjątkową czujność kupując produkty spożywcze.
Należy zwracać większą uwagę na termin przydatności do spożycia szczególnie paczkowanego mięsa, wędlin, nabiału. Sprawdzać, czy opakowanie nie jest uszkodzone.

Trzeba popatrzyć, czy produkty (szczególnie takie jak nabiał, wędliny) przechowywane są w ladach chłodniczych. Jeśli konserwy mają "wybrzuszone” wieczko albo są zagniecione od uderzenia – absolutnie nie wolno ich kupować nawet, gdy termin ważności nie został przekroczony. Gdy kupujemy mięso na bazarze, obowiązuje szczególna ostrożność – nie wolno brać tego, które nie jest trzymane w ladzie chłodniczej. Można się spytać o to, czy mięso było badane, warto zwrócić uwagę na warunki higieniczne pomieszczenia.

Obiady w domu

Nie wolno jeść nie umytych owoców. Żadnych! Ani tych z drzewa, ani tych rosnących w ziemi. Nabiał, mięso, wędliny powinny natychmiast po zakupach trafiać do lodówki. Lepiej trzymać je tam w specjalnej folii, papierze niż w tzw. woreczku nylonowym.

Deska i noże służące do obróbki mięsa (a szczególnie drobiu) powinny być bardzo dokładnie umyte płynem i sparzone wrzątkiem. Trzeba unikać potraw z surowego mięsa i źle usmażonych. Nie powinno się trzymać ugotowanych potraw na małym ogniu lub podgrzewać ich wielokrotnie. W cieple bakterie gwałtownie się rozmnażają. Jeśli już odgrzewamy, należy potrawę zagotować. Mięso grilluje się na rozżarzonych węglach, a nie w płomieniu. Przypalone mięso ma właściwości rakotwórcze, a tłuste jest ciężkostrawne. Osoby z dolegliwościami gastrycznymi powinny go unikać.

Wszystko o zatruciach

• Pierwsze objawy zatrucia pokarmowego pojawiają się zwykle od kilku godzin do kilku nawet dni po spożyciu zatrutego jedzenia. Zwykle zaczyna się od nudności, bolesnych skurczów żołądka, wymiotów, biegunki, a czasami nawet gorączki. Na szczęście zwykle nie zagrażają one życiu.

• Kiedy tylko pojawią się pierwsze objawy od razu należy powstrzymać się od jedzenia i przejść na krótkotrwałą głodówkę, która pomoże oczyścić organizm.

• Należy dużo pić, małymi łykami, aby uniknąć odwodnienia organizmu. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna lub zwykła lekko osolona przegotowana. Po złagodzeniu dolegliwości można pić herbatki ziołowe (mięta, rumianek, koper włoski), które odkażają, leczą stan zapalny żołądka i jelit, łagodzą bolesne skurcze brzucha.

• Po ustąpieniu objawów warto jeść jogurty z żywymi kulturami bakterii, kaszki, kisiel, ryż, sucharki i lekkostrawne owoce. Po kilku kolejnych dniach nasz żołądek powinien dojść do siebie.

Pozostałe informacje

Rozwijaj swój biznes instalatorski z DEFRO – postaw na zaawansowane systemy grzewcze

Rozwijaj swój biznes instalatorski z DEFRO – postaw na zaawansowane systemy grzewcze

Nowoczesne technologie grzewcze to dziś nie tylko wygoda i ekologia, ale również wyznacznik profesjonalizmu firm instalatorskich. Coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na efektywność energetyczną i koszty eksploatacji, szukając sprzętu, który będzie działał bezawaryjnie przez wiele lat. DEFRO, jako jeden z wiodących polskich producentów urządzeń grzewczych, wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Montowanie ich kotłów na pellet, kotłów gazowych, pomp ciepła czy rozwiązań hybrydowych to szansa dla instalatorów na wzmocnienie pozycji na lokalnym rynku i zbudowanie profesjonalnego wizerunku.

Zaginął mężczyzna. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach

Zaginął mężczyzna. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach

Policja z Biłgoraja prowadzi poszukiwania za 81-letnim mieszkańcem regionu.

Nadzór techniczny nad remontem mieszkania - kontrola jakości i ochrona interesów właścicieli

Nadzór techniczny nad remontem mieszkania - kontrola jakości i ochrona interesów właścicieli

Brak profesjonalnego nadzoru może prowadzić do znaczących błędów, wydłużenia czasu realizacji i dodatkowych kosztów finansowych. Aby uniknąć tych problemów, ważne jest, aby zaangażować wykwalifikowanego specjalistę, który zapewni nadzór nad wszystkimi etapami, od projektu do jego ukończenia.

Pierwszym przeciwnikiem Azotów Puławy w rywalizacji w grupie spadkowej będzie Zepter KPR Legionowo

Azoty Puławy zagrają z Zepter KPR Legionowo

Azoty Puławy rozpoczynają rywalizację w grupie spadkowej. Pierwszym rywalem podopiecznych Patryka Kuchczyńskiego będzie Zepter KPR Legionowo. Pierwszy gwizdek w puławskiej hali w czwartek o godzinie 20

Chciał uciec policjantom. Jazdę zakończył na słupie
WIDEO

Chciał uciec policjantom. Jazdę zakończył na słupie

43-letni mieszkaniec powiatu łukowskiego tak bardzo chciał uniknąć kontroli policyjnej, że ucieczkę przed radiowozem zakończył na słupie sygnalizacji świetlnej. Jak się okazało, miał powody do ucieczki.

W decydującym spotkaniu ćwierćfinałowym play-off w PLS 1. Lidze ChKS Chełm zagra z BKS Visłą Proline Bydgoszcz

ChKS Chełm powalczy o awans do półfinału play-off PLS 1. Ligi z BKS Visłą Proline Bydgoszcz

W trzecim spotkaniu ćwierćfinałowym play-off ChKS Chełm zmierzy się w czwartek o godzinie 18 z BKS Visłą Proline Bydgoszcz. Zwycięzca awansuje do najlepszej czwórki rozgrywek

Za dużo sałatki jarzynowej? Nie wyrzucaj, przynieś do Jadłodzielni

Za dużo sałatki jarzynowej? Nie wyrzucaj, przynieś do Jadłodzielni

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II przypomina, że na terenie uczelni działa jadłodzielnia, gdzie można przynieść nadwyżki jedzenia. I choć w święta kampus będzie nieczynny, to dostęp do lodówki będzie możliwy.

Od dziś nowe przepisy. Zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej bez zezwolenia

Od dziś nowe przepisy. Zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej bez zezwolenia

Od czwartku obowiązuje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej zakazujące fotografowania obiektów wojskowych oraz infrastruktury krytycznej bez wcześniejszego zezwolenia. Za złamanie zakazu grozi grzywna lub areszt.

Tragedia na drodze. Życia 63-latki nie udało się uratować
galeria

Tragedia na drodze. Życia 63-latki nie udało się uratować

W środowy wieczór doszło do tragicznego wypadku w powiecie łukowskim. Pomimo podjętych czynności życia jednej z uczestniczek wypadku nie udało się uratować.

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium