Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

10 grudnia 2022 r.
14:43

Żeby rolnikowi było po drodze do lekarza. Wciąż nie każdy wie, że może z tego skorzystać

Mieszkańcy terenów wiejskich, którzy nie muszą regularnie wykonywać badań okresowych w pracy, bardzo często do lekarza trafiają już za późno. To właśnie dla nich była sobotnia akcja profilaktyczna, zorganizowana w siedzibie ARiMR, tuż obok giełdy rolnej w Elizówce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pan Krystyn układa się na leżance, lekarka przypina do jego ciała elektrody. Chwilę później z wynikiem badania EKG konsultuje się z lekarzem tuż obok.

Mam 64 lata i czuję się bardzo dobrze, ale to dlatego, że od 12 lat prowadzę zdrowy tryb życia. Nie jem żadnych fast foodów, typu kebaby, pizze czy hamburgery. Sam gotuję, sam piekę. Staram się kupować produkty albo na targu, albo tu na giełdzie, albo od rodziny w miarę ekologiczne. Choć jest to bardzo trudne, bo teraz to niemal wszystko jest zatrute – mówi Krystyn Gozdalski, który skorzystał z sobotniej akcji badań profilaktycznych w lubelskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Elizówce.

Akcja były częścią promocji badań Profilaktyka 40 Plus, z których może skorzystać bezpłatnie każdy Polak w tym wieku.

– Chcemy stworzyć możliwości i rozpowszechnić informację, upowszechnić tą akcję, żeby osoby trafiały do lekarza wcześniej, zanim coś się zacznie dziać i poddawały się badaniom profilaktycznym – wyjaśnia Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W lubelskiej siedzibie agencji w Elizówce pojawili się w sobotę specjaliści, którzy wykonywali podstawowe badania, a także udzielali konsultacji.

– Jestem po operacji tarczycy. Rozmawiałam z doktorem na temat badań – mówi Mirosława Winnicka, członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Dominowie, która pojawiła się tu jako pacjentka, ale równocześnie uczestniczka, bo jej koło zapewniło smaczny posiłek dla wszystkich korzystających z badań. Pani Mirosława dodaje, że wcześniej nie badała się w ramach programu 40 plus. Dlaczego? – Tak chyba ciągle odkładamy, mamy tak już chyba od urodzenia – uśmiecha się. – Ale po rozmowie z panem doktorem, uświadomił mi, że jednak trzeba bardziej otworzyć się na leczenie i co najmniej raz w roku zrobić USG tarczycy w moim przypadku – dodaje.

– W ostatnim czasie Polacy rzadziej chodzili do lekarza, nie mieli możliwości zadbania w pełni o siebie, dlatego Ministerstwo Zdrowia programem profilaktyka 40 plus chce zachęcić wszystkich do tego żebyśmy się badali – mówi Paweł Piróg, p.o. dyrektor lubelskiego oddziału NFZ. – Wcześnie wykryta choroba najczęściej jest w pełni uleczalna – dodaje.

Niestety Covid troszeczkę utrudnił dostęp do poradnictwa kardiologicznego. Dużo Polaków w związku z pandemią zaniedbało swoje zdrowie. Na akcjach takich jak ta, staramy się to nadrobić – mówi Paweł Błaszkiewicz, lekarz rezydent z SPSK nr 4 w Lublinie, który udzielał porad kardiologicznych. – Takie choroby jak nadciśnienie, czy cukrzyca to cisi zabójcy. Przewlekle wysokie ciśnienia są niestety bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów, a sieją spustoszenie w całym organizmie. To samo dotyczy cukrzycy i hipercholesterolemii. Te wszystkie choroby mogą prowadzić do zawałów, udarów, niewydolności nerek no i powodować schorzenia chroniczne, które niestety będą przez pacjenta długo i ciężko leczone – dodaje Błaszkiewicz.

Jakie problemy zdrowotne szczególnie doskwierają mieszkańcom wsi? Przede wszystkim wpływ na to ma charakter wykonywanej pracy. – Jeżeli chodzi o środki ochrony roślin, to w takim przypadku na pierwsze wysuwają się choroby płuc. W tym zakresie należy zwrócić szczególną uwagę – radzi Paweł Piróg. – Ale tak naprawdę rozkład statystyczny dotyczący chorób dotykających ludzi nie będzie związany tylko i wyłącznie z miejscem zamieszkania. Tutaj uwarunkowania genetyczne będą miały podstawowe znaczenie, a także sposób życia, nasza higiena dnia codziennego: to czy się wysypiamy, czy regularnie spożywamy posiłki, czy chodzimy do lekarza i wykonujemy badania profilaktyczne – dodaje.

Weź swoje skierowanie

Skierowanie na badania w ramach akcji Profilaktyka 40 Plus można dostać po wypełnieniu ankiety na stronie Pacjent.gov.pl Po udzieleniu odpowiedzi na konkretne tematy związane z naszym zdrowiem, pacjent dostaje skierowanie do dowolnego gabinetu diagnostyczno-zabiegowego, który uczestniczy w akcji. W województwie lubelskim takich miejsc jest 190. W trakcie badań zostanie wykonana m.in. morfologia krwi, próby wątrobowe, kreatynina, określenie poziomu cholesterolu czy w przypadku mężczyzn oznaczenie PSA – czyli badanie przerostu prostaty. Skierowanie można dostać też po wypełnieniu ankiety telefonicznie: 22 735 39 53.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Grill w Świdniku czeka na majówkę

Świdnik zaprasza na grilla

Było wysypisko, a teraz jest zagospodarowany plac rekreacji z grillem. To nowa atrakcja dla mieszkańców Świdnika.

Stracony w Niemczech volkswagen nie wjechał na Białoruś

Stracony w Niemczech volkswagen nie wjechał na Białoruś

Funkcjonariusze NOSG zakazali dalszej podróży kierowcy volkswagena. Jak się okazało, auto było poszukiwane.

Rząd obiecuje szybkie wypłaty odszkodowań dla rolników po nawałnicach na Lubelszczyźnie

Rząd obiecuje szybkie wypłaty odszkodowań dla rolników po nawałnicach na Lubelszczyźnie

Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak w rozmowie z Radiem Lublin zapowiada szybkie wsparcie finansowe dla poszkodowanych. Straty w niektórych miejscach sięgają 100%.

Kosiarka spalinowa w ogrodzie – wygoda w czystej postaci

Kosiarka spalinowa w ogrodzie – wygoda w czystej postaci

Zadbany trawnik to wizytówka każdego ogrodu, a jego pielęgnacja wymaga odpowiednich narzędzi. Posiadanie własnej kosiarki spalinowej to inwestycja, która zwraca się w postaci oszczędności czasu i energii. Nowoczesne kosiarki spalinowe oferują znacznie więcej niż tylko podstawowe koszenie – wyposażone są w systemy napędowe, regulację wysokości cięcia oraz pojemne kosze na trawę. Dzięki nim możesz cieszyć się pięknie przystrzyżonym trawnikiem bez nadmiernego wysiłku, a zróżnicowane modele pozwalają dopasować urządzenie do indywidualnych potrzeb każdego ogrodu.

Marta Wcisło przed sądem w Opolu Lubelskim

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Sąd utrzymał w mocy wyrok dla Adama H.

Adam H. szarpał i groził europosłance Marcie Wcisło (KO) na miejskim targowisku w Opolu Lubelskim. Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał w mocy wyrok skazujący 56-latka na pół roku więzienia w zawieszeniu na rok.

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Oto 10 największych winowajców!

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Oto 10 największych winowajców!

Z roku na rok rośnie nasza świadomość energetyczna. Coraz więcej osób zadaje sobie pytania: co zużywa najwięcej prądu w domu, jak obniżyć rachunki i jednocześnie działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Okazuje się, że wiele popularnych sprzętów AGD i RTV może odpowiadać za lwią część zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Warto wiedzieć, które z nich są najbardziej energochłonne – i jak je obsługiwać, by oszczędzać nie tylko prąd, ale i pieniądze.

Jakie ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkowe?

Jakie ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkowe?

Masz samochód? Pamiętaj o badaniu technicznym – bez niego auto nie powinno być użytkowane. Zgodnie z zaleceniami wymieniaj oleje i filtry, kontroluj stan poszczególnych układów – szczególnie napędowego i hamulcowego. Co jeszcze jest twoim obowiązkiem? Musisz posiadać polisę OC! Dlaczego trzeba ją wykupić i co daje?

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordzista winien 818 milionów złotych, a statystyczny przedsiębiorca zalega już na ponad 34 tys. zł. ZUS ostrzega: sytuacja się pogarsza. Eksperci apelują o reformy.

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt
Koncert
24 kwietnia 2025, 18:00

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt

W najbliższy czwartek (24 kwietnia) lubelska Fabryka Kultury Zgrzyt zamieni się w świątynię mrozu i muzycznego mroku. Do Lublina zawita legendarna norweska formacja Taake, wspierana przez dwa znakomite supporty: Asagraum oraz Heimland. Szykuje się noc pełna surowych riffów, mrocznej atmosfery i hołdu dla klasyki gatunku.

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Sztuka, ekologia i wspólnota – te trzy wartości będą fundamentem nowego miejsca w Lublinie. Przy Hospicjum Dobrego Samarytanina już wkrótce zakwitnie Artystyczny Ogród Społeczny.

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?
film

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy ks. prof. dr. hab. Mirosława Sitarza z Instytutu Prawa Kanonicznego KUL. W szczerej rozmowie komentuje śmierć papieża Franciszka, wyjaśnia zasady wyboru nowego papieża i analizuje przyszłość Kościoła w kontekście wyzwań współczesnego świata.

W pierwszym spotkaniu Bogdanka LUK Lublin pokonała mistrza Polski na jego terenie 3:1

Bogdanka LUK Lublin zagra z Jastrzębskim Węglem

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Pierwszy gwizdek o godzinie 20.30

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek nie raz udowodnił, że jego serce bije mocno dla tych, którzy szukają nadziei, edukacji i duchowego wsparcia – niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Doskonałym tego przykładem są jego więzi z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

Barierki na ścieżce rowerowej przy wyjeździe na aleję Tysiąclecia

Barierki na ścieżce rowerowej. Będzie bezpieczniej?

Barierki ustawiono dla poprawy bezpieczeństwa – przekonują urzędnicy. Ale zdaniem niektórych rowerzystów mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium