Tłuste, ciężkostrawne mięsa, ciasta z kremem - zjadamy ich ogromne ilości w czasie świąt. A potem cierpimy z powodu dolegliwości żołądka.
Tradycyjne świąteczne menu obfituje w tłuste i ciężkostrawne potrawy.
- Święta mają swoje prawa, więc niekoniecznie trzeba sobie wszystkiego odmawiać. Można jeść wszystko, tylko trzeba pamiętać o umiarze - mówi dr Beata Nazar z przychodni NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego "Zdrowie” przy ul. Jagiełły w Lublinie. Radzi też, by świąteczne przysmaki spożywać w odpowiednich odstępach czasu: niewielkie ilości, za to częściej.
- Bezpieczniejsze, bardziej lekkie dla żołądka są produkty niesmażone, czyli z mniejszą zawartością tłuszczu. Trzeba też jeść sporo warzyw. Ale zamiast sałatki jarzynowej z majonezem lepiej wybrać lekkie surówki z oliwą. Pijmy też dużo wody, wtedy mniej zjemy - poleca dr Nazar.
Ciężkie sosy - ciężka sprawa
- Nikt nie przetrwa świątecznego czasu, jedząc jedynie sałatki, popijając je szklanką wody. Należy zwrócić szczególną uwagę na jakość potraw, omijać posiłki takie, jak np. mocno smażone mięsa, obficie polane ciężkimi, zawiesistymi sosami. Tego typu potrawy zawierają tłuszcze nasycone, które sprzyjają wytwarzaniu większych ilości cholesterolu w organizmie - mówi Jadwiga Przybyłowska, specjalista ds. żywienia i komunikacji prozdrowotnej, ekspert Instytutu Flory.
Więcej ryb
Dietetycy radzą ograniczać śledzie w śmietanie ze względu na dużą zawartość soli, która podwyższa ciśnienie tętnicze krwi. Dlatego ryby warto namoczyć w wodzie, a śmietanę zastąpić jogurtem o niskiej zawartości tłuszczu. Przy przygotowaniu tradycyjnego, świątecznego bigosu boczek czy kiełbasę należy zastąpić chudą wołowiną, redukując w ten sposób ilość cholesterolu.
Przy przygotowaniu dodatków do dań warto pomyśleć o sałatkach i surówkach. Te zdrowe przekąski, dzięki zawartości witamin, które biorą udział we wszystkich procesach przemiany materii, regulują prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ograniczmy spożycie tłuszczu poprzez zastąpienie gotowych sosów oliwą z oliwek, doskonałym akcentem do sałatek.
Bitwa na śnieżki
A co robić, jeśli nadużyjemy smakołyków ze świątecznego stołu i będzie nas bolał żołądek?
- Jeśli ktoś nie jest obciążony chorobami, może wypić miętę lub przyjąć preparaty żółciopędne, takie jak raphacholin, sylimarol - radzi dr Nazar.
Dobre rady na święta
• Nawet w święta nie rezygnuj z produktów bogatych w błonnik jak kasze, soczewica, fasola, ziarna, ryż brązowy. Te zdrowe dodatki urozmaicą każdą wieczerzę.
• Zastosuj świeże zioła, które nadają potrawom wyrazistego smaku, ale w przeciwieństwie do soli, nie podnoszą ciśnienia tętniczego krwi.
• Unikaj masła - zawiera ono tłuszcze nasycone i kwasy typu trans, które sprzyjają wytwarzaniu większych ilości cholesterolu w organizmie.
• Zrezygnuj ze smażenia potraw na rzecz przygotowywania ich na parze, dzięki temu zachowają swoje wartości odżywcze i nie będą zawierały tłuszczu użytego do smażenia, którego większość wchłania się do smażonej potrawy.
• Święta to znakomita okazja do wzbogacenia swojej diety o ryby morskie, najlepiej śledzie, makrele, łososie, sardynki lub tuńczyk - bogate w tłuszcze Omega 3. Najbardziej wartościowe są te przyprawiane ziołami i pieczone.
• Zaczynaj posiłek od warzyw lub sałatek, które nie tylko dostarczają niezbędnych mikroelementów i witamin, ale także zmniejszą apetyt na tuczące przysmaki.
• Także w święta staraj się jeść regularnie 5 niewielkich posiłków dziennie.
• Przygotuj wraz z dziećmi pyszne sałatki owocowe - pozwolą Twojej rodzinie zapomnieć o ciastach, kremach i lodach, zawierających duże ilości cukru.
• Wolny czas to również okazja do wypróbowania nowych form aktywności, takich jak jazda na łyżwach czy narty biegowe. Mniej wymagającym polecamy rodzinny spacer, na którym można zorganizować bitwę na śnieżki.
Źródło - Instytut Flory
Opinia eksperta - O dobroczynnym wpływie karpia i śledzia na serce i pamięć
Nadmiar cholesterolu może prowadzić do choroby wieńcowej, zawału serca lub udaru mózgu. Zamieńmy więc potrawy obfitujące w nasycone kwasy tłuszczowe na zdrowsze, bogate w kwasy nienasycone, takie jak ryby, które chronią serce i wzmacniają układ krążenia, zapobiegając miażdżycy.