Rozmowa z Ewą Czekirdą, dietetykiem centrum dietetycznego Naturhouse.
Oczyszczanie organizmu na wiosnę radzę zacząć od podstaw, czyli od usprawnienia pracy układu pokarmowego, głównie jelit, które pełnią kluczową rolę w procesie oczyszczania organizmu. Jeżeli po zimie czujemy się ospali, brakuje nam energii, dokuczają zaparcia i przybyło nam kilka kilogramów, to robienie wiosennych porządków w organizmie należy zacząć od zwiększenia ilości wypijanej wody – co najmniej 2 litry dziennie – oraz od zwiększenia ilości błonnika w diecie, który działa na jelita jak szczotka. Wymiata wszystkie niestrawione resztki pokarmowe, które zalegając w jelitach fermentują i przyczyniają się do kiepskiego samopoczucia.
W diecie oczyszczającej nie może zabraknąć produktów pełnoziarnistych bogatych w błonnik (pieczywo razowe, kasze, makaron razowy, ryż brązowy, płatki zbożowe pełnoziarniste) oraz świeżych warzyw i owoców, które poza błonnikiem obfitują w bardzo aromatyczną, "żywą” wodę bogatą w składniki witaminowe i mineralne (m.in. witamina C, potas, magnez) niezbędne w procesie oczyszczania organizmu. Z diety należy wykluczyć żywność przetworzoną typu fast food, słodycze, wszelkiego rodzaju używki – alkohol, kawa, mocna czarna herbata, napoje kofeinowe, które dają złudne poczucie przypływu energii. Produkty te bardzo obciążają organizm i utrudniają jego detoksykację.
• A jak się odżywiać, żeby zrzucić kilka zbędnych kilogramów?
– Sekretem skutecznej metody odchudzającej, która pomoże nam pozbyć się kilku zbędnych kilogramów, jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad: regularnych posiłków co 3-4 godziny (dzień należy zacząć oczywiście od śniadania zjedzonego do godziny po wstaniu, ostatni posiłek powinien być zjedzony 3 godziny przed snem), kontroli porcji (czyli nie przejadanie się), nawodnienie, bez czego nie ma mowy o skutecznej metodzie odchudzającej. Poza wodą, napojami, które nas bardzo dobrze nawadniają, są herbaty ziołowe i owocowe bez cukru oraz soki warzywne i owocowe najlepiej świeżo wyciskane. Należy pamiętać też o tym, że wodę można… jeść. Chodzi o to, żeby w diecie nie zabrakło świeżych warzyw i owoców, które w 90 proc. składają się właśnie z wody.
• Czy warto uzupełniać codzienne posiłki np. o picie zielonego jęczmienia?
– Warto. Sok z młodego jęczmienia wykazuje właściwości odkwaszające organizm, co jest bardzo istotne podczas odchudzania i oczyszczania organizmu. Jeżeli natomiast ktoś myśli, że samo picie jęczmienia bez wprowadzenia zmian w diecie odchudzi i oczyści organizm, to jest w dużym błędzie. Jako uzupełnienie zbilansowanej diety sok z jęczmienia dobrze się sprawdzi, natomiast jako lek na "całe zło” niestety nie.
• Dlaczego warto korzystać z porad dietetyka, a nie sięgać po tzw. diety cud?
– Nie wymyślono do tej pory żadnej "diety cud” i raczej nigdy to nie nastąpi. Diety, które można znaleźć w Internecie, zazwyczaj są źle zbilansowane, nie uwzględniają faktycznych potrzeb danej osoby i prawie zawsze kończą się znienawidzonym efektem jo-jo. Będąc pod opieką doświadczonego dietetyka możemy być pewni, że dieta, którą nam zaleci, będzie odpowiadała potrzebom organizmu, nie narazi nas na niedobory pokarmowe i doprowadzi do wymarzonej sylwetki.