Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 czerwca 2019 r.
12:07

Zieleń w Alejach Racławickich można uratować. Naukowcy piszą do prezydenta Lublina

13 71 A A
Drzewa tworzą charakter całych Alej, które są wizytówką miasta i kluczowym korytarzem napowietrzającym dla Lublina
Drzewa tworzą charakter całych Alej, które są wizytówką miasta i kluczowym korytarzem napowietrzającym dla Lublina (fot. Maciej Kaczanowski)

List otwarty do prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka w sprawie Al. Racławickich w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szanowny Panie Prezydencie,

Chcielibyśmy zwrócić uwagę na pewne rozwiązania proponowane w obecnym projekcie podczas remontu Al. Racławickich. Aleje Racławickie to ważna część Śródmieścia dla mieszkańców Lublina, którzy się z nią utożsamiają. W przypadku najlepszych realizacji na całym świecie – wobec podobnych miejsc – obserwujemy działania mające na celu maksymalne poszanowanie istniejącej zieleni.

Stres budowlany

Badania naukowe wskazują, iż jedną z najważniejszych potrzeb osób żyjących w miastach, jest konieczność kontaktu z zielenią, zwłaszcza z roślinami drzewiastymi. Drzewa stanowią istotny element infrastruktury miasta, niezbędny dla jego prawidłowego funkcjonowania. Ich oddziaływanie ma charakter złożony i dotyka zarówno kwestii środowiskowych (poprawa jakości powietrza), jak i kwestii psychologicznych (kontakt z zielenią dodatnio wpływa na funkcjonowanie organizmów, obniża poziom odczuwanego stresu).

Jest rzeczą bezdyskusyjną, iż drzewa w mieście powinny być chronione. A praktyka wskazuje, iż największe straty w drzewostanie występują w efekcie budowy sieci dróg, placów i budynków. Drzewa są nie tylko wycinane w wyniku kolizji z projektowaną infrastrukturą na terenach inwestycyjnych, ale także uszkadzane w trakcie wykonywania robót. Place budowy to miejsca, w których drzewa są bezpośrednio narażone na uszkodzenia mechaniczne i stres abiotyczny.

Zjawisko to, często określane mianem „stresu budowlanego”, jest wynikiem zmian w siedlisku roślin, znajdujących się na terenie działek objętych inwestycją oraz w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Obserwacje dowodzą, że do obumarcia drzewa uszkodzonego przez prace budowlane dochodzi przeciętnie od 5 do 12 lat po zakończeniu inwestycji.

>>> Czytaj także: Parczew: Rewitalizacja czyli wycinka totalna. Konserwator: Za 15 lat urosną nowe drzewa

Ważne żywopłoty

Obecnie drzewa tworzą charakter całych Alej, które są wizytówką miasta i kluczowym korytarzem napowietrzającym dla Lublina. Również nasadzenia żywopłotowe pełnią ważną rolę dla mieszkańców kamienic i użytkowników ciągów pieszych, absorbując zanieczyszczenia powietrza. Obecnie istniejące w tym miejscu żywopłoty (szerokie i dość wysokie) pełnią bardzo ważną funkcję, szczególnie wobec obserwowanych ostatnio gwałtownych zjawisk pogodowych. Utrzymanie istniejącej zieleni powinno być kluczowym działaniem w kształtowaniu przestrzeni urbanistycznej tej części miasta.

Klony posadzone kilkanaście lat temu zaaklimatyzowały się świetnie, nie chorują, mają w miarę równomierne korony, tworzą aleję i stanowią dużą wartość dla Śródmieścia, gdzie występują trudności związane z sadzeniem drzew ze względu na m.in. gęstą, podziemną sieć techniczną. Niektóre z drzew są w gorszym stanie zdrowotnym, przez co są nieco mniej atrakcyjne, ale oczywiście – ciągle żywe! Ul. Lipowa już dawno nie jest lipową, co łatwo zauważyć. Drzewa pod Centrum Handlowym „Plaza” mają nisko osadzone korony, uszkodzone dawno temu przewodniki i wyglądają raczej jak wysokie krzewy na pniu – najlepszym z rozwiązań była by ich wymiana na nowe, duże i dobrze rozwinięte drzewa, tak jak na ul. Kołłątaja. Reszta starodrzewu to pojedyncze egzemplarze, które jak najbardziej są godne dalszego życia.

Na ul. Lipowej sugeruje się zastosowanie nasadzeń szpalerowych – w przypadku braku możliwości stworzenia typowej alei. Z pomocą przychodzą tu nowe technologie uwzględniające zastosowanie m.in. chodników podwieszanych czy też nawierzchni wodoprzepuszczalnych.

Sugerujemy, aby uwzględnić jednak możliwość przesadzenia niektórych drzew przeznaczonych do wycinki, m.in. drzewa na ul. Długosza czy wzdłuż Al. Racławickich.

Uwaga podczas budowy

Przepisy Ustawy o ochronie przyrody oraz Ustawy prawo budowlane określają i nakładają obowiązek właściwego zabezpieczenia elementów środowiska przyrodniczego na placu budowy. Obowiązek ten spoczywa na wykonawcy robót i inwestorze, który jest zobligowany do dopilnowania, aby drzewa, które mają być pozostawione – przetrwały inwestycję w niepogorszonej kondycji. Drzewa po zakończonej inwestycji i przez kolejne kilka lat nie mogą posiadać widocznych objawów chorobotwórczych czy osłabiających kondycję, np. nadmierny posusz gałęziowy.

Prawidłowe zabezpieczenie drzew na czas inwestycji musi dotyczyć wszystkich ich części – korzeni, pnia czy korony. Aby wykluczyć możliwość uszkodzeń mechanicznych roślin oraz zapobiec zmianom właściwości fizycznych i chemicznych gruntu należy pamiętać o wygrodzeniu drzew i monitorowaniu ich stanu na czas inwestycji oraz kompleksowej pielęgnacji drzew po zakończeniu prac.

Jednym z elementarnych wymagań przy zabezpieczeniu drzew na placu budowy jest wyłączenie strefy rzutu korony drzew z komunikacji i składowania, plus co najmniej ok. 1,5 m. Jest to tzw. strefa ochrony drzewa (SOD). Każda inwestycja to wiele czynników stresowych dla drzewa, związanych z pracami budowlanymi. Istotne są m.in. kondycja i tolerancja gatunkowa, fazy rozwojowe drzew, zasięg systemu korzeniowego, krytyczne odległości uszkodzenia systemu korzeniowego powodujące ryzyko wywrócenia się drzewa oraz ocena wpływu nasypania i zdjęcia różnej grubości warstwy gleby w rejonie SOD. Wobec powyższych prace budowlane powinny być prowadzone pod kontrolą inspektora nadzoru dendrologicznego.

Aleje można ubogacić

Aleje Racławickie stanowią ważną, reprezentacyjną przestrzeń publiczną miasta. To obecny układ zieleni mówi o randze, ważności i reprezentacyjności tej ulicy. W naszym przekonaniu możliwe jest nawet polepszenie jakości układu poprzez wprowadzenie nowych, różnorodnych form zieleni i małej architektury. Maksymalne wykorzystanie istniejącej oraz nowa zieleń, jako narzędzia uatrakcyjniania i podwyższania jakości przestrzeni – będą stawiać Lublin w gronie miast z najlepszą zielenią miejską.

dr hab. Wojciech Durlak, Instytut Produkcji Ogrodniczej,

Zakład Roślin Ozdobnych i Dendrologii

dr inż. Margot Dudkiewicz, Katedra Architektury Krajobrazu,

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

* tytuł i śródtytuły od redakcji 

>>> Czytaj także: Co dalej w sprawie Al. Racławickich? "Zadanie będzie realizowane, jest tylko odroczone w czasie"

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Budowa obwodnicy Chełma
WIDEO
film

Obwodnica Chełma pędzi, reszta czeka na decyzje w urzędniczej kolejce

Drogowcy modlą się o pogodę i gonią z budową obwodnicy Chełma w ramach drogi S12 oraz drugiej nitki na „19”, omijającej Kock i Wolę Skromowską. Pozostałych 11 odcinków ekspresówek czeka w kolejce na rozpoczęcie budowy.

Doświadczony obrońca zostaje w Górniku Łęczna na kolejny sezon

Doświadczony obrońca zostaje w Górniku Łęczna na kolejny sezon

Górnik Łęczna w środę poinformował, że nową umowę z klubem podpisał doświadczony obrońca Jonathan de Amo

Coraz więcej osób decyduje się na tę formę ogrzewania domów

Sprzęt nie spełniał wymogów i nie trafi na rynek

462 sztuki pomp ciepła nie trafi do obrotu z powodu braku odpowiednich certyfikatów. Za producentów wziął się UOKiK i KAS.

Próbował zabić swojego ojca. Resztę życia może spędzić za kratami

Próbował zabić swojego ojca. Resztę życia może spędzić za kratami

23-latek ranił nożem w gardło swojego śpiącego ojca. Został już tymczasowo aresztowany.

Odwieczny dylemat — wiszący czy stojący uchwyt na papier toaletowy? Podpowiadamy!

Odwieczny dylemat — wiszący czy stojący uchwyt na papier toaletowy? Podpowiadamy!

W każdej toalecie niezależnie od jej stylu i rozmiaru znajduje się uchwyt na papier toaletowy. Choć z pozoru może wydawać się to banalnym zadaniem, w rzeczywistości wybór odpowiedniego uchwytu wiąże się z wieloma dylematami. Najważniejszym z nich jest kwestia sposobu montażu — wiszący czy stojący? Z tego artykułu dowiesz się jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze idealnego uchwytu na papier toaletowy, a także poznasz wskazówki dotyczące doboru konkretnego modelu do różnych typów łazienek.

Kosmetyki dla całej rodziny – czy to możliwe? Sekrety pielęgnacji, którą pokochacie wszyscy!

Kosmetyki dla całej rodziny – czy to możliwe? Sekrety pielęgnacji, którą pokochacie wszyscy!

Masz dość przeciążonych półek w łazience? Zastanawiasz się, czy istnieją kosmetyki, które może używać cała rodzina i które będą odpowiadać potrzebom dzieci i rodziców? Podpowiadamy, jak odchudzić rodzinną kosmetyczkę i odnieść na tym korzyści ekonomiczne i ekologiczne.

Jak pozycjonowanie lokalne może pomóc zdobyć klientów w Twojej okolicy?

Jak pozycjonowanie lokalne może pomóc zdobyć klientów w Twojej okolicy?

W tym artykule dowiesz się, na czym polega pozycjonowanie lokalne z Semcore. Usługa ta cieszy się ogromnym zaufaniem firm, które chcą dotrzeć ze swoją ofertą do odbiorców, którzy znajdują się na określonym obszarze geograficznym. Koniecznie dowiedz się więcej o pozycjonowaniu z Semcore i przekonaj się, jakie korzyści może przynieść Ci ta usługa.

Nowe szefostwo w zarządzie MPK Lublin

Nowe szefostwo w zarządzie MPK Lublin

Rada Nadzorcza Spółki powołała wczoraj nowego prezesa i wiceprezesa zarządu. To pracownicy od wielu lat związani z MPK.

Koń w rzece Łabuńki. Na pomoc ruszyli strażacy

Koń w rzece Łabuńki. Na pomoc ruszyli strażacy

Zwierzę wpadło do rzeki i nie mogło z niej samodzielnie wyjść. Do akcji ratunkowej ruszyli zamojscy strażacy.

Jarosław Stawiarski
Dzień Wschodzi
film

Nie lubię gadania. Żeby istnieć w polityce trzeba działać

Dzisiaj rozpoczyna się Kongres Trójmorza. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi, jest Jarosław Stawiarski — Marszałek Województwa Lubelskiego, z którym Krzysztof Kot rozmawia również o polityce w zarządzie województwa.

Ruch Izbica podzielił się punktami ze Spartą Rejowiec Fabryczny

Sparta zagrała mecz ligowy szybciej, żeby lepiej przygotować się do baraży o IV ligę

W spotkaniu 26. kolejki rozegranym awansem Ruch Izbica zremisował ze Spartą Rejowiec Fabryczny 3:3.

Koszą trawę, ścieżka rowerowa nad Wisłą zamknięta

Koszą trawę, ścieżka rowerowa nad Wisłą zamknięta

Odcinek drogi technicznej przy wale wiślanym, która pełni funkcję ścieżki rowerowej łączącej miasto Puławy z Bochotnicą, pozostaje wyłączony z ruchu. Powodem są prowadzone przez Wody Polskie prace konserwacyjne.

Kasa dla COZL. Będzie nowe wyposażenie i cyfryzacja leczenia

Kasa dla COZL. Będzie nowe wyposażenie i cyfryzacja leczenia

Prawie 73 mln zł dostało Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Dzięki temu wprowadzony zostanie system cyfryzacji, a większość oddziałów i poradni zostanie doposażonych.

Avia jest zdecydowanym faworytem meczu w Krasnymstawie

Start Krasnystaw kontra Avia Świdnik w finale Pucharu Polski

Sezon 23/24 wielkimi krokami zbliża się do końca. W środowy wieczór poznamy triumfatora wojewódzkiego Pucharu Polski. W finale zagrają Start Krasnystaw i Avia Świdnik. Spotkanie odbędzie się na stadionie czwartoligowca i rozpocznie się o godz. 17. Transmisję będzie można obejrzeć na kanale YouTube Lubelskiego Związku Piłki Nożnej.

Jay Blankenau – nowy rozgrywający Bogdanki Arki Chełm

Trzy mistrzostwa i udział w igrzyskach. Ciekawe CV nowego siatkarza Bogdanki Arki Chełm

Bogdanka Arka Chełm ogłosiła pierwszy transfer przed sezonem 2024/2025. Nowym rozgrywającym chełmskiego zespołu został reprezentant Kanady Jay Blankenau.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Inne -> Sprzedam

wyważanie wentylatorów

Lublin

350,00 zł

Biznes i Finanse -> Usługi -> Zlecę
Wyjątkowa oferta pożyczki

Wyjątkowa oferta pożyczki

brede

500,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

Zamość

35,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

390,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

299,00 zł

Komunikaty