Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

23 sierpnia 2022 r.
17:15

Lubelskie: Zielone światło dla fabryki autobusów na wodór. 15 minut tankowania, 450 km jazdy

NesoBus po 15 minutach tankowania wodorem będzie mógł przejechać około 450 km
NesoBus po 15 minutach tankowania wodorem będzie mógł przejechać około 450 km (fot. Bartłomiej Pejo/Facebook)

We wrześniu ma się zacząć w Świdniku budowa fabryki autobusów na wodór. Dzisiaj starostwo wydało pozwolenie na rozpoczęcie robót. Fabryka, planowana przez firmę powiązaną z Zygmuntem Solorzem, powinna być gotowa w przyszłym roku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zakład, na którego budowę wydano dzisiaj pozwolenie, ma powstać w Świdniku przy ul. Nadleśnej 1. Dokumentacja mówi o hali produkcyjnej, budynku diagnostyczno-serwisowym, obiekcie biurowo-socjalnym oraz innych obiektach.

– Działka jest już ogrodzona, a same prace mają rozpocząć się niebawem – cieszy się Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika. – To jest świetna informacja dla naszego miasta, oczekiwaliśmy na nią. Jest ona potwierdzeniem naszych działań dotyczących współpracy z Grupą Polsat Plus.

– Planujemy, że budowa zacznie się we wrześniu, natomiast termin jej zakończenia to drugi kwartał przyszłego roku – mówi Olga Zomer, rzeczniczka Cyfrowego Polsatu, należącego do Zygmunta Solorza-Żaka, jednego z najbogatszych Polaków z majątkiem wycenianym na prawie 14 mld zł, według Forbes. Inwestycję prowadzi kontrolowana przez niego spółka PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy.

Umowa na budowę zakładu została już podpisana, opiewa na 72,7 mln zł netto, a wykonawcą będzie Mostostal Puławy. Kontrakt zakłada, że wykonawca upora się z pracami do końca czerwca 2023 r. Umowa obejmuje prace projektowe, budowę i wykończenie zakładu wraz z biurowcem.

W świdnickiej fabryce montowane będą autobusy marki NesoBus, które miały premierę w maju w Warszawie. Paliwem dla tych pojazdów jest wodór, który łączy się w ogniwie paliwowym z tlenem pobieranym z powietrza. Wytworzona w ten sposób energia elektryczna napędza silnik autobusu.

15-minutowe tankowanie wodorem powinno wystarczyć na przejechanie 450 km. Producent zastrzega, że może jeszcze zwiększyć zasięg pojazdu, montując w nim zbiorniki dostosowane do wyższego ciśnienia. Autobus był zaprojektowany od podstaw, za jego wygląd odpowiada włoska firma Torino Design.

Plany inwestora są ambitne. – Zakładamy, że w fabryce będzie powstawać ponad 100 autobusów na wodór rocznie – mówi Zomer. Ile osób znajdzie pracę w fabryce? Tego Cyfrowy Polsat na razie nie zdradza, podobnie jak tego, kiedy mogłaby się zacząć produkcja autobusów. – Na razie jeszcze nie określamy tego terminu.

Wcześniej mówiło się, że fabryka autobusów wodorowych może zatrudnić ponad 300 osób. W świdnickiej strefie gospodarczej mają się wkrótce pojawić kolejne firmy, w tym lotnicza i chemiczna, wytwórca blachy i producent zdrowej żywności. Wcześniej wprowadziła się tu firma logistyczna DB Schenker.

– Myślę, że w przyszłym roku tych firm działających w świdnickiej strefie będzie o wiele więcej – spodziewa się zastępca burmistrza. – Cały czas pojawiają się kolejni zainteresowani współpracą.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium