Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

24 listopada 2021 r.
9:30

W Zamościu będzie można zasiąść w ogródku restauracyjnym nawet zimą. "Atrakcją jest rynek"

Autor: Zdjęcie autora agdy
Ogródki zimowe są mniejsze, zwykle to jedna trzecia powierzchni letnich. Jak szacują pionierzy zainspirowani Krakowem największym kosztem będzie gaz do ogrzewania
Ogródki zimowe są mniejsze, zwykle to jedna trzecia powierzchni letnich. Jak szacują pionierzy zainspirowani Krakowem największym kosztem będzie gaz do ogrzewania (fot. Kazimierz Chmiel)

Restauratorzy z Rynku Wielkiego pozazdrościli restauratorom z Rynku Głównego w Krakowie i też zapraszają do ogródków zimą. To pierwszy sezon i dopiero trzy lokale testują zainteresowanie konsumpcją z widokiem na zabytki. Miasto weźmie od nich symboliczne opłaty

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na zamojskim Starym Mieście w tym roku po raz pierwszy powstają zimowe ogródki. To próba wydłużenia sezonu i skuszenia turystów, by także poza wakacjami wybierali Zamość.

W ciągu tygodnia restauratorzy liczą, że będą do nich zaglądać użytkownicy lodowiska.

– Nie wiem, ile będzie zimowych ogródków, to indywidualna decyzja członków naszego stowarzyszenia. Nasz działa od dwóch weekendów. Na razie wygląda obiecująco, ale zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie klientów, czy będą chcieli posiedzieć przy grzanym piwie, czy winie na oświetlonym rynku – mówi Piotr Kubina, współwłaściciel restauracji Muzealna Ormiańskie Piwnice, która jako pierwsza otworzyła ocieplany ogródek. – Praktycznie postawiliśmy szklarnię, w której swobodnie można siedzieć bez kurtki czy płaszcza, bo jest ogrzewana gazem. Oprócz samej konstrukcji ogródka, zbudowanego ze szkła i stali, to rachunki za gaz będą największe, ale jak to mówią, kto nie ryzykuje, nie pije szampana – żartobliwie komentuje restaurator, członek Stowarzyszenia Restauratorów Rynku Wielkiego w Zamościu, które stoi za pomysłem, by na Rynku Wielkim także w sezonie zimowym korzystać z gastronomicznej oferty na dworze.

Stowarzyszenie zrzesza około dziesięciu przedsiębiorców, którzy prowadzą lokale gastronomiczne w zabytkowych kamienicach tworzących czworobok rynku. Niektórzy są tu od wielu lat.

– Od 22 lat jesteśmy na Rynku Wielkim i zawsze się zastanawialiśmy, jak w okresie jesienno-zimowym zwiększyć obroty. W czasie gdy działało lodowisko, były iluminacje, gości było troszkę więcej, ale nie tyle co teraz – mówi właściciel restauracji Verona, która jako jedna z trzech zdecydowała się na otwarcie zimowego ogródka. – W ogródku mamy więcej osób niż w lokalu, to nowość, więc ludzie są ciekawi. Dzwonią, pytają, jaka jest temperatura, rezerwują stoliki. W długi weekend, ten ze Świętem Niepodległości, trzeba było godzinę czekać na miejsce. Z rozmów wynikało, że to turyści z Lublina, Chełma, ale mieszkańcy Zamościa też przychodzą. W ramach promocji zapraszaliśmy do oglądania skoków narciarskich, jednak zaobserwowaliśmy, że wszystkie miejsca były zajęte, trwały zawody, ale nikt ich nie oglądał. Atrakcją jest rynek – dodaje restaurator.

Jak relacjonuje, naprzeciwko widzi, jak powstaje ogródek przy restauracji Skarbiec Wina, ale z rozmów z innymi przedsiębiorcami wynika, że w przyszłym sezonie zimowym na takie rozwiązanie zdecydują się kolejni. Interesują się i dopytują o zasady organizacji.

– Jeszcze nie korzystałem z ogródków, bo nie mam czasu, ale moi dwaj klienci byli i chwalą. Można posiedzieć na rynku, wszystko widać, a jest ciepło. Będzie super, jak popada śnieg. No i restauratorzy są zadowoleni. Turysta szybciej skorzysta z takiego miejsca, niż wejdzie do lokalu. Ja też się wybiorę – mówi Ireneusz Wiatrzyk, właściciel firmy Glass-Zam, który realizował zamówienie. – W Krakowie ogródki są inne, widziałem je, ale zastosowałem konstrukcje swojego pomysłu – dodaje wykonawca, dla którego zimowa atrakcja nie była specjalnym zadaniem, bo od ponad 20 lat działa na rynku.

Zamojscy restauratorzy mówią, że o zimowych ogródkach myśleli już od kilku lat, ale dopiero teraz, dzięki, jak podkreślają, pomocy prezydenta miasta, udało się załatwić wszystkie formalności. Głównie chodziło o zgodę służb konserwatorskich, które akceptowały parasole i stoliki latem, ale nie zimą.

– Mamy zgodę do 15 marca przyszłego roku, potem zimowy ogródek trzeba zdemontować. Poza tym, letni ma inną konstrukcję, no i przede wszystkim jest trzy razy większy. Zgodnie z umową z miastem w tym sezonie, ponieważ jest pierwszy, za zajęcie płyty rynku zapłacimy symbolicznie – dodaje współwłaściciel restauracji Muzealna Ormiańskie Piwnice.

Restauratorzy, wspólnie z Wydziałem Turystyki i Promocji UM, planują oficjalne otwarcie zimowych ogródków w dniu, w którym miasto uruchomi lodowisko. Ślizgawka ma działać przed Ratuszem od 6 grudnia, właśnie trwa budowa.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Przyjemny, ciepły dom to marzenie każdego właściciela. Dobry materiał izolacyjny sprawia, że zimą oszczędzamy na ogrzewaniu, a latem wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie. Przyjazna atmosfera w domu to też mniejszy stres związany z przeciągami czy wilgocią. Zanim podejmiesz decyzję o konkretnym rozwiązaniu, warto przyjrzeć się zaletom i ograniczeniom najpopularniejszych technologii.

Piłkarze Tura Milejów są już bardzo blisko awansu do IV ligi

Siedem goli Tura Milejów w meczu z Hetmanem Gołąb, wyniki lubelskiej okręgówki

Tur Milejów nie zatrzymuje się w drodze po awans do IV Ligi. Podopieczni Tomasza Zająca rozbili Hetmana Gołąb aż 7:2.

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Lublinie. Sprawa dotyczy dwóch firm: Kom-Eko i Koma Lublin.

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wysokie temperatury w czasie lata sprawiają, że zamknięte obuwie przestaje się sprawdzać. Zamiast niego warto sięgnąć po klapki, które są lekkie i pozwalają stopom odpocząć. Co więcej, znakomicie prezentują się w towarzystwie zwiewnych letnich strojów. Jeśli zatem szukasz wygodnych klapków dla siebie, sprawdź, po jakie modele warto sięgnąć w sklepie.

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania stanowi często punkt zwrotny w rozwoju przedsiębiorstwa. Decyzja między systemem dedykowanym a gotowym bywa trudna, gdyż wpływa na funkcjonowanie firmy, jej efektywność i koszty operacyjne. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym aspektom obu rozwiązań, aby zrozumieć, które może okazać się bardziej korzystne.

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju
Dzień wschodzi
film

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy Adama Leśniaka, przewodniczącego Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej. W energetycznej rozmowie opowiada o idei Juvenaliów, zdradza szczegóły tegorocznego line-upu i podkreśla, jak ważną rolę odgrywa kultura studencka w budowaniu tożsamości akademickiej.

Piłkarze KS Cisowianka Drzewce przegrali w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce w końcówce stracił wszystkie punkty w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce był na prowadzeniu przez większość spotkania, ale kompletnie zawalił końcówkę i wyjechał z Bełżyc bez punktu.

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Choć ostatnie przymrozki postraszyły sadowników z Lubelszczyzny, na razie – odpukać w niemalowane jabłonie – większych strat nie ma. Jak uspokaja Krzysztof Cybulak, wiceprezes Związku Sadowników RP, skutki ochłodzenia są na razie lokalne i niezbyt dotkliwe. Ale na ostateczne oceny trzeba jeszcze chwilę poczekać.

Sparta Rejowiec Fabryczny nie ma łatwej rundy wiosennej

Wiosna nie leży Sparcie, Bug rozbił Brata i komplet wyników chełmskiej okręgówki

Prowadzący w tabeli Bug Hanna rozbił Brata Siennica Nadolna. Sparta Rejowiec Fabryczny nie dała rady Ogniwu Wierzbica. W meczu o podwójną stawkę Hetman Żółkiewka pokonał Granicę Dorohusk. Astra Leśniowice wywiozła komplet punktów z boiska Frassatiego Fajsławice. Wyjazdowe zwycięstwo Włodawianki z rezerwami Chełmianki.

Parking w miejsce targowiska

4 złote za godzinę postoju osobówki na parking przy ul. Ruskiej w Lublinie

Na miejscu zlikwidowanego targowiska przy ul. Ruskiej spółka Lubelskie Dworce, tak jak zapowiadała, uruchomiła parking. Przygotowano ok. 100 miejsc postojowych. Godzina parkowania samochodu osobowego kosztuje 4 złote, busa 5 złotych, autobusu 7 złotych.

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Mistrzowie Polski kolejny raz zdobyli Wrocław!
ZDJĘCIA
galeria

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Mistrzowie Polski kolejny raz zdobyli Wrocław!

Hit trzeciej kolejki PGE Ekstraligi nie zawiódł, choć obfitował w niebezpieczne zdarzenia. Po zaciętej, pasjonującej, ale momentami i niebezpiecznej walce Orlen Oil Motor Lublin wygrał we Wrocławiu z tamtejszą Betard Spartą Wrocław 47:43!

Stal Kraśnik wróciła w sobotę z bardzo dalekiej podróży

Stal Kraśnik znowu odwróciła losy meczu, Granit w gazie i reszta wyników Keeza IV ligi

Męczyła się w tej serii gier Lublinianka, a chyba jeszcze bardziej w sobotę na trzy punkty musiała się napracować Stal Kraśnik. Drużyna Rafała Kabasy po raz kolejny przegrywała do przerwy w domowym spotkaniu. Tym razem z rezerwami Avii Świdnik. Dopiero w doliczonym czasie gry zadała dwa ciosy i odwróciła losy zawodów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium