25 dzieci będzie mogło skorzystać ze żłobka, który zacznie działać najprawdopodobniej na początku przyszłego roku. Placówka będzie czynna od poniedziałku do piątku, 10 godzin dziennie
Żłobek, w którym przewidziano 25 miejsc dla dzieci do 3 lat, powstaje w budynku szkoły, w prawym skrzydle na parterze. – Prace przygotowawcze idą pełną parą. Wszystko wskazuje na to, że placówka zacznie działać od stycznia przyszłego roku – mówi Artur Pomianowski, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Były pomysły, żeby żłobek powstał m.in. w budynku przedszkola czy budowy odrębnego budynku, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się na budynek szkoły. To optymalne rozwiązanie. Szkoła nie będzie w żadnym stopniu zakłócać działania żłobka, który będzie od niej oddzielony i będzie korzystał z odrębnego wejścia – dodaje burmistrz.
Gminie udało się zdobyć na to 1,2 mln zł unijnego dofinansowania. – 970 tys. zł na prowadzenie żłobka, a 230 tys. na adaptację pomieszczeń. Do końca trwania projektu czyli do końca przyszłego roku żłobek będzie bezpłatny, potem zobaczymy, być może projekt zostanie przedłużony – mówi Pomianowski.
Pomieszczenia żłobka będą dostosowane do wymogów budowlanych, sanitarnohigienicznych i bezpieczeństwa przeciwpożarowego, a także potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zarówno dzieci jak i opiekunów. Żłobek będzie czynny od poniedziałku do piątku w wymiarze 10 godzin dziennie (w godz. 6.30-16.30, przez cały rok z przerwą wakacyjną w sierpniu, będzie zamknięty w dni ustawowo wolne od pracy).
W każdym z dwóch planowanych oddziałów żłobka dzieci będą pod opieką osób z kwalifikacjami opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego lub pedagoga opiekuńczo-wychowawczego (plus jedna osoba do pomocy). Jeden wychowawca lub opiekun będzie sprawować opiekę nad maksymalnie 8 dzieci. Dzieci oraz ich opiekunowie będą korzystać ze wsparcia pielęgniarki, psychologa, logopedy, terapeutów oraz dietetyka. Posiłki dla dzieci będą dowożone w formie cateringu.
To jednak nie koniec zmian. Na styczeń planowane są też przenosiny gminnej biblioteki, która podobnie jak żłobek będzie działać w budynku szkoły. Do tej pory mieściła się w budynku ośrodka zdrowia. – Gminna biblioteka będzie się mieścić na parterze, obok szkolnej biblioteki. Będą od siebie oddzielone, a gminna biblioteka będzie miała dodatkowo odrębne wnętrze. Będzie tam też pracować odrębna kadra – zaznacza Pomianowski. – Księgozbiór zostanie przeniesiony prawdopodobnie w trakcie ferii zimowych. W projekcie przyszłorocznego budżetu zostaną też zabezpieczone środki na remont pomieszczeń po bibliotece, w których chcemy zorganizować ośrodek rehabilitacji.