– W systemie eWUŚ, potwierdzającym prawo do świadczeń medycznych, pojawia się już informacja o kwarantannie danej osoby i terminie jej zakończenia. Znacznik został uruchomiony – poinformował w środę prezes NFZ Adam Niedzielski.
Przekazał, że baza danych jest sukcesywnie zasilana nowymi informacjami o osobach podlegających kwarantannie. Na tę chwilę – jak podał – już ponad 100 tys. osób jest uwzględnionych w bazie.
Znacznik to szczególnie ważna informacja dla lekarzy, do których zgłaszają się pacjenci. Do tej pory medycy opierali się wyłącznie na oświadczeniu pacjenta. Teraz mają twarde dane o objęciu kwarantanną i o terminie jej zakończenia.
Zmianę w systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) zapowiedział niedawno prezes NFZ.
– Znacznik kwarantanny w EWUŚ został uruchomiony. Przy nazwisku pacjenta pojawia się dopisek KW z terminem końca kwarantanny. Systematycznie zasilamy bazę danych nowymi rekordami osób podlegających kwarantannie, na tę chwilę mamy już ponad 100 tys osób uwzględnionych w bazie – przekazał w środę na Twitterze Niedzielski.
Ministerstwo Zdrowia informowało we wtorek wieczorem, że liczba osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa wynosi 1479. Objętych kwarantanną było 62 tys. 511, zaś zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju 104 tys. 529. Z kolei objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym było 53 tys. 426 osób.
Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną, dotyczy osób, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie – liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno takiej osobie wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.
Znacznik kwarantanny w EWUŚ został uruchomiony. Przy nazwisku pacjenta pojawia się dopisek KW z terminem końca kwarantanny. Systematycznie zasilamy bazę danych nowymi rekordami osób podlegających kwarantannie - na tą chwilę mamy już ponad 100 tys osób uwzględnionych w bazie pic.twitter.com/39WqZcCd1Z
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) March 25, 2020