Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

8 marca 2023 r.
13:56

Funduszu sołeckiego brak. "Każda wieś powinna mieć jakieś pieniądze"

Autor: Zdjęcie autora agdy
(fot. archiwum)

Sołtysi z 43 sołectw już dostali pisma, z których dowiedzieli się, że w przyszłym roku też nie będzie funduszu sołeckiego. Tak zadecydowali radni, w gronie których są... sołtysi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Fundusz sołecki jest formą budżetu partycypacyjnego. Pieniądze wyodrębnione w budżecie gminy, są zagwarantowane dla sołectw na przedsięwzięcia, które mają poprawić warunki ich życia. Na ostatniej sesji radni pojęli uchwałę na mocy której fundusz sołecki na 2024 rok nie zostanie wyodrębniony. To w tej gminie nie jest nowością, bo tworzące ją 43. sołectwa obywają się bez pieniędzy od kilku lat.

Macie lampy i świetlice

– W ramach środków, które miały być przeznaczone na fundusz sołecki w latach poprzednich, w połączeniu z pozyskanym dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych możliwa była kompleksowa wymiana opraw oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy. Wartość inwestycji to 3 854 500 zł – wyjaśnia burmistrz Opola Lubelskiego, Sławomir Plis, wyliczając zalety takiego rozwiązania.

Gmina „sołeckie” pieniądze przeznacza też na przebudowę wiejskich świetlic, chodzi o kompleksowe remonty w pięciu miejscowościach: Puszno Godowskie, Zadole i Nowe Komaszyce – gdzie prace są w trakcie realizacji oraz w Niezdowie i Kamionce, gdzie prace remontowe zostały już wykonane. To w ramach I naboru do Polskiego Ładu. W II naborze zostaną wyremontowane świetlice w Skokowie, Majdanie Trzebieskim oraz Górach Opolskich. Wśród planowanych przedsięwzięć znalazła się również jedna miejska przy ul. Wiejskiej w Opolu Lubelskim.

Trwa procedura wyłonienia wykonawców zadania.

Integracja jest ważna

– Burmistrz motywował na posiedzeniu komisji, że gmina będzie odnawiała wiejskie świetlice. Tylko, że nie we wszystkich sołectwach świetlice są. I tej reszcie odbieramy szanse postawienia u siebie choćby altany. Poza tym uważam, że likwidując fundusz sołecki tracimy okazję do integracji mieszkańców. Nie będą mieli potrzeby, żeby się spotkać i ustalić na co wydadzą pieniądze. Poza tym sołectwa bardzo dobrze współpracowały ze sobą, bo sąsiednie dogadywały się wspólnie wydając swoje fundusze – tłumaczy Karol Cygan, jeden z dwóch radnych, którzy chcieli, by fundusz sołecki na 2024 rok był wyodrębniony. Jego zdanie podzielał Romuald Śliwa.

– Moje sołectwo jest małe, nie mamy ani świetlicy, ani gminnej działki na której można postawić altanę czy robić spotkania. Jeśli jakieś zebrania są, to u mnie w domu albo na mojej werandzie. Gdyby była świetlica albo działało Koło Gospodyń Wiejskich, może bym był „przeciw” a tak, myślę, że gminne inwestycje to dobry pomysł. Jak jest dobry sołtys, to zadba o mieszkańców i dostanie z gminy co trzeba – uważa radny Waldemar Bryś, który piątą kadencję jest sołtysem we Wrzelowcu-Kierzkach. Dawniej dysponował około 11 tysiącami złotych, które głównie wydawał na tłuczeń, którymi utwardzano i łatano drogi. Teraz ma zapewnienie władz gminy, że gdy zajdzie potrzeba tłuczeń się znajdzie.

Dziesięciu innych radnych też tak zagłosowało i byli w tym gronie także sołtysi.

Gdy się coś wydarzy

– Każda mniejsza czy większa wieś miała do dyspozycji jakieś pieniądze, one były uzależnione od liczby mieszkańców. W naszym przypadku to było około 24 tysiące złotych. Szczerze ubolewam nad brakiem funduszu sołeckiego, bo bardzo się przydawał, gdy się coś we wsi wydarzyło, mostek załamał, ławka zepsuła – mówi Krystyna Małogłowska, sołtys sąsiedniego Wrzelowca. Pytana na co wydawała sołecki fundusz wspomina wymianę pieca w świetlicy. Obiekt był dziesięć lat temu modernizowany, ale został stary piec: gdy mieszkańcy chcieli skorzystać ze świetlicy, dwa dni wcześniej trzeba było o tym pomyśleć i napalić. – Teraz mamy piec na pelet, jestem bardzo zadowolona – dodaje pani sołtys, która sprawuje tę funkcję od 25 lat. W jej sołectwie mieszka około 300 osób.

W Emilcinie, gdzie jest około 70 domów, fundusz sołecki nie był duża kwotą.

– Z tego co pamiętam to było 16 czy 18 tysięcy złotych. Nie wystarczało gdy chcieliśmy zrobić bardzo potrzebny chodnik, żeby dzieci chodzące do szkoły były bezpieczne. Jest duży ruch na drodze przez wieś. Nie udało się, chodnika nie ma do dziś – mówi Renata Pikuła. Prywatnie pani sołtys uważa, że pomysł, by gmina finansowała wymianę świetlenia czy szkołę w Skokowie – a nie sołectwa – jest dobrym pomysłem. Jednak jako sołtys uważa, że wieś powinna mieć jakieś pieniądze, choć był kłopot z ustaleniem na co je wydać, bo mieszkańcy niezbyt chętnie przychodzili na zebrania.

Szkoła wspominana przez panią sołtys, to jedna z największych gminnych inwestycji na terenach wiejskich. Chodzi o budowę sali sportowej przy skokowskiej podstawówce. Łączna powierzchnia budynku z salami i zapleczem wyniesie 930 mkw. Całkowity koszt inwestycji to kwota prawie 7 mln zł.

Ostatni raz fundusz sołecki w Opolu Lubelskim zrealizowano w 2020 roku, była to wówczas kwota ponad 734 tysięcy złotych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium