Nauka

12 listopada 2020 r.
8:36

Niezwykłe grzyby z naszych lasów. Niektóre wyglądają jak istoty z Kosmosu [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora agdy

Niektóre mają zaledwie kilka milimetrów, więc większość spacerowiczów i turystów w ogóle ich nie zauważa. Jedne wyglądają jak istoty z Kosmosu, inne można pomylić z roślinami z dna oceanu. Większość z nich rośnie na Roztoczu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Trzeba mieć oczy szeroko otwarte i zawsze coś ciekawego się znajdzie. Zwłaszcza, że niektóre z nich mają zaledwie kilka milimetrów. Inne nawet kilkadziesiąt cm średnicy i ważą kilkanaście kilogramów – mówi Paweł Marczakowski z Roztoczańskiego Parku Narodowego, który w czasie wolnym zajmuje się fotografowaniem przyrody. I przyznaje, że przy ciekawym okazie potrafi spędzić 2-3 godziny, czekając na odpowiednie światło i robiąc różne ujęcia.

Obiekt doskonały

– Grzyby rosną praktycznie w każdym rodzaju lasu – od torfowisk, borów sosnowych poprzez olsy, łęgi, lasy jodłowe, grądy, dąbrowy po buczyny. Zależy to głównie od gatunku drzew, z którymi grzyb tworzy symbiozę, ilości martwej materii organicznej np. stojących martwych drzew, leżących na ziemi powalonych, murszejących pni, konarów i gałęzi. Często nawet wiek lasu ma znaczenie, jakie możemy spotkać w nim grzyby. Jedne (np. maślaki, rydze sosnowe) częściej owocują w młodnikach. Inne preferują starszy drzewostan.

Gdyby ktoś chciał się wybrać do lasu na zdjęcia, to właściwie może to robić o każdej porze roku, a jesienią nawet niewielkie przymrozki nie przeszkadzają niektórym gatunkom grzybów w ich rozwoju. Grzyby są doskonałym obiektem do fotografowania, bo się nie ruszają, nie to co wilk, jeleń czy dzik – żartuje autor prezentowanych tu prac.

Fotografując, unika ostrego kontrastowego światła, a preferuje miękkie, nawet to w pochmurne dni. Wręcz czasami czeka na deszcz, by uzyskać zamierzony efekt. Swe prace traktuje jako dokumentację przyrody. Nie aranżuje planu zdjęciowego. Jedynie czasami zdejmie z kapelusza zasłaniający go liść lub odsunie wchodzącą w kadr gałązkę.

Z parku i z puszczy

Zdjęcia grzybów, które teraz pokazuje na stronie Roztoczańskiego Parku Narodowego i na swoim profilu na Facebooku powstały w tym roku, we wrześniu i październiku, zarówno na terenie Parku, jak i w lasach Roztocza i pobliskiej Puszczy Solskiej.

– Zainteresowała mnie ich uroda, ciekawa forma owocnika czy też miejsce usytuowania – szczególnie przemawiają do mnie powalone, porośnięte porostami i mchami pnie drzew z wyrastającymi wśród nich owocnikami. To sprawiło, że warto im poświęcić czas i je sfotografować. Niektóre z fotografowanych grzybów są jadalne, ale nie ma tradycji w ich zbieraniu ze względu na ich nieznajomość albo niewielkie wartości smakowe. Oczywiście mam tu na myśli wyłącznie grzyby zbierane poza terenem RPN, gdyż na obszarze parku narodowego grzybów w Polsce nie można zbierać. Nie jestem specjalistą zajmującym się grzybami. Gdy mam wątpliwości przy opisywaniu zdjęć, sprawdzam w atlasie albo pytam fachowców. Ci czasami też mają kłopot, bo wiele grzybów rozpoznaje się dopiero po zebranych okazach na podstawie np. wysypu zarodników i ich ocenie pod mikroskopem. Owocniki trzeba wtedy zebrać, opisać i wysuszyć, aby nawet po kilku latach można było je oznaczyć. W przypadku okazów z parku możliwe jest to wyłącznie podczas badań naukowych realizowanych przez mykologów – wyjaśnia Paweł Marczakowski.

Można kupić pieczarki

– Oczywiście, że przebywając w terenie i podczas fotografowania mijam również borowiki, maślaki czy gąski, ale ich nie zbieram. Zwykle mam plecak ze sprzętem, który może ważyć nawet ze 20 kilogramów, bo zabieram ze sobą różne aparaty i obiektywy. No i statyw. A poza tym skupiam się wtedy wyłącznie na fotografowaniu – opowiada autor zdjęć, który przyznaje, że grzyby bardzo lubi, choć najczęściej nie ma czasu specjalnie chodzić i je zbierać. – Ale przecież zawsze można je kupić – świeże i suszone lub dostać od znajomych grzybiarzy, żeby były do barszczu na Wigilię albo zaopatrzyć się w ogólnie dostępne w sklepach pieczarki czy boczniaki – dodaje.

Jak wspomina, fotografią i ornitologią pasjonuje się od bardzo dawna, bo to zainteresowania wyniesione jeszcze z czasów dzieciństwa. Jego prace znajdziemy w wielu albumach i publikacjach książkowych, nie tylko tych dotyczących naszego regionu i Roztoczańskiego Parku Narodowego. Ostatnio ukazał się album poświęcony Puszczy Solskiej – jednemu z największych i najciekawszych kompleksów leśnych w Polsce.

Wystawa rocznicowa

– Miałem wiele prezentacji i wystaw indywidualnych, jak i zbiorowych. Teraz planowałem na 2021 rok kolejną autorską wystawę, gdyż właśnie w przyszłym roku mija 40 lat mojej pracy w Roztoczańskim Parku Narodowym, ale pandemia COVID-19 wprowadziła niezłe zamieszanie i nie wiem, czy to się uda. Być może będę ją musiał przesunąć w czasie – mówi Marczakowski, który kieruje Ośrodkiem Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego. Mnóstwo osób zna to miejsce, bo tu zaczynają się ścieżki poznawcze i trasa rowerowa, przechodzą tędy szlaki turystyczne.

Więcej informacji o autorze zdjęć na www.fotoinatura.pl oraz na profilu facebookowym: "Paweł Marczakowski Fotografia przyrodnicza".

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sokół Konopnica przegrał z Unią Bełżyce. Sytuacja skomplikowana, ale nie dramatyczna
ZDJĘCIA
galeria

Sokół Konopnica przegrał z Unią Bełżyce. Sytuacja skomplikowana, ale nie dramatyczna

Sokół Konopnica przegrał z Unią Bełżyce 0:2. Sytuacja w tabeli podopiecznych Tomasza Prasnala robi się dramatyczna.

Strzelcy rywalizowali o  puchary marszałka
galeria

Strzelcy rywalizowali o puchary marszałka

Na strzelnicy przy ul. Gospodarczej 27 w Lublinie w niedzielę, 6 kwietnia zorganizowano zawody strzeleckie.

Stal Kraśnik bez problemów pokonała w niedzielę Start Krasnystaw

Debiut Jakuba Rzeźniczaka, Stal Kraśnik w Krasnymstawie gonić nie musiała

Pierwszy raz w tym roku kibice Stali Kraśnik nie musieli się martwić o wynik. W niedzielę niebiesko-żółci łatwo wygrali na wyjeździe ze Startem Krasnystaw aż 5:0. W barwach przyjezdnych od pierwszego gwizdka zagrał debiutant – były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak.

Do Lublina przyjedzie kilka tysięcy górników z Bogdanki

Gorący wtorek. Górnicy zapowiadają manifestację w centrum Lublina

Już w najbliższy wtorek, 8 bm., kilka tysięcy górników z Łęcznej będzie manifestować w centrum Lublina. Wielki wiec protestacyjny organizują związkowcy z kopalni. Jest to wyraz frustracji załogi spowodowanej brakiem uzgodnień i pomysłów na przyszłość Bogdanki w związku z planami zamknięcia zakładu w roku 2049. Szykuje się paraliż miasta.

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

W niedzielę odbył się kolejny żużlowy spektakl. Na torze w Gnieźnie odbył się turniej o Koronę Bolesława Chrobrego, a zwycięzcą okazał się Bartosz Zmarzlik

Jarosław Milcz na jesieni w meczu z Huraganem zdobył dwa gole, a w niedzielę zaaplikował rywalom trzy

Huragan przegrywał z Lublinianką 0:3, ale dostał pomoc z góry i wywalczył punkt

Od 3:0 do 3:3. Lublinianka miała już solidną zaliczkę w Międzyrzecu Podlaskim, ale dopisała do swojego konta tylko punkt. A to oznacza, że strata do lidera z Kraśnika wzrosła do sześciu „oczek”.

Rozmowy i spotkania z posłanką Gromadzką

Rozmowy i spotkania z posłanką Gromadzką

W poniedziałek (7 kwietnia) panie z powiatu chełmskiego będą miały okazję do rozmowy z posłanką Małgorzatą Gromadzką.

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Patrol Straży Granicznej natrafił na zwłoki w rzece Bug. Najprawdopodobniej to jeden z migrantów utonął kilka tygodni temu przy próbie nielegalnego przedostania się przez granicę z Białorusi do Polski.

 Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki
galeria

Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki

W niedzielę 6 kwietnia w foyer Sali Operowej CSK odbył się finał VI Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Ideą tego wydarzenia było popularyzowanie zanikającego zwyczaju własnoręcznego tworzenia palm i pisanek wielkanocnych.

Bogdanka LUK Lublin zagra w półfinale play-off PlusLigi
ZDJĘCIA
galeria

Historyczny sukces: Bogdanka LUK Lublin zagra o medale PlusLigi

W trzecim decydującym spotkaniu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym wywalczyła historyczny awans do półfinału wygrywając rywalizację 2-1. MVP wybrany został rozgrywający i kapitan gospodarzy Marcin Komenda

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

W niedzielę w Lesznie odbył się Memoriał Alfreda Smoczyka, w którym najlepszy okazał się Dominik Kubera dokładając kolejny sukces do sobotniego zwycięstwa w mistrzostwach Polski Par Klubowych

Mandat na 2000 zł każdego "boli"

52 wiosny na karku i zero rozsądku

Mandat karny w wysokości 2 000 złotych oraz 14 punktów to finał kontroli drogowej 52-latka z Siedlec. Kierowca mitsubishi pędził krajową dwójką 154 km/h przekraczając dozwoloną prędkość o 64 km/h. Mężczyzna tłumaczył się pośpiechem.

Zatrzymany Gruzin w drodze do aresztu

Lubelscy „łowcy głów” namierzyli go w Zakopanem

Lubelscy „łowcy głów” i poszukiwacze z IV komisariatu w Lublinie zatrzymali 55-letniego obywatela Gruzji, który poszukiwany był m.in. listem gończym. Mężczyzna łącznie do odbycia ma karę prawie roku pozbawienia wolności. Poszukiwany był za jazdę w stanie nietrzeźwości i przywłaszczenie samochodu marki volkswagen transporter. Wpadł w Zakopanem.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się otwarcia sezonu w tężni solankowej. Instalacja stanęła w maju ubiegłego roku nad Krzną, ale póki co jest obklejona taśmą.

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach
galeria

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach

Wprawdzie emocje po wczorajszym meczu we Wrocławiu już opadły, ale wciąż kibice czują gorącą atmosferę z trybun. Zobaczmy, jak obie drużyny były dopingowane.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium