Szklanej windy na zewnątrz domu handlowego raczej nie będzie. Ale dom handlowy wyjrzy spod reklam. Właściciel nieruchomości przygotowuje się do remontu
W połowie września pisaliśmy o zabytkowej herbaciarni z Tomaszowa Lubelskiego. Drewniany budynek przez wiele lat był opustoszały na dodatek fronton XIX-wiecznej budowli skrywały fatalne reklamy. To się zmieniło, szpetne banery zniknęły. Nieopodal herbaciarni, która pamięta czasy carskie, stoi pamiętający czasy PRL-u dom handlowy. Tylko ze starych pocztówek i archiwalnych fotografii można się dowiedzieć, jak wygląda jego fasada. Zasłaniają ją reklamy. Ale to też ma się zmienić.
– W zeszłym roku składaliśmy wniosek, w tym Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości przyznała nam dotację na termomodernizację Spółdzielczego Domu Handlowego. To będzie oznaczało, że mniej będziemy zużywać energii elektrycznej i ciepła. Ale żeby tak się stało, czeka nas spory remont – mówi Andrzej Szwugier, prezes PSS Społem w Tomaszowie Lubelskim.
Termomodernizacja będzie oznaczała wymianę starej, aluminiowej stolarki okiennej i drzwi. Wewnątrz zmienione będą wszystkie grzejniki i cała instalacja. Ściany budynku, który został oddany do użytku w połowie lat 60. ubiegłego wieku, zostaną docieplone. Przy okazji zmieni się elewacja, która na I i II kondygnacji będzie przeszklona. Kolorystyka domu handlowego, dziś niewidocznego, ma być utrzymana w tonacji beżu i brązu.
– Ustaliliśmy z agencją, że procedury przetargowe zaczną się w marcu przyszłego roku. Prace powinny ruszyć latem. To decyzja wykonawcy, czy zacznie od remontu wewnątrz, czy od elewacji. Zakładamy, że projekt zamkniemy do końca 2022 roku – przewiduje prezes.
Termomodernizacja, której koszt szacowany jest na około 1 mln 100 tysięcy, z czego dotacja pokryje około 46 proc. To nie wszystko. Będzie ona okazją do gruntowanych zmian, jakie czekają tą charakterystyczną nieruchomość w centrum Tomaszowa.
– Marzyła mi się szklana winda na zewnątrz, z której by było widać cały Rynek, ale raczej zdecydujemy się na standardową, pasażerską wewnątrz budynku. Ułatwi ona klientom dotarcie na II piętro. Teraz nie jest używane, ale w ramach remontu chcemy je zmodernizować i przeznaczyć na wynajem. Na parterze, który jest najatrakcyjniejszy pod względem komercyjnym, powiększymy powierzchnię handlową. Chodzi o przestrzeń, którą dziś zajmują magazyny – planuje prezes Szwugier.
Spółdzielnia, która jest właścicielem obiektu, chce też zamontować na dachu panele fotowoltaiczne, by jeszcze obniżyć koszt utrzymania domu handlowego. Jest także pomysł, by wykorzystać nieużywane piwnice.
Estetyczne zmiany w centrum są bardzo potrzebne, zwłaszcza, że władze mają plany co do tego fragmentu miasta. Chcą wykorzystać fakt otwarcia powstającej obwodnicy i środek miasta oddać pieszym, robiąc deptak.