Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

16 marca 2025 r.
13:16

Żurawie wróciły do PPN. Po tańcach godowych zaczął się okres lęgowy

Autor: Zdjęcie autora PAP
Żurawie w Poleskim Parku Narodowym
Żurawie w Poleskim Parku Narodowym (fot. S. Wróbel/Poleski Park Narowody/Archiwum)

Około 100-130 żurawi powróciło już z zimowisk w Europie Zachodniej i Afryce Północnej do Poleskiego Parku Narodowego. Po tańcach godowych rozpoczął się okres lęgowy. Pierwsze młode wyklują się z jaj w połowie kwietnia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O powrotach żurawi opowiedział PAP podleśniczy Sławomir Wróbel z Poleskiego Parku Narodowego. Zwrócił uwagę, że co najmniej kilkanaście żurawi zimowało w tym rejonie ze względu na sprzyjające warunki pogodowe. "Nawet przy mrozach, gdy było minus 18 stopni Celsjusza, całkiem dobrze sobie radziły ze względu na to, że nie było śniegu i mogły żerować na polach kukurydzy" - wyjaśnił.

Obecnie do Poleskiego PN powróciło już około 100-130 żurawi z zimowisk w Europie Zachodniej (m.in. Francja, Hiszpania, Węgry, Włochy) i Afryce Północnej (m.in. Algierii). Część jest jeszcze w drodze. Dla większości tych ptaków, Polesie jest miejscem, gdzie założą gniazda i wyklują młode. Pozostałe żurawie traktują je jako przystanek w dalszej wędrówce do krajów nadbałtyckich i północ Polski.

Po przylocie na miejsce stałego żerowania żurawie odłączają się od swojego stada i oznajmiają krzykiem, że ten rewir jest już przez nich zajęty. "Kto przyleci wcześniej, ten zajmuje lepsze tereny, na których będzie można wychować młode. Nasze poleskie żurawie są ostrożniejsze niż te w innych regionach Polski dlatego, że mają możliwość budowania gniazd w niedostępnych, podmokłych miejscach, tj. leśnych ostępach, w głębokich olsach" – przekazał podleśniczy.

Obecnie żurawie w grupach można oglądać w ciągu dnia podczas żerowania na polach, ale widać też już pojedyncze sztuki, co oznacza, że prawdopodobnie jeden z pary wysiaduje jaja w gnieździe. "Po zbudowaniu platformy otoczonej wodą, samica składa najczęściej dwa jaja w odstępie ok. 48 godzin. Po 30 dniach wykluwają się młode. W tym sezonie pierwsze żurawie przyjdą na świat w okolicach połowy kwietnia. Poprzednimi laty działo się to z reguły na początku maja" - porównał podleśniczy. Wyjaśnił, że związane jest to z wcześniejszymi przylotami tych ptaków ze względu na cieplejsze zimy.

Okres lęgowy poprzedzają słynne tańce godowe żurawi, podczas których samiec stara się przypodobać swojej partnerce. Taniec zaczyna się od głębokich ukłonów wobec siebie, potem są podskoki, trzepotanie skrzydłami, podlatywanie. Zdarza się, że podrzucają przy tym kępki trawy czy patyki. "Ten zjawiskowy spektakl trwa około dwóch minut. Przy czym nie do końca prawdą jest, że tańczą tylko wiosną. Młode tańczą przez cały rok, żeby ćwiczyć kondycję. Także jesienią na zlotowiskach, podczas szukania partnera, można zobaczyć ten taniec" – podkreślił podleśniczy Sławomir Wróbel.

W szczytowym momencie, tj. jesienią na zlotowiskach przebywa w Poleskim Parku Narodowym nawet ok. 3 tys. żurawi. Ptaki te gromadzą się wówczas masowo w okolicach Bagna Bubnów, gdzie można je oglądać ze stanowiska obserwacyjnego przy ścieżce dydaktycznej "Czahary w Zastawiu".

Żuraw jest najwyższym ptakiem w Polsce, może osiągnąć ok. 1,2 m wysokości. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi do 2,4 m. Waży od 4 do 6 kg. Dojrzałość płciową osiąga w wieku 4-5 lat. Żurawie łączą się w pary na całe życie. Wstępne zaloty zaczynają się w 2-3 roku życia. Charakterystyczny klangor żurawi powstaje dzięki zapętlonej tchawicy, działającej, jak pudło rezonansowe. Słychać go już z kilku kilometrów.

Żuraw jest symbolem Poleskiego Parku Narodowego. "W heraldyce był przedstawiany jako ptak czujności, który stojąc na jednej nodze pilnuje, aby inni mogli spać spokojnie. Podobno w podniesionej nodze trzymał kamień, który uderzał w ziemię na wypadek, gdyby opuścił nogę i zasnął" – powiedział podleśniczy.

W większości kultur na całym świecie żuraw jest bardzo dobrze postrzeganym ptakiem, a szczególnie szanowanym w krajach Dalekiego Wschodu. Według legend dobre dusze były transportowane do zaświatów właśnie przez żurawie. Japońska legenda głosi, że jeśli ktoś złoży tysiąc żurawi, np. w intencji chorej osoby, to wtedy jego życzenie zostanie spełnione.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

„Na Scenie... za Sceną...” – intymny cykl monodramów w lubelskim CSK
23 kwietnia 2025, 19:00

„Na Scenie... za Sceną...” – intymny cykl monodramów w lubelskim CSK

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza 23–24 kwietnia na cykl „Na Scenie... za Sceną...”. Przez dwa kolejne wieczory zaprezentowane zostaną dwa poruszające monodramy, w których wystąpią znakomici aktorzy: Anna Seniuk oraz Michał Piela.

Nawet 5 lat więzienia za przemoc wobec ratowników medycznych
PROJEKT

Nawet 5 lat więzienia za przemoc wobec ratowników medycznych

Ministerstwo Sprawiedliwości zgłosiło do prac rządu projekt zmian kodeksu karnego, które mają skuteczniej chronić funkcjonariuszy publicznych, ratowników medycznych i obywateli niosących pomoc

Następca Franka Sinatry, Matt Dusk wystąpi w Centrum Spotkania Kultur
koncert
16 kwietnia 2025, 20:00

Następca Franka Sinatry, Matt Dusk wystąpi w Centrum Spotkania Kultur

16 kwietnia w lubelskim Centrum Spotkania Kultur wystąpi kanadyjski wokalista Matt Dusk. Artysta zdobył międzynarodową sławę dzięki wyjątkowemu głosowi i umiejętności łączenia tradycyjnego jazzu z nowoczesnymi brzmieniami.

Metro 2033: Rocznica serii i gra za darmo (wideo)
GRAMY
film

Metro 2033: Rocznica serii i gra za darmo (wideo)

Seria gier Metro ma już 15 lat. Z tej okazji jej twórcy – ukraińskie studio 4A Games – mają niespodziankę dla graczy, czyli grę Metro 2233 Redux do odebrania za darmo.

Alkohol plus traktor. Dwie osoby trafiły do szpitala

Alkohol plus traktor. Dwie osoby trafiły do szpitala

62-letni traktorzysta miał ponad 2 promile alkoholu i doprowadził do kolizji z samochodem. Na miejscu interweniował śmigłowiec LPR, a dwie osoby trafiły do szpitala.

Spotkania muzyczne. „Gdzie poezja łączy się z muzyką”
Nasz patronat
23 kwietnia 2025, 19:00

Spotkania muzyczne. „Gdzie poezja łączy się z muzyką”

Przed nami spotkania poświęcone roli słowa w muzyce. „Gdzie poezja łączy się z muzyką” to cykl spotkań z artystami z różnych kręgów polskiej sceny muzycznej, piszącymi teksty do utworów muzycznych.

Podpisanie umowy w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie na dofinansowanie na rozwój infrastruktury dydaktycznej PANS w Chełmie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021–2027.

PANS z unijnym wsparciem na rozwój laboratoriów

Nowoczesne laboratoria i sprzęt dydaktyczny. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie zyskała dofinansowanie na rozwój swojej infrastruktury dydaktycznej.

Umowa między Portem Lotniczym Lublin a firmą Welcome Airport Services została podpisana w poniedziałek, 14 kwietnia

Port Lotniczy Lublin ma operatora cargo

Lubelskie lotnisko rozwija segment cargo. Pod koniec minionego roku został otwarty budynek magazynowo-przeładunkowy, a teraz podpisano umowę z firmą Welcome Airport Services.

Międzyrzec Podlaski: Zderzenie dwóch aut osobowych i ciężarówki

Międzyrzec Podlaski: Zderzenie dwóch aut osobowych i ciężarówki

O godzinie 17.30 w Międzyrzecu Podlaskim zderzyły się dwa auta osobowe i samochód ciężarowy. Jeden pas ruchu DK2 jest zablokowany, a policja kieruje ruchem wahadłowo.

Sadowa to osiedlowa ulica prowadząca w stronę Pszczelej, garaży oraz SP nr 11

Niedługo remont Sadowej. Plany sa, wykonawca już wybrany

Ulica Sadowa to dzisiaj najgorsza pod względem jakości nawierzchni ulica na puławskim osiedlu Niwa oraz jedna z najgorszych w całym mieście. Tuż po więtach rozpocvznie się remont.

10. edycja Lubelskiego Dnia IT

Lubelski Dzień IT: Politechnika Lubelska zaprasza na targi pracy

Biuro Karier Politechniki Lubelskiej we współpracy z Wydziałem Elektrotechniki i Informatyki. Wydarzenie zapraszają na 12. już edycję Lubelskiego Dnia IT.

Kajetan Kalinowski to bokser pochodzący z Lublina i jedna z gwiazd krajowego pięściarstwa

Kajetan Kalinowski w wielkim stylu pokonał Rafała Dudka

Impreza odbywająca się w Nowym Sączu była naznaczona przede wszystkim pojedynkiem Kajetana Kalinowskiego z Rafałem Dudkiem. Dla obu zawodników był to rewanż za pojedynek sprzed pół roku, kiedy w Żukowie lublinianin pokonał doświadczonego przeciwnika na punkty.

Kobiety, idźcie na wybory. Posłanki namawiały do głosowania

Kobiety, idźcie na wybory. Posłanki namawiały do głosowania

Posłanki Koalicji Obywatelskiej odwiedziły województwo lubelskie i zachęcały kobiety do udziału w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Dom Kultury „Kolejarz” przy ul. Kunickiego w Lublinie

Kiedy Teatr Andersena zacznie działać w nowej siedzibie?

Radni PiS pytali o losy Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie i obietnice związane z Domem Kolejarza. A miasto tłumaczy decyzje inwestycyjne i zapewnia, że instytucja zyska docelową siedzibę w nowym centrum kultury.

Rekord: 130 uczestników w konkursie recytatorskim w Lublinie

Rekord: 130 uczestników w konkursie recytatorskim w Lublinie

Sztuka recytacji: w piątek w Szkole Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej dzieci i młodzież stanęły do rywalizacji w konkursie recytatorskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium