W sześciu miejskich szkołach zakończyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta. Spośród trzydziestu kandydatów wybrano zwycięską czternastkę. Młodzi samorządowcy czekają już na pierwsze posiedzenie i wybór prezydium.
Miasto Lubartów wkrótce dołączy do grona tych samorządów, w których działają młodzieżowe rady. W naszym województwie takie gremia funkcjonują m.in. w Lublinie, Chełmie, Zamościu, Puławach, czy Tomaszowie Lubelskim. Decyzja o powołaniu lubartowskiej MRM zapadła w tym roku. W kwietniu przyjęto jej statut, w październiku zakończyły się natomiast wybory przeprowadzone w sześciu miejskich szkołach.
Wzięło w nich udział 1760 uczniów, którzy wyłonili 14 swoich reprezentantów.
W skład, pierwszej kadencji, nowej młodzieżowej rady wejdą:
- Mateusz Kloc (SP nr 1)
- Aleksandra Sojka (SP nr 1)
- Szymon Gliwka (SP nr 3)
- Aleksandra Kozak (SP nr 3)
- Alicja Rydzewska (SP nr 3)
- Aleks Petkowicz (SP nr 4)
- Maciej Ciołecki (II LO)
- Zuzanna Mitura (II LO)
- Martyna Lal (ZS nr 2)
- Ksawery Rubach (ZS nr 2)
- Kacper Sowa (ZS nr 2)
- Karol Borzęcki (RCEZ)
- Jakub Sykut (RCEZ)
- Kacper Wasak (RCEZ).
Młodzi radni, poza nauką zasad działania samorządu w praktyce, mają kilka zadań, które nakłada na nich wspomniany statut. Mają promować ideę społeczeństwa obywatelskiego, integrować młodzież, promować kulturę tworzoną przez rówieśników, a także dbać o ochronę środowiska i prawa ucznia.
Bezpośredni nadzór nad działalnością MRM będzie sprawował burmistrz: – Chcę, aby młodzi ludzie mieli wpływ na to, co się dzieje w mieście. Mam na myśli projekty społeczne, wydarzenia, a także infrastrukturę. Chciałbym, aby MRM była elementem takiej dobrej współpracy – powiedział Krzysztof Paśnik.
Termin pierwszego posiedzenia uczniowskiej rady ustali przewodniczący tej dorosłej – Grzegorz Gregorowicz. Młodzi radni zaproszenia do sali obrad lubartowskiego Ratusza mogą spodziewać się jeszcze w tym miesiącu. Podczas zebrania wyłonią swoje prezydium. Kadencja młodej rady potrwa dwa lata.