250 osób planuje zatrudnić nowy inwestor, który chce przy ul. Nadleśnej wybudować fabrykę. Trilux to niemiecki producent oświetlenia LED. Świdnicki zakład dołączy do czynnych w niemieckim Arnsbergu oraz hiszpańskiej Saragossie.
Strefa Aktywności Gospodarczej w Świdniku zajmuje ponad 200 ha w sąsiedztwie Portu Lotniczego Lublin. Wszelkie tereny, które ją tworzą należą do właścicieli prywatnych.
Trilux, niemiecki producent oświetlenia LED poinformował, że latem zacznie tu budować swój nowy zakład. Obiekt ma mieć 23 tys. mkw. powierzchni.
Trilux powstał w 1912 roku, w Arnsberg w Niemczech, Polsce działa od 2005 roku. Firma projektuje i produkuje oświetlenie elektryczne i oprawy oświetleniowe. W ostatnich latach opiera się na zaawansowanych technologicznie i ekologicznych rozwiązaniach.
>>> 50 milionów na budowę fabryki autobusów w Świdniku. Nowe miejsca pracy<<<
– Jesteśmy przekonani, że nowy zakład produkcyjno-rozwojowy zlokalizowany w Europie Wschodniej pomoże nam nie tylko na konsolidację, ale też dalszy rozwój sprzedaży i umocnienie naszej pozycji na tych niezwykle szybko rozwijających się rynkach – informuje Hubertus Volmert, dyrektor generalny Trilux. – Bycie bliżej naszych klientów pozwoli nam na szybsze reagowanie na ich konkretne potrzeby, a także na nowe trendy w branży. Ponadto nowy zakład umożliwi nam na uniezależnienie się od wpływu czynników zewnętrznych i zagwarantuje utrzymanie najwyższej jakości i terminowości dostaw.
Firma planuje, że latem zacznie budowę fabryki opraw oświetleniowych. Szacuje, że będzie potrzebowała około 250 pracowników.
Zapowiada, że rekrutację rozpocznie od pracowników umysłowych i przejdzie również do rekrutacji pracowników produkcyjnych.
Jak oceniają specjaliści z Powiatowego Urzędu Pracy w Świdniku, oferta zatrudnienia dla tylu osób będzie znacząca na lokalnym rynku pracy, gdzie zarejestrowanych jest około 1800 bezrobotnych.
Trilux nie będzie pierwszą firmą w Strefie Aktywności Gospodarczej. Swoje miejsce mają tam już: Panatonni Park Lublin IV, DB Schenker i fabryka autobusów NesoBus.
Inwestor planujący seryjną produkcję polskiego autobusu wodorowego aktualnie prowadzi rekrutację. NesoBus miał stoisko na Targach Pracy organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Świdniku, sam też szuka ludzi do powstającego zakładu. W Strefie Aktywności Gospodarczej zajęcie znajdą:
- konstruktorzy
- mechanicy
- ślusarze-spawacze
- tokarzy-frezerzy
- magazynierzy
- monterzy-elektrycy
- specjaliści do spraw zakupów i logistyki
- technolodzy procesu czy kierownicy planowania produkcji.
Z informacji o nowym inwestorze i planowanych miejscach pracy w SAG cieszą się władze Świdnika.
Choć gmina nie ma tam działek, uczestniczy w rozwoju strefy, w której Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego przewiduje m.in. tereny pod produkcję, składy i magazyny oraz zabudowę usługową. Samorząd pomaga skomunikować się potencjalnym inwestorom z właścicielami nieruchomości.
– Ułatwiamy realizację inwestycji. Staramy się otaczać przedsiębiorców opieką tak, żeby postrzegali nasz samorząd jako przyjazny dla biznesu poprzez szybkość działania i otwartość na inwestorów. Np. udzielamy informacji w zakresie miejsca, czasu oraz podmiotu właściwego do pozyskania dokumentów niezbędnych do złożenia pozwolenia na budowę – tłumaczą miejscy urzędnicy.
Nieodłącznym elementem wspierania rozwoju SAG jest rozbudowa infrastruktury drogowej.
W 2020 miasto zakończyło budowę ul. Nadleśnej, co zapewniło obsługę komunikacyjną dla znacznego obszaru SAG. To przy tej ulicy powstanie fabryka sprzętu oświetleniowego Trilux i będą produkowane autobusy wodorowe.
Z myślą o kolejnych inwestorach i ich pracownikach projektowana jest budowa ul. Skośnej, która połączy ul. Nadleśną z drogą wojewódzką 822 oraz ul. Żwirki Wigury. Jej realizację podzielono na dwa etapy: do ul. Kolonijnej i od ul. Kolonijnej do ul. Brzegowej.