Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

30 lipca 2020 r.
8:35

74 tysiące litrów wody "wyparowało", mieszkańcy bloku muszą dopłacać różnicę

17 12 A A

Dlaczego mieszkańcy mają pokrywać ubytki wody? – denerwują się nasi czytelnicy z Kraśnika. Chodzi o kolejne półroczne rozliczenie, o którym zostali poinformowani lokatorzy Spółdzielni Mieszkaniowej „Pomoc”.

Aktualizacja artykułu: 30 lipca 2020 r. 13:31
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mieszkańcy bloku przy ul. Osterwy 3 w Kraśniku są oburzeni tym, że mają pokrywać koszty „wyparowanej” wody zużytej przez blok w ilości ponad 73 m sześciennych przez pół roku – napisał do nas Witold Pętlicki z Kraśnika. – Dlaczego mają pokrywać dodatkowe koszty?! Skąd wynika tak wielka różnica w zużyciu wody pomiędzy licznikami w mieszkaniach a licznikiem głównym?!

– To drugi raz kiedy jesteśmy obciążani kosztami za ubytki wody – mówi pani Anna, mieszkanka tego bloku. – We wcześniejszym rozliczeniu za okres od lipca do grudnia też musieliśmy płacić. Nie były to co prawda jakieś duże kwoty, ale też i różnica między wodomierzami indywidualnymi a wodomierzem głównym była mniejsza. Teraz wynosi 73,7 m. sześć., czyli blisko 74 tys. litrów wody. To bardzo dużo, aż 9,46 proc. Podejrzewam, że tym razem będę musiała zapłacić więcej.

Nawet 300 metrów różnicy

Mieszkanka bloku przy ul. Osterwy 3 sprawdziła, jak sytuacja wygląda w innych blokach. – W jednym przypadku różnica była ponad 300 m sześciennych. To coś niesamowitego. Wiem, że ubytki na pewno będą, ale nie aż takie.

Trzeba znaleźć przyczynę, dlaczego tak się dzieje, a nie wszystkie koszty zrzucić na lokatorów – oburza się nasza rozmówczyni. Zaznacza też, że poprzednie władze spółdzielni tego typu kosztami mieszkańców bloków nie obciążali.

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Pomoc" w Kraśniku Piotr Szumny przyznaje, że po raz drugi lokatorzy będą w ten sposób  rozliczeni z ubytków wody w poszczególnych budynkach. – W ubiegłym roku rada nadzorcza spółdzielni dokonała zmiany regulaminu w zakresie rozliczenia wody – wyjaśnia Piotr Szumny. – Po zmianie odbywa się to w ten sposób, że różnica między wskazaniami wodomierza głównego, czy wodomierzy głównych, bo to różnie bywa w zależności od budynku – a sumą wskazań wodomierzy indywidualnych są rozliczane proporcjonalne do zużycia wody w danym lokalu. Przepisy obowiązującej w tej materii ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków wskazują, że takie różnice zarządca nieruchomości wielolokalowej ma obowiązek rozliczać na osoby korzystające z lokali. Dążymy do tego by rozliczać te koszty tylko w obrębie danego budynku, a nie przerzucać je na całe osiedle, na wszystkie bloki.

Prezes SM „Pomoc" w Kraśniku zwraca uwagę, że w podobny sposób ubytki wody rozliczają też inne spółdzielnie mieszkaniowe w kraju i pozostali zarządcy nieruchomości. – To nie jest żadna nowość. W Kraśniku już od kilkunastu lat w ten sposób rozliczana jest woda  przez inne spółdzielnie mieszkaniowe, a także miejską spółkę zarządzającą wspólnotami – Kraśnickie Przedsiębiorstwo Mieszkaniowe. Wcześniej, w spółdzielni, którą kieruję od niespełna 2 lat te ubytki były, ale tylko teoretycznie doliczane do kosztów eksploatacji. W rzeczywistości lokatorzy tych kosztów nie ponosili. W ubiegłych latach były straty, rzędu nawet 120 tys. zł rocznie. Obecnie są to sumy około 80 tys. rocznie dla całej spółdzielni.

Mieszkaniec ma wiedzieć

Poza tym, o wysokości strat w poszczególnych budynkach mieszkańcy nie byli też wcześniej informowali. – Stąd też teraz pojawiają się pytania o to, skąd wzięły się te ubytki wody – mówi prezes SM „Pomoc". Po zmianie zasad rozliczania każdy mieszkaniec otrzymał informację, wraz z wyjaśnieniem i podstawą prawną.

Skąd wynikają te różnice? – Wodomierze indywidualne w lokalach to zupełnie innej klasy i dokładności urządzenia, niż wodomierze główne – wyjaśnia prezes SM „Pomoc". – Na ubytki wody wpływ ma również sposób montażu wodomierza w mieszkaniu. W zasadzie nie powinny być montowane w pozycji pionowej. Pod uwagę trzeba wziąć, że bloki, którymi spółdzielnia zarządza były budowane w latach siedemdziesiątych XX w. Wtedy nikt jeszcze nie myślał o wodomierzach. Urządzenia te zostały wprowadzone dopiero w latach dziewięćdziesiątych i zostały zamontowane na instalacji w miejscach gdzie było to tylko możliwe.

Prezes zapewnia, spółdzielnia już poczyniła pewne kroki, aby ubytków było jak najmniej. – M.in. zleciliśmy przeprowadzenie ekspertyzy wodomierzy głównych, aby sprawdzić czy urządzenia Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji prawidłowo mierzą. Wyniki potwierdzają, że wszystko jest w porządku – mówi prezes Piotr Szumny. – Zaczęliśmy też sprawdzać poszczególne lokale pod kątem opomiarowana, ponieważ niestety zdarzają się nielegalne pobory wody. I na takie przypadki i my natrafiliśmy. Dodatkowo wyłączyliśmy z użytkowania wszystkie pralnie, które również generowały dodatkowe koszty, bo nikt z mieszkańców nie przyznawał się do tego, że z takiej pralni korzystał. I nikt nie chciał płacić za zużytą wodę.

Kontrole mieszkań zostały przerwane po wybuchu epidemii koronawirusa. Sprawdzanie lokali ma jednak wrócić.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium