Nowe domy mieszkalne będą mogły wyrosnąć przy ul. Nadbystrzyckiej niedaleko ul. Zana. Na ich budowę pozwala plan zagospodarowania terenu zatwierdzony wczoraj przez miejskich radnych. Dokument wskazuje również pas gruntu pod przedłużenie ul. Zana w kierunku ul. Lubelskiego Lipca ‘80.
Rada Miasta zmieniła wczoraj przeznaczenie nieruchomości leżących po prawej stronie ul. Nadbystrzyckiej (patrząc w kierunku centrum) między skrzyżowaniem z ul. Zana a skrętem w ul. Wapienną koło akademików. Dotychczasowy plan zagospodarowania umożliwiał tu wyłącznie budowę obiektów związanych z nauką. Nowy plan pozwoli na zabudowę mieszkaniową.
Zatwierdzony przez radnych dokument przewiduje budowę domów jednorodzinnych i budynków z nieuciążliwymi usługami. Dozwolone będzie także wznoszenie bloków mieszkalnych, ale niedużych, bo w planie jest zastrzeżenie, że żaden blok nie może mieć więcej niż sześć mieszkań. Na każdy lokal mieszkalny (i w domu, i w bloku) będą musiały przypadać przynajmniej dwa miejsca parkingowe. Wszelkie budynki będą mogły mieć najwyżej dwa piętra i 11 metrów wysokości.
Nieco wyższa, bo 20-metrowa zabudowa będzie dozwolona na terenie leżącym w dole ul. Wapiennej, gdzie od lat straszą ruiny budynku. Ten obszar nie będzie jednak przeznaczony pod mieszkania, tylko pod usługi publiczne i inne nieuciążliwe usługi. Takie określenia zawarte w planie umożliwią m.in. budowę akademika, biurowca albo po prostu sklepów. Strefa zabudowy usługowej została na mapie oddzielona terenem zielonym od strefy mieszkaniowej.
W nowym planie zagospodarowania został też wskazany przebieg przyszłej drogi mającej być przedłużeniem ul. Zana. Trasa ma być poprowadzona w kierunku nowego odcinka ul. Lubelskiego Lipca ’80, który został już zaprojektowany, ale będzie budowany później, bo samorządowcy uznali, że na razie miasta nie stać na tę budowę.
Docelowo, co wynika już z innych dokumentów, przedłużenie ul. Zana ma się krzyżować z ul. Lubelskiego Lipca ’80 w okolicach dzisiejszej ul. Włościańskiej. W dalekosiężnych planach mowa jest o tym, że droga pobiegnie dalej, skrzyżuje się z Krochmalną, przetnie linię kolejową i dotrze do skrzyżowania ul. Wrotkowskiej z ul. Smoluchowskiego.
Projekt planu zagospodarowania terenów w rejonie ul. Nadbystrzyckiej, Zakole i Wapiennej był dwukrotnie wykładany do publicznego wglądu. Po pierwszej prezentacji był zmieniany, później ponownie pokazano go w lutym. – Po drugim wyłożeniu nie wprowadzano żadnych zmian – mówi Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza. Za projektem nowego planu zagłosowało 24 radnych, nikt nie był przeciw, 5 wstrzymało się od głosu.