Do końca września przebudowana ma być część kompleksu pływackiego Aqua Lublin, gdzie trzeba poprawić niewydolny system wentylacyjny. Okazuje się, że konieczne będzie również wzmocnienie elementów konstrukcyjnych sąsiedniego budynku starej pływalni Strefa H2O. Zarządca obiektu zamawia już dokumentację.
Jeszcze do 21 marca w ośrodku Aqua Lublin nieczynna będzie duża część rekreacyjna ze zjeżdżalniami i rwącą rzeką. Tę część obiektu wyłączono z użytkowania na czas rozbudowy systemu wentylacyjnego w pomieszczeniach technicznych pod basenami. Prace są kosztowne (ich wartość to niemal 920 tys. zł), ale konieczne, żeby uchronić cenne urządzenia przed trwałym i poważnym uszkodzeniem. Wszystko przez to, że wentylacja przewidziana przez projektantów okazała się niewystarczająca i w pomieszczeniach technicznych było zbyt wilgotno i zbyt ciepło, a co gorsza w powietrzu utrzymywało się za duże stężenie chemii basenowej.
Jednak problemy z niewydolną wentylacją dotyczą nie tylko pomieszczeń technicznych, ale również tych, z których korzystają klienci ośrodka. Tutaj konieczne jest m.in. wykonanie nowych układów przewietrzających w hali basenowej z kulą. Ze wspomnianej hali wyodrębnione ma zostać pomieszczenie z basenem treningowym z przeciwprądem. Nowe pomieszczenie otrzyma własną, dodatkową wentylację. W planie jest także montaż kurtyn powietrznych nad głównym wejściem oraz przy przejściach z basenów wewnętrznych na części zewnętrzne. – Prace są zaplanowane na lato: od czerwca do sierpnia – informuje Miłosz Bednarczyk, rzecznik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, która to spółka ogłosiła już przetarg na wykonanie robót.
– Przetarg dotyczy znacznej części hal basenowych i pomieszczeń, w których na co dzień przebywają goście Aqua Lublin – przyznaje Bednarczyk.
Kiedy zamykane będą poszczególne części ośrodka? – To zostanie uzgodnione z wykonawcą po rozstrzygnięciu przetargu – odpowiada rzecznik.
Przy wyborze wykonawcy MOSiR ma zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale również na zadeklarowany czas trwania przerw technologicznych. W tym samym przetargu wybrana ma być również firma, która zamontuje w Aqua Lublin instalację do zmiękczania twardej wody z miejskich wodociągów. Te urządzenia powinny być gotowe przed końcem wakacji.
Remont także w Strefie H2O
Inne problemy trzeba będzie rozwiązać w przyległej do Aqua Lublin starej pływalni pod nazwą Strefa H2O. Tutaj konieczne jest wzmocnienie elementów konstrukcyjnych budynku, który w przyszłym roku skończy 60 lat, a ostatnią modernizację przechodził 11 lat temu. Na słupach podporowych widać ubytki betonu, stropy podbasenia są zawilgocone, sypie się rampa rozładunkowa, remontowany miałby być też plac wewnętrzny, gdzie planowane jest utworzenie nowych miejsc parkingowych.
Wszystkie te prace trzeba najpierw zaprojektować, dlatego MOSiR zamawia już dokumentację dotyczącą przebudowy Strefy H2O. – Posiadając dokumentację będziemy mogli myśleć o remoncie – stwierdza Bednarczyk, nie podaje jednak konkretnego terminu przeprowadzenia takich robót. Projektanci, którzy zostaną wybrani przez spółkę, będą musieli sporządzić dokumenty w ciągu 60 dni od podpisania umowy.