Trwają badania wykopaliskowe. Tym razem naukowcy badają jeden z kurhanów położonych w tzw. Lesie Powiślańskim, na południe od grodziska i osad w Chodliku.
Chodlik to jedna z bardziej znanych miejscowości w gminie Karczmiska. W pobliżu wsi znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko o powierzchni około 7 ha. Pracuje tu kolejne pokolenie naukowców, bo badania archeologiczne przeprowadzone są od lat 50. ubiegłego wieku.
Jak informuje wojewódzki konserwator zabytków i sami naukowcy – w Lesie Powiślańskim archeolodzy odkryli tzw. wał podłużny – wczesnośredniowieczny element obrony stałej oraz przylegające do niego cmentarzysko.
– Poza tym fascynujące zabytki jak wczesnośredniowieczny topór oraz rzymski denar. Pierwsze znaleziska to ceramika neolityczna oraz z okresu epoki brązu. Jak się okazało znajdują się tu również relikty bogatego osadnictwa pradziejowego. Udało się nam uchwycić także pochówek ciałopalny złożony na nasypie kopca – wyliczają naukowcy, którym towarzyszą studenci archeologii z Poznania, Gdańska i Warszawy. Badania trwają w ramach projektu Archeologia Lasów Kotliny Chodelskiej.