Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

8 listopada 2007 r.
11:23
Edytuj ten wpis

Dedykacja raz na zawsze (mp3)

0 0 A A

Rozmowa z ks. Stanisławem Suwińskim, adiunktem Wydziału Teologicznego w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Skąd się wzięła tradycja nadawania kościołom patronów?
- W starożytnym Rzymie chrześcijanie spotykali się w swoich domach na nabożeństwach. Aby rozróżnić, w którym domu odbywały się modlitwy, nadawano budynkom nazwy ich właścicieli. Był na przykład dom Tytusa czy Damazego. To było znaczenie praktyczne w nadawaniu tytułów. W początkach V wieku pojawiło się znaczenie teologiczne. I rozwijało się aż do średniowiecza. Kościół w tym czasie chciał się przeciwstawić bałwochwalstwu oraz biedzie, która wywoływała różne choroby i zarazy. A pomagali mu w tym święci, na przykład święta Rita, Rozalia, święty Roch czy Błażej. Byli przecież po to, aby strzegli i chronili... Zaczęto więc nadawać tytuły kościołom od imion świętych orędowników.
- A co decydowało, który święty zostanie patronem danego kościoła?
- Przywożono z zagranicy relikwie świętych i nadawano kościołom ich imiona. Zdarzało się, że sam papież obdarowywał biskupa relikwią i polecił, by szerzyć kult danego świętego. Czy też jakiś bogaty człowiek przywoził relikwię świętego czczonego za granicą i najpierw trafiała ona do jego domu albo prywatnej kaplicy, a po jego śmierci rodzina oddawała ją Kościołowi. Dzięki temu mamy dziś w świątyniach katolickich wiele relikwiarzy, których pochodzenie jest trudne do stwierdzenia. Tytuły brano także od świętych, którzy urodzili się na danym terenie lub przelali na nim swą krew. Często wierni chcieli też w ten sposób podziękować danemu świętemu za jego pomoc i opiekę. Kiedyś modlili się do niego w czasie epidemii, choroby, natomiast w dzisiejszych czasach dziękują mu, obchodząc odpust poświęcony patronowi kościoła.
- Kto może zostać patronem?
- Wezwaniami mogą być poszczególne przymioty Boże lub tajemnice życia Chrystusa, i tak, mamy na przykład kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej, Miłosierdzia Bożego, Opatrzności Bożej, Serca Jezusowego, Przemienienia Pańskiego. Tytuł kościoła może być też poświęcony Matce Bożej, jej różnym imionom, jak Matki Bożej Różańcowej, Królowej Polski, Wspomożycielki Wiernych. Poza tym patronami mogą być aniołowie oraz święci, zwłaszcza męczennicy. Od 1998 roku, po znowelizowaniu instrukcji do spraw Kultu Bożego, patronami mogą też być błogosławieni - jest na przykład w Toruniu kościół pod wezwaniem błogosławionego księdza Stefana Frelichowskiego.
- Kto wybiera patrona?
Tak, jak nad imieniem dziecka powinni zastanawiać się rodzice, chrzestni i proboszcz, tak samo we wspólnocie diecezjalnej, tym, który troszczy się o powstawanie nowego kościoła i o nadanie mu patrona, jest biskup diecezjalny. Jeśli to możliwe, biskup konsultuje to z nowym proboszczem, czy radą parafialną lub wspólnotą wiernych.
- Patrona wybiera się już po zbudowaniu kościoła czy przed budową?
- W zasadzie tytuł powinien być już nadany przed wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę kościoła. Po wmurowaniu można jeszcze ten tytuł zmienić, ale tego się nie praktykuje. Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, że tytuł kościoła nie może być zmieniony po jego poświęceniu, czyli dedykacji.

Pozostałe informacje

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni
ZDJĘCIA
galeria

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni

W tym roku oddali ponad 71 tys. donacji, zapewniając bezcenny ratunek dla chorych osób. Dzisiaj, Ci najbardziej zaangażowani krwiodawcy, zostali nagrodzeni.

Zatrzymany został 19-latek

„Funkcjonariusz Interpolu" wyłudził 200 tys. zł. W sprawie został zatrzymany 19-latek

69-latek miał pomóc w akcji zwalczania oszustów, ale niestety, sam padł ich ofiarą. W sprawie został zatrzymany młody mężczyzna z okolic Puław.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium