Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

19 sierpnia 2009 r.
16:36
Edytuj ten wpis

Dlaczego warto ją mieć? Rozmowa z autorami

Rozmowa z Bogdanem Boruckim, dyrektorem Oficyny Wydawniczej "Mówią Wieki”, i Miłoszem Niewierowieczem, sekretarzem redakcji Magazynu Historycznego "Mówią Wieki”, współautorami kolekcji książek "Historia II wojny światowej”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Jak powstawał najnowszy cykl książek o II wojnie światowej? Kto nad nim pracował?

- Na pomysł wpadł Bogdan Borucki, on także przygotował wstępny zarys cyklu. Bogdan doskonale zna rynek wydawniczy i znalazł w nim pewną lukę. Po wielu naradach w redakcji "Mówią wieki" i konsultacjach ze specjalistami z ośrodków akademickich pomysł zaczął nabierać kształtów. Ostateczną wersję opracował Miłosz Niewierowicz.

- Na czym polega unikalność tego cyklu? Czym różni się on od dostępnych na rynku opracowań na temat II wojny światowej?

- W związku z okrągłą rocznicą wybuchu II wojny światowej na rynku pojawiło się wiele opracowań. Są bardzo zróżnicowane pod względem merytorycznym. Wszystkie kładą nacisk na wydarzenia militarne. W mniejszym stopniu prezentuje się pozostałe aspekty wojny. Niektóre wydawnictwa to materiały zakupione od zagranicznych wydawców, które minimalizują rolę Polaków i ich udział w wojnie.

Natomiast wydawnictwa dotyczące historii Polski mało miejsca poświęcają zagadnieniom związanym z okupacyjną codziennością.

- W cyklu książek "Historia II wojny światowej” nie znajdziemy informacji o wielkich bitwach?

- Nie zabraknie oczywiście informacji o kampaniach, bitwach czy polityce. Jednak naszym głównym celem było przedstawienie, może nieco mniej znanych, problemów dotyczących zwykłych ludzi. Mieszkańców dużych miast, ale też miasteczek i wsi. Dlatego w każdym odcinku jest stały dział o życiu codziennym w tych burzliwych latach. Bo właśnie o losach zwykłych ludzi, cichych bohaterów tamtych dni, mówi się niewiele.

Chcemy pokazać różne aspekty wojennego terroru niemieckiego i sowieckiego okupanta, a także różne formy oporu. Stałym działem będzie także satyra czasów okupacji.

- W książkach poświęconych II wojnie światowej częstym mankamentem są powtarzające się fotografie. Dzieje się tak dlatego, że wydawcy korzystają ze zdjęć łatwo dostępnych w agencjach fotograficznych czy dużych muzeach. Czy Panowie znaleźli jakiś sposób na odejście od sztampy i powtarzalności?

- Nawiązaliśmy kontakt z małymi ośrodkami muzealnymi, dzięki czemu pozyskaliśmy zdjęcia mało znane szerszej publiczności lub wręcz nie publikowane. Ponadto naszym partnerem w opracowaniu ilustracyjnym cyklu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe dysponujące największym zbiorem fotografii w Polsce (ok. 12 milionów egzemplarzy!).

- Co sprawiło panom największą trudność podczas pracy nad cyklem?

- Temat jest obszerny, a my byliśmy ograniczeni objętością każdego z zeszytów. W związku z tym nie byliśmy w stanie omówić pewnych rzeczy tak obszernie, jak byśmy chcieli. Skupiając się na dziejach Polski i Polaków, niektóre zagadnienia musieliśmy pominąć, a niektóre jedynie zasygnalizować.

- W jaki sposób staraliście się, panowie, uatrakcyjnić cykl, by po te książki zechcieli sięgnąć czytelnicy i młodzi, i starsi? Czy jest w ogóle jakiś sprawdzony patent na mówienie o historii w atrakcyjny sposób?

- Mamy wieloletnie doświadczenie w popularyzowaniu historii i wiemy, że przystępność języka i atrakcyjność formy nie wyklucza − jak chcą niektórzy − wysokiego poziomu merytorycznego.

Magazyn Historyczny "Mówią wieki”

powstał w 1958 roku na fali "popaździernikowej odwilży”. Pisali tu historycy o liczących się nazwiskach. Dziś w Radzie Redakcyjnej Magazynu zasiadają znakomici uczeni: Krystyna Kersten, Marcin Kula, Andrzej Paczkowski, Anna Radziwiłł, Henryk Samsonowicz, Janusz Tazbir, Wiesław Władyka.

Pierwszym redaktorem naczelnym była prof. Maria Bogucka, później pismem kierowali m.in. Eugeniusz Duraczyński i Stefan Meller. W 1992 roku, po wycofaniu się Naszej Księgarni z wydawania pisma, Stefan Meller założył spółkę Oficyna Wydawnicza "Mówią wieki”, która podtrzymała istnienie Magazynu. W roku 1998 współwydawania "Mówią wieki” podjęło się PWN, a od roku 2001 – Dom Wydawniczy Bellona.

Od początku swego istnienia "Mówią wieki” pojmowało popularyzację historii jako całości dziejów powszechnych, ze szczególnym uwzględnieniem historii rodzimej. Jakkolwiek formuła pisma (podobnie jak jego szata graficzna) zmieniały się kilka razy, jego podstawowe cele i misja pozostały te same: upowszechnianie historii w jak najszerszym zakresie i w sposób maksymalnie przystępny. Specjalnością "Mówią wieki” są numery monograficzne poświęcone dziejom i kulturze innych narodów, historii miast polskich czy historii wojskowości.

Pozostałe informacje

Policjant zginął od kuli byłego policjanta

Policjant zginął od kuli byłego policjanta

24 lutego minie trzydzieści jeden lat od tej tragedii. W Chełmie od kuli byłego policjanta-bandyty zginął wtedy 32-letni funkcjonariusz.

Słodkie mruczki szukają domów, czyli Dzień Kota w Schronisku dla Zwierząt w Lublinie
17 lutego 2025, 12:00

Słodkie mruczki szukają domów, czyli Dzień Kota w Schronisku dla Zwierząt w Lublinie

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie zaprasza wszystkich mieszkańców do odwiedzin placówki. Tym razem powodem do świętowania jest Światowy Dzień Kota.

Małgorzata Jaremczuk - psycholog specjalizująca się w psychoprofilaktyce i pomocy psychologicznej dorosłym, młodzieży oraz dzieciom
WYWIAD

Nie mylmy rutyny z nudą – czyli jak pielęgnować relacje nie tylko w walentynki

Jak dbać o związek nie tylko w walentynki? Czy przeciwieństwa rzeczywiście się przyciągają? Odpowiada Małgorzata Jaremczuk, psycholog z Zamościa.

Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska wracają do gry

Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska wracają do gry

Po dwóch miesiącach przerwy MKS Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska wracają do walki o ligowe punkty.

Ferie w mieście, czyli sport, zabawa i odpoczynek

Ferie w mieście, czyli sport, zabawa i odpoczynek

Uczniowie z naszego województwa wreszcie się doczekali i rozpoczynają zimowy wypoczynek. Przez najbliższe 2 tygodnie książki lądują w szafkach i można pomyśleć o odpoczynku

Miliony na remont ratusza

Miliony na remont ratusza

Wymiana okien i drzwi, nowy dach, ocieplenie oraz modernizacja instalacji elektrycznej i kanalizacyjnej - to tylko część inwestycji, która obejmie Urząd Miasta Chełm. Podpisanie umowy w tej sprawie ogłosił w mediach społecznościowych I Zastępca Prezydenta Miasta Chełm Radosław Wnuk.

Pierwszym przeciwnikiem puławian po zimowej przerwie będzie mistrz Polski Orlen Wisła Płock

Mistrzowie Polski odwiedzą Puławy. Azoty podejmą Orlen Wisłę Płock

Po prawie dwóch miesiącach Azoty wracają do ligowych rozgrywek. Pierwszym przeciwnikiem puławian będzie mistrz Polski Orlen Wisła Płock. Sobotnie spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.

Przewodnik po prezentach na Dzień Mężczyzny – jak wybrać idealny upominek?

Przewodnik po prezentach na Dzień Mężczyzny – jak wybrać idealny upominek?

Dzień Mężczyzny to doskonała okazja, aby pokazać bliskim nam panom, jak bardzo są dla nas ważni. Znalezienie odpowiedniego prezentu może jednak stanowić wyzwanie. Wybór upominku wymaga uwzględnienia zainteresowań i preferencji obdarowywanego. W tym artykule pomożemy Ci przejść przez ten proces, oferując praktyczne wskazówki i inspiracje. Dzięki nim będziesz w stanie wybrać prezent, który z pewnością wywoła uśmiech na twarzy bliskiej Ci osoby.

Będzie ślisko i zimno. Alert IMGW

Będzie ślisko i zimno. Alert IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla większości powiatów w Lubelskiem. Na drogach będzie ślisko, a temperatura spadnie grubo poniżej zera.

LW Bogdanka nadal sponsorem Górnika Łęczna

LW Bogdanka nadal sponsorem Górnika Łęczna

Na ten moment kibice Górnika Łęczna czekali od początku roku. W piątek pierwszoligowiec poinformował o podpisaniu nowej, dwuletniej rozmowy z LW Bogdanka

Kobieta jako sztuka. Wernisaż fotografii w Zamościu
Pomysł na walentynki

Kobieta jako sztuka. Wernisaż fotografii w Zamościu

26 wyjątkowych fotografii pełnych emocji, pragnień i skrytych marzeń kobiet. W walentynki można będzie je zobaczyć w Książnicy Zamojskiej.

MKS FunFloor wyraźnym faworytem meczu z Młynami Stoisław Koszalin

MKS FunFloor wyraźnym faworytem meczu z Młynami Stoisław Koszalin

W sobotę MKS FunFloor zagra na wyjeździe z Młynami Stoisław Koszalin. Celem podopiecznych Pawła Tetelewskiego jest zwycięstwo.

Shein czy polski sklep eButik.pl? Gdzie warto kupować modną odzież?

Shein czy polski sklep eButik.pl? Gdzie warto kupować modną odzież?

W dobie zakupów online coraz więcej osób zastanawia się, gdzie najlepiej kupować modne ubrania – czy warto zamawiać z zagranicznych platform takich jak Shein, czy lepiej postawić na polskie sklepy, np. eButik.pl? W tym artykule porównujemy obie opcje i podpowiadamy, dlaczego wybór polskiego sklepu może okazać się korzystniejszy.eButik.pl vs. Shein – gdzie warto kupować ubrania?

Akcja „Bezpieczny Lublin”. 222 wykroczenia ujawnione przez policję

Akcja „Bezpieczny Lublin”. 222 wykroczenia ujawnione przez policję

Policjanci skontrolowali setki kierowców i pieszych podczas akcji „Bezpieczny Lublin”. Najwięcej wykroczeń dotyczyło przekroczenia prędkości.

FactoryPrice – Hurtownia Ubrań dla Twojego Biznesu

FactoryPrice – Hurtownia Ubrań dla Twojego Biznesu

Szukasz sprawdzonej hurtowni ubrań, która dostarczy Twojemu biznesowi modne i jakościowe produkty w konkurencyjnych cenach? FactoryPrice to idealne miejsce dla właścicieli butików, sklepów internetowych i sprzedawców online. Sprawdź, dlaczego warto wybrać hurtownię odzieży FactoryPrice i jak możesz zwiększyć swoje zyski, oferując klientom topowe trendy!FactoryPrice – Twoja Hurtownia Ubrań Online

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium