Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

27 października 2007 r.
18:05
Edytuj ten wpis

Historie Świętych

Cztery święte. Każda po swojemu. Agnieszka Rzymska została ścięta w wieku dwunastu lat. Ciało Agnieszki z Asyżu potrafiło być nadnaturalnie ciężkie. Agnieszka z Pragi uparła się na dziewictwo. Agnieszka z Montepulciano wpadała w ekstazę i miała dar jasnowidzenia. Co je łączy? Zostały przyjaciółkami Pana Boga.
Jak sie zostaje świętą albo świętym?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Święta Doda

- Różnie. Po swojemu - mówi ks. prof. Augustyn Eckmann z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, po uszy zakochany w św. Augustynie. Na przykład pierwszym świętym w ogóle był łotr, który wisiał z Jezusem na krzyżu. - "Dziś ze mną będziesz w raju” - powiedział mu Jezus - tłumaczy ks. prof. Eckmann. I tak Dobry Łotr jest świętym. Mało kto wie, że istnieje święta Doda, która była ksienią z Reims. Albo święty Dominik opancerzony. Historie świętych kryją tajemnice, o których nie śniło się filozofom.
- Warto je poznać, dlatego historie świętych to skarb. Warto mieć swojego świętego. Poznawać go, czytać co napisał, mieć w świętym inspirację i natchnienie. Taki święty może być przewodnikiem w życiu - dodaje ks. prof. Eckmann.
- A co ksiądz profesor wziął ze swojego patrona świętego Augustyna?
- Życiowe motto: Kochaj i czyń, co chcesz.
A my z pierwszego tomu "Historii świętych” wybieramy cztery Agnieszki, choć świętych o tym imieniu jest w historii Kościoła co najmniej szesnaście.

Święta puszcza skowronka

Wiemy o niej bardzo mało. Ale musiało w niej być coś niezwykłego, skoro św. Ambroży napisał hymn na jej cześć, malowali ją van Eyckowie, papież Damazy dedykował jej epitafium.
O jej życiu istnieją greckie i syryjskie opowieści i legendy. Ale nie potrafimy ustalić czasu męczeństwa. Prawdopodobnie zamordowano ją za Dioklecjana. Być może w 304 lub 305 roku. Nie wiemy także, jak zginęła. Ścięto ją mieczem? Spalono żywcem?
Możemy przypuszczać, że gdy cierpiała na stadionie Domicjana, bo tak głosi legenda, miała zaledwie dwanaście lat. Badania archeologiczne potwierdziły, że w miejscu, gdzie wedle tradycji zginęła, postawiono później kościół ku jej czci. Wzniesiony został przy drodze Nomentańskiej. Dziś znajduje się tu Piazza Navona, jedno z najpiękniejszych miejsc Rzymu.
Relikwie św. Agnieszki umieszczono przy wejściu do katakumb św. Agnieszki. Korytarze z katakumb mają pięć kilometrów i rozchodzą się w dwóch kondygnacjach. Najdawniejsze wizerunki świętej męczennicy spotykamy już w wieku IV: w katakumbach św. Pamfila i w katakumbach Commodilli. Jak wyglądała dziewczynka, która zginęła w obronie czystości?
21 stycznia, w dzień liturgicznego wspomnienia, w kościele jej imienia w Rzymie święci się dwa baranki, które następnie składa się w ofierze papieżowi. Wełna z tych baranków służy potem do tkania paliuszy.
Wśród przysłów o Agnieszce najbardziej zachwyca to: "Święta Agnieszka puszcza skowronka z mieszka”.

Ciężka święta

Tak naprawdę miała na imię Kasia. Dopiero w zakonie otrzymała imię Agnieszka. Urodziła się w Asyżu w roku 1197 roku. Była młodszą siostrą św. Klary i tak jak ona zachwyciła się dobrocią św. Franciszka z Asyżu. To wraz z nią potajemnie opuściła dom, aby żyć według wskazówek Franciszka, zakochanego w ptakach i drzewach. Miała wtedy piętnaście lat.
Jej ojciec nie wyobrażał sobie córki w zakonie, dlatego próbował siłą uprowadzić ją z klasztoru. Jak podają legendy, pewnego razu w klasztorze pojawiło się kilku wysłanników, którzy pochwycili Agnieszkę, chcąc siłą zabrać ją do rodzinnego domu. Wtedy jej ciało stało się nadnaturalnie ciężkie. Nawet kilku mężczyzn nie mogło jej unieść.
Kilka miesięcy później po nieposłuszną Katarzynę przyjechał wuj. Najpierw tłumaczył jej po dobroci. Gdy to nie pomogło, uderzył krnąbrną siostrzenicę, po czym został czasowo sparaliżowany. Wtedy ojciec Agnieszki zmienia zdanie i wyraża zgodę na pozostanie córki w klasztorze.
Kasia została siostrą w II Zakonie św. Franciszka z Asyżu, zwanym także Ubogimi Paniami lub klaryskami, który św. Klara założyła w roku 1212. Przez pewien czas, z woli św. Franciszka z Asyżu, Agnieszka przebywała w klasztorze w Monticelli koło Florencji, gdzie była przełożoną. Założyła klasztory w Mantui, Padwie i Wenecji.
Zmarła w klasztorze św. Damiana, 16 listopada 1253 roku, trzy miesiące po śmierci św. Klary. Jej ciało spoczywa w bazylice św. Klary w Asyżu.

Dar przenikania serc

Agnieszka z Pragi urodziła się w 1205 roku, była córką Przemysława Ottokara I, króla Czech. Już w wieku trzech lat król obiecał ją jednemu z synów Henryka Brodatego. W 1216 roku ze swą starszą siostrą Anną przybyła do Polski. Przebywała w Trzebnicy, najprawdopodobniej pod opieką św. Jadwigi Śląskiej. Nie wyszła jednak za mąż, ponieważ dwóch synów Henryka Brodatego zmarło, a trzeci ożenił się z jej siostrą Anną.
Agnieszka wróciła do Czech i została znowu przyobiecana na żonę. Miała poślubić syna cesarza Fryderyka II. Również i to małżeństwo nie doszło do skutku. W końcu ochoty na małżeństwo z Agnieszką nabrał sam cesarz, który właśnie owdowiał. Agnieszka interweniowała u samego papieża Grzegorza IX, aby pozwolono jej dochować złożony ślub czystości.
Królewna oddała się działalności charytatywnej, ufundowała w Pradze szpital, potem klasztor Franciszkanów. To właśnie od nich dowiedziała się o pewnej szlachciance, Klarze z Asyżu, która we Włoszech założyła zakon Ubogich Panien.
Królewna zapragnęła zakonnego życia, w 1233 roku ufundowała w Pradze szpital i klasztor Klarysek, zwany czeskim Asyżem, do którego rok później wstąpiła. To za jej przykładem wiele znamienitych osób, także w Polsce, zaczęło budować klasztory i wstępować do nich. Połączyła ją duchowa przyjaźń ze św. Klarą. Posiadała dar czytania w ludzkich sercach. Widziała przyszłość, Bóg obdarzył ją charyzmatem proroctwa.
Do dzisiaj zachowały się cztery listy, które święta Klara napisała do Agnieszki.
Zmarła w opinii świętości 2 lub 6 marca 1282 roku. Razem z bł. Albertem Chmielowskim została kanonizowana przez Jana Pawła II, 12 listopada 1989 roku w Rzymie.

Agnieszka chwalebna

Agnieszka z Montepulciano urodziła się w 1268 r. we włoskim Graciano Vecchio. Już w wieku dziewięciu lat wstąpiła do sióstr sakinek. Zgromadzenie wzięło swoją nazwę od kroju i rodzaju habitów (włoskie sacco - worek). Za zgodą Stolicy Świętej w wieku lat 15 stanęła na czele grupy zakonnic i założyła z nimi nowy klasztor w Proceno. Na wiadomość o tym mieszkańcy z Montepulciano zaprosili Agnieszkę do siebie. Została matką nowej gałęzi dominikańskiej. Magistrat miasta z wdzięczności ofiarował siostrom w 1306 r. nowy lokal i uposażenie.
Zmarła w rodzinnym mieście 20 kwietnia 1317 r., otoczona współsiostrami. Papież Klemens VII wyniósł ją do chwały błogosławionych w roku 1532, a papież Benedykt XIII 10 grudnia 1726 roku zaliczył ją uroczyście w poczet świętych.
Św. Katarzyna ze Sieny będzie widziała w niej wzór do naśladowania. Kiedy w roku 1377 przybyła do jej relikwii z pielgrzymką, zawołała: "Matko nasza, Agnieszko, chwalebna!”.
Która z Agnieszek najbardziej przypadła Wam do serca?

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium