Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

21 listopada 2002 r.
15:27
Edytuj ten wpis

Niewłaściwa powierzchnia dla powierzchni

Wystawa Poprzez Powierzchnię prezentowana w Galerii Starej BWA to wspólna realizacja dziesięciu artystów wywodzących się z różnorodnych kręgów i prezentujących odmienne sfery zainteresowań. Kurator wystawy Ines Amado twierdzi, że w wyborze jej twórców kierowała się poszukiwaniem wiążącego ich rdzenia, jednak oglądając to zbiorowe dzieło nie jest łatwo dopatrzyć się jakiegokolwiek wspólnego mianownika.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W momencie przekroczenia progu Galerii Starej łatwo doznać dziwnego wrażania jak gdyby dziesięć odrębnych sal wystawowych zbiegło się w jedną. Różnorodność stylów i form jest wręcz rażąca. Wydawać by się mogło, że sąsiadowanie ze sobą poszczególnych realizacji to kwestia przypadku i ta niespójność sprawia, że widz staje przed nie lada wyzwaniem. Albo uda mu się skoncentrować na każdym artyście osobno i potraktować całe wydarzenie jako dziesięć odrębnych wystaw albo wrażenie chaosu czy zagubienia zagłuszy jakiekolwiek wrażenia estetyczne. Niech wolno mi będzie, zatem krótko prześledzić dziesięć odrębnych mini - ekspozycji.
Ines Amado z drewna, lateksu, grafitu i mąki tworzy konstrukcję - domek ze spiczastym dachem. ‘Travelling light' to podróż z lekkim bagażem, próba przeniesienia w inny wymiar tego, co stałe i osadzone w danym miejscu. Wydaje się, że artystka stara się uwolnić od pewnych schematów dotyczących posiadania i przywiązania do przedmiotu.
W kręgach zainteresowań Stuarta Frosta leży wykorzystywanie naturalnych przedmiotów i tworzenia dla nich nowych przestrzeni, celów, ról oraz miejsc. Często są one absurdalne. Z piór mewy tworzy klatkę dla ptaków, z zasuszonych roślin konstruuje pracę ‘Szare komórki II' przypominającą ludzki mózg. W swych dziełach wykorzystuje elementy drewniane, roślinne, zwierzęce. W podobnej stylistyce porusza się Paul Whittaker, który z ptasich piór układa niezwykle misterny obiekt przypominający abażur. Użyty materiał może być w pierwszej chwili nierozpoznawalny - pióra stają się niejako beznamiętnym, surowym budulcem i tracą znamienną dla siebie lekkość.
Fragment instalacji ‘Mantelpieces' prezentowanej w Starej to tzw. foto - tekst, czyli kompozycja składająca się z dwóch kolorowych fotografii i tekstu tworzącego ich dopełnienie słowne. Na zdjęciach znajdują się półki, którymi w rzeczywistości są górne części mebli obudowujących kominek. Na nich ustawione są fotografie, obrazki, dzbanki, świeczki i typowo kominkowe ozdoby. Tekst znajdujący się pomiędzy nimi to opowieść o uzdrowieniu dziewczynki cierpiącej na zwyrodnienie stawu biodrowego. Autor realizacji Leslie Hakim - Dowek tworząc ‘Mantelpieces' rozmawiał z kobietami - emigrantkami i poprzez opowiadanie przez nie historie.
John Newling na ścianie zawiesza surdut sztukmistrza zakończony pięćdziesięciometrową belą materiału. Strój zadrukowany jest znakami zapytania, pytaniami, które kwestionują, prowadzą do snucia spekulacji, napędzają do poruszania się wokół danego wydarzenia. Tam "gdzie miejsce staje się umiejscowieniem”.
Wielowarstwowe, misterne prace z taśmy klejącej prezentuje Andy Price. Tworzenie ich przypomina proces tkania materiału, nadbudowywania na siebie kolejnych warstw. Powstający obraz to nie tylko sama warstwa wierzchnia, ale także wykorzystanie krawędzi i szczelin jako linii tworzących nową powierzchnię dzieła.
Ruth Rosengarten łączy delikatne rysunki akwarelą z tekstem - instrukcją. Obrazki przedstawiają kobiece stroje, a ich tematem przewodnim są wszelakie aspekty związku pomiędzy mężczyzną i kobietą - pragnienia, frustracje, pożądania.
Problemy z tożsamością, relacjami jednostki ze społeczeństwem stanowią trzon pracy artystycznej Mo Throp. Jej realizacja video pt. ‘Obcy' to ukazanie wyobcowania i samotności jednostki oraz zależności od świata zewnętrznego i próby odnalezienia w nim samego siebie.
Freya Purdue tworzy cykl niewielkich, oszczędnych w treści obrazków w których, jak sama twierdzi, próbuje odnaleźć pozostałości formy. Właśnie w subtelnej, ulotnej, tajemniczej formie każdego dzieła odnajduje istotę sztuki.
Fotografie Michaela Wrighta to obrazy czerpiące z prozaiczności i powtarzalności życia. Istotną w nich rolę odgrywa światło, które jest w dużej mierze czynnikiem kształtującym, budującym i zmieniającym rzeczywistość. Dzięki fotografii powstaje możliwość zauważenia zarówno tych transformacji jak i ich znaczenia.
‘Poprzez powierzchnię’ to niestety jedna z tych wystaw, która z powodu złej ekspozycji i niekoniecznie trafnego połączenia prac poszczególnych twórców traci bardzo wiele. Brak w niej spójności, przez co niebanalne prace bardzo ciekawych artystów stają się przypadkowym zlepkiem nie łączących się ze sobą koncepcji i niezrozumiałych tworów.

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium