Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

1 września 2009 r.
15:44
Edytuj ten wpis

Pytaj o książkę w punktach sprzedaży prasy

0 0 A A

Od dziś można już kupić pierwszą książkę z cyklu „Historia II wojny światowej”. Unikalną kolekcję książek przygotowaliśmy dla naszych Czytelników z okazji 70. rocznicy wybuchu wojny.
Pierwszy tom, pt. „Kampania wrześniowa 1939 r.” kosztuje 9,99 zł. Kolejne książki będą ukazywać się co tydzień, we wtorki. Na komplet składa się 26 tomów. Kolekcję książek przygotowała Oficyna Wydawnicza „Mówią wieki”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wojna wybuchła wcześniej

„Symbolicznie przyjęło się uważać, że druga wojna światowa zaczęła się w Gdańsku od salw pancernika „Schleswig-Holstein” wystrzelonych w polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. W rzeczywistości pierwsze niemieckie jednostki wtargnęły na polską ziemię nieco wcześniej, m.in. pod Krzepicami” – czytamy w I tomie kolekcji.

Czytelnicy znajdą nie tylko ciekawe informacje na temat sytuacji politycznej, przebiegu walk, ale też dowiedzą się jak w tragicznych dniach września wyglądało życie zwykłych ludzi.

„Wiele osób odwoływało lub skracało urlopowe wyjazdy, zwłaszcza nad Bałtyk. część mieszkańców miast, przewidując, że mogą być bombardowane, wyjechało do krewnych na wieś – czytamy. – Ci, którzy zostali, robili zapasy żywności i nafty. Spadło zaufanie do pieniądza papierowego i papierów wartościowych, a zyskały na wartości złoto, srebro i kamienie szlachetne”.

Jak wyglądało życie

Informacje dotyczące zwykłych ludzi, które trudno znaleźć w tradycyjnych podręcznikach do historii, są absolutnym wyróżnikiem kolekcji.

– Zależało nam na tym, by szerzej pokazać los tysięcy ludzi, próbujących przeżyć kolejny dzień w okupacyjnej rzeczywistości. Dlatego w każdym odcinku jest stały dział o życiu codziennym w tych burzliwych latach – mówi Miłosz Niewierowicz, sekretarz redakcji Magazynu Historycznego „Mówią wieki”, współautor kolekcji książek „Historia II wojny światowej”.

Wojenne losy Karola Wojtyły

W każdym tomie Czytelnicy znajdą ciekawe informacje na temat wojennych losów Karola Wojtyły.

„Rok przed wojną zdał egzamin dojrzałości i rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wybrał filologię polską, jednak dane mu było ukończyć tylko pierwszy rok… 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa, a 6 listopada Niemcy aresztowali 144 profesorów UJ i zamknęli uczelnię. aby uniknąć wywózki na przymusowe roboty do Niemiec, Wojtyła znalazł zatrudnienie w kamieniołomie” – czytamy w książce, która już od dziś jest dostępna w punktach sprzedaży prasy.

Lektura dla każdego

Książki wydane są w atrakcyjnej formie, w kolorze, na dobrej jakości papierze.

Kolekcja może być nie tylko ozdobą domowej biblioteczki, ale też niezwykle cennym źródłem wiadomości. Uczniowie i studenci znajdą informacje, których próżno szukać w tradycyjnych podręcznikach do historii. Osoby starsze będą mogły zestawić swoją wiedzę o czasach okupacji ze współczesnymi ustaleniami historyków, którzy mają lepszy dostęp do źródeł niż dawniej.

Lekturę urozmaicają teksty źródłowe, mapy, kalendaria oraz fotografie. Autorom cyklu „II wojna światowa” udało się zdobyć wiele unikalnych zdjęć, które nie były dotąd publikowane. Projekt realizowany jest przez tytuły grupy wydawniczej Media Regionalne, m.in. Nowiny, w związku z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Nasz cykl objął patronatem minister edukacji narodowej, a także Polskie Towarzystwo Historyczne i Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Już za tydzień, 8 września do nabycia w punkach sprzedaży prasy 2 tom z cyklu „Historia II wojny światowej” - Agresja sowiecka 17 września

„Zanim pojawiła się milicja bolszewicka, Ukraińcy rozbijali polskie posterunki policji oraz napadali na żołnierzy powracających z frontu do domu, mordując Bogu ducha winnego żołnierza polskiego, w dodatku bezbronnego. Dziesiątki pomordowanych żołnierzy polskich wyrzucały potem nurty Horynia i Styru. W majątkach ziemskich były liczne wypadki mordowania ludności polskiej, a niemowlęta nasadzali na widły i przyczepiali kartki, że to polskie orlęta, a następnie wbijali je w kupy obornika, aby przez wiele dni straszyły ludność polską”.

Pozostałe informacje

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?

Wprawdzie do świąt Bożego Narodzenia pozostał jeszcze miesiąc, ale to ostatni dzwonek, by przygotować najpopularniejsze świąteczne ciasto – piernik oraz pyszne pierniczki.

Pląsy w Trzydziestce
foto
galeria

Pląsy w Trzydziestce

Popularna trzydziestka, co weekend przyciąga tłumy spragnionych dobrej muzyki i zabawy. Impreza odbywa się na trzech parkietach. Jeśli chcecie poczuć atmosferę klubu 30, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin!

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz

Lubelskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych obchodziło swoje 60-lecie w wyjątkowy sposób. W piątek, 22 listopada, w Galerii TPSP „Przy Bramie” odbyła się jubileuszowa wystawa, która zgromadziła członków i sympatyków towarzystwa, artystów oraz mieszkańców Lublina.

Paweł Żyra i jego koledzy w sobotę zagrają u siebie z GKS Tychy

Górnik Łęczna kontra GKS Tychy czyli pojedynek specjalistów od remisów

Górnik Łęczna rozpoczyna ostatnią serie gier w tym roku kalendarzowym. Po w rozgrywkach spowodowaną meczami reprezentacji narodowych zielono-czarni podejmą w sobotę na swoim stadionie GKS Tychy. Początek meczu zaplanowano na godzinę 17.30

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

To forma wsparcia przede wszystkim dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Każdy może skorzystać i każdy może pomóc.

Aleksandra Stanacev to jedna z liderek Polskiego Cukru AZS UMCS

Polski Cukier AZS UMCS kontra Ślęza Wrocław. Wrogiem może być zmęczenie

W sobotę Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra we Wrocławiu z miejscową Ślęzą. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16, a transmisję będzie można obejrzeć na portalu emocje.tv.

Laureaci czołowych pozycji w tegorocznej edycji rankingu „Liderzy Zarządzania” podczas gali ogłoszenia wyników. Odbyła się w czwartek w łódzkim Teatrze Scena Monopolis

Ranking najlepiej zarządzanych szpitali. W czołówce placówki z naszego regionu

Szpitale z Zamościa, Puław i Radecznicy znalazły się wśród wyróżnionych w tegorocznej edycji rankingu Liderzy Zarządzania organizowanym przez BFF Banking Group.

Król latino w Sercu
foto
galeria

Król latino w Sercu

Skolim - Król Latino wystąpił w klubie Serce. Zobaczcie, jak się bawiliście. Tak imprezuje Lublin!

X Turniej Tenisowy Prawników w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

X Turniej Tenisowy Prawników w Lublinie

W Lublinie trwa jubileuszowa, X edycja Otwartego Halowego Turnieju Prawników w Tenisie o puchar Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie. Wydarzenie zgromadziło rekordową liczbę uczestników – aż 62 osoby z całej Polski, w tym 13 kobiet i 49 mężczyzn.

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Do Sądu Okręgowe w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko 62-letniemu Bogdanowi S. Mężczyzna miał dokonać zbrodni sprzed 30 lat, a śledczy trafili na jego ślad dzięki specjalistycznym badaniom.

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Po dłuższej przerwie do walki o ligowe punkty po wracają piłkarze Wisły Puławy. W sobotę, w ramach 19. kolejki podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z rezerwami ŁKS Łódź. Początek spotkania punktualnie w południe

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci
galeria

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbywa się XI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa. Wydarzenie zgromadziło neurochirurgów, ortopedów, fizjoterapeutów oraz rehabilitantów z całej Polski i stanowi wyjątkową okazję do wymiany doświadczeń, przedstawienia najnowszych osiągnięć oraz omówienia najważniejszych wyzwań w dziedzinie chirurgii kręgosłupa.

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium