Pierwszy z 960 pobranych przez rolników wniosków w ramach programu SAPARD wpłynął wczoraj do lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. SAPARD daje szansę na dotacje z unijnej kasy na poprawę przetwórstwa i marketingu artykułów rolno-spożywczych: mleka, mięsa ryb, owoców i warzyw. Już wydano 97 wniosków dla przedsiębiorców planujących dofinansowanie przetwórstwa, 471 na infrastrukturę dla gmin oraz 960 dla rolników.
– Czas nagli, szczególnie jeśli nie ma jeszcze niezbędnych załączników: aktu notarialnego własności gospodarstwa, zaświadczeń z KRUS, banku, urzędu skarbowego, projektu pozwolenia na budowę czy wpisu do księgi wieczystej – mówiła podczas naszego poradnika dla Czytelników Dorota Kozak z lubelskiego oddziału ARiMR.
Na dostosowanie do unijnych norm sanitarno-weterynaryjnych można dostać pomoc w wysokości 50 proc. kosztów. Inwestycje poprawiające jakość produkcji mogą być wspomagane z unijnych funduszy w 40 proc., a ograniczające negatywne działanie produkcji rolnej na środowisko w 30 proc. Pomoc udzielana jest w formie zwrotu kosztów, ale już po wykonaniu zadania. Jednak nie więcej niż 85 tys. zł na gospodarstwo w przypadku restrukturyzacji produkcji mleka lub do 110 tys. zł przy budowie urządzeń do przechowywania gnojowicy. Trzeba jednak szczegółowo zapoznać się z przepisami. Na przykład niektóre dokumenty są ważne tylko miesiąc. Trzeba je skrupulatnie wypełniać.
Do wniosku trzeba dołączyć zgodę na kontrolowanie wypełniania warunków umowy przez 5 lat. W razie jej niedotrzymania trzeba się liczyć ze wstrzymaniem dotacji albo z koniecznością jej zwrotu razem z odsetkami. Wbrew pozorom wniosek nie jest aż tak skomplikowany – ma jednak nową formułę i trzeba się do niej dostosować.