Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

2 lutego 2009 r.
14:10
Edytuj ten wpis

Światowy kult miłości

0 0 A A

14 luty to data powszechnie znana nie tylko w Polsce. Walentynki są obchodzone zarówno w krajach europejskich, jak i w innych zakątkach świata. Co państwo to inna tradycja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Witryny sklepowe pełne czerwonych serduszek, audycje radiowe przeplatane romantycznymi kawałkami, oblegane kwiaciarnie oznaczają jedno. 14 lutego króluje Święty Walenty. W każdym kraju to święto wygląda inaczej. Obdarowują się osoby nie tylko zakochane, prezentem niekoniecznie są kwiaty czy słodycze, a świętują nie tylko dorośli.

Europejskie tradycje

Zwyczaj obchodzenia Dnia Zakochanych narodził się na wyspach Brytyjskich i tam dotąd jest kultywowany. Tam też w tym okresie wypada okres godowy ptaków (a więc naszych pieszczotliwych "gołąbków”, czy "sikorek”).

W angielskich zwyczajach walentynkowych brały udział także dzieci. Przebrane za dorosłych maluchy, śpiewając miłosne piosenki odwiedzały kolejne domostwa. Odpowiednik polskich kolędników to sympatyczny pomysł na urozmaicenie święta miłości.

W Walii popularnymi prezentami były drewniane łyżeczki ozdabiane motywami walentynkowymi.

Swoją tradycję mają także Rzymskie Walentynki. Według przekazów 14 luty był świętem ku czci Fauna, bożka płodności. Podczas tego święta, zwanego wigilią Lupercaliów, kobiety wrzucały do dzbana kartki ze swoimi imionami oraz krótkimi wiadomościami miłosnymi. Kawalerowie losowali kartki i odszukiwali kobiety, które im partnerowały, niekoniecznie tylko na czas uroczystości.

Obecnie zakochani z całego świata, w niedzielę poprzedzającą Walentynki (zwaną Świętem Zaręczyn), zjeżdżają do Umbrii we Włoszech, gdzie gromadzą się przy grobie Św. Walentego. Tam "nieoficjalnie” ślubują sobie miłość i wierność.

W mieście Terni, gdzie patron zakochanych był biskupem, ten dzień jest wolny od pracy. Ma status święta.

Oficjalne ślubowanie natomiast, jest bardzo popularne w austriackim miasteczku St. Valentin. W tym dniu, przy akompaniamencie orkiestry, przejeżdża tamtędy orszak nowożeńców w dorożkach.

Obdaruj najbliższą osobę

Ze Świętem Zakochanych nieodłączni wiąże się zwyczaj składania życzeń i dawania prezentów. Jest to zakorzenione nie tylko w Polskiej kulturze.

Czekoladki oraz czerwone róże to najpopularniejsze z nich. Takie prezenty sprawiają sobie zarówno Polacy, jak i Niemcy (czekoladki muszą być jednak z marcepanu, w mlecznej polewie, a pierniki w lukrowej polewie, obowiązkowo w
kształcie serca), Amerykanie, Japończycy, Meksykanie, czy mieszkańcy krajów skandynawskich.

W USA, 14 luty jest szczególnie popularny. W tym dniu w szkołach prowadzone są specjalne walentynkowe lekcje, tworzone są tematyczne gry i zabawy, a wpływy z zakupów miłosnych gadżetów sięgają znacznych sum. Święto Zakochanych nie jest tak naprawdę świętem najbliższych sobie osób. Amerykanie obdarowują prezentami zarówno członków rodziny, kolegów, jak i swoich szefów czy współpracowników.

Okazuje się, że prezenty walentynkowe mogą być bardzo praktyczne. Tak jest we Włoszech, gdzie ukochane osoby dostają odzież w kolorze czerwonym. Podobnie jest w Hiszpanii. Kobiety otrzymują np. sprzęt AGD, a mężczyźni nowinki komputerowe.

W wiktoriańskiej Anglii prezentem walentynkowym były suszone kwiaty. Teraz prócz tradycyjnych czekoladek i kwiatów, są to np. kartonowe serca z postaciami Romea i Julii.

Podarkiem walentynkowym może być także uroczysta kolacja. Zwyczaj ten szczególnie gorliwie podtrzymują Niemcy, czy mieszkańcy Francji - kraju gdzie 14 luty to uroczystość urastająca do rangi święta narodowego. Tam zaproszenie właśnie na kolacją, wysyłane jest razem z bukietem kwiatów i zastępuje tradycyjną walentynkę.

Świętuje prawie cały świat

14 luty to wyjątkowa data także w krajach azjatyckich. Szczególnie upodobali go sobie Japończycy. Tam już od końca stycznia można zakupić walentynkowe ozdoby, prezenty, czy słodycze. Ale co niespotykane w innych krajach, zwyczaj obdarowywania należy w tym dniu do kobiet. Podobnie jak w USA, prezenty otrzymują nie tylko ukochani, ale także osoby z otoczenia Japonek. Dla ukochanych przeznaczone są specjalne, samodzielnie przygotowane czekoladki "honmei - choko”, a pozostali otrzymują zwykłe, wręczone dla konwenansu "griki - choko”. Panowie odwdzięczają się paniom za czekoladki dopiero 13 marca w tzw. "Biały Dzień”.

Z kolei w Chinach, osoby spragnione miłości kładą się spać z pomarańczą pod pachą, uprzednio nakłutą szpilką. Kogo poczęstują tym właśnie owocem, ten zapała uczuciem do osoby, która go obdarowała.

Popularne są także konkursy walentynkowe. W Malezji wystawiane jest na próbę wzajemne "przywiązanie”. Zabawa "Więźniowie Miłości” polega na tygodniowej niewoli, podczas której pary skute są kajdankami i dodatkowo obserwowane. Wygraną pieniężną otrzymują najwytrwalsi. Przyjemniejszym konkursem jest "Maraton Pocałunku” na Filipinach, czyli konkurs na najdłuższy pocałunek.

Miłosne \"veto”

Nie wszystkie kraje chętnie włączają się do obchodów Święta Miłości.
W Iranie dopiero z czasem staja się one coraz bardziej tolerowane. Podobnie w Indiach, gdzie są popularne wśród młodzieży, ale przez starszą cześć społeczeństwa jednak potępiane. Od niedawna także, 14 luty obchodzony jest w Wietnamie. Ale tylko przez osoby nie będące jeszcze w związku małżeńskim.

Także kraje islamskie na Bliskim Wschodzie i w Afryce niechętnie podchodzą do tego zwyczaju. Mimo tego, Walentynki powoli zyskują na popularności wśród młodzieży.

14 luty to jednak tylko umowna data. Tak naprawdę dla bliskich sobie osób, święto zakochanych jest każdego dnia. Nieważne czy jesteśmy z Polski, Norwegii czy z Chin.

Źródło informacji: internet

Pozostałe informacje

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Świetny występ Adeli Piskorskiej w Łodzi, przy okazji PGE Grand Prix Pucharu Polski. Pływaczka AZS UMCS Lublin wygrała klasyfikację na najlepszą zawodniczkę imprezy. Trudno się dziwić skoro wygrywała wszystkie pięć konkurencji, w których startowała.

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Do kolizji doszło na trasie Zamość-Krasnystaw. Występują utrudnienia w ruchu.

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Nocny pożar domu jednorodzinnego w powiecie lubelskim. Łącznie z żywiołem walczyło 11 zastępów straży pożarnej.

Zbigniew Jakubas ma ambitne plany odnośnie Motoru Lublin

Zbigniew Jakubas (Motor Lublin): Miejsca sześć-osiem na koniec sezonu, a za trzy lata europejskie puchary

Wracamy do wywiadu Zbigniewa Jakubasa w Lidze+ Extra. Większościowy udziałowiec i prezes Motoru Lublin w niedzielę wystąpił na antenie Canal Plus Sport. Podczas rozmowy przyznał, jakiego miejsca na koniec sezonu oczekuje od drużyny. Zapewnił także, że Mateusz Stolarski w kolejnych rozgrywkach również będzie prowadził zespół.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium