Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

2 lutego 2009 r.
14:10
Edytuj ten wpis

Światowy kult miłości

14 luty to data powszechnie znana nie tylko w Polsce. Walentynki są obchodzone zarówno w krajach europejskich, jak i w innych zakątkach świata. Co państwo to inna tradycja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Witryny sklepowe pełne czerwonych serduszek, audycje radiowe przeplatane romantycznymi kawałkami, oblegane kwiaciarnie oznaczają jedno. 14 lutego króluje Święty Walenty. W każdym kraju to święto wygląda inaczej. Obdarowują się osoby nie tylko zakochane, prezentem niekoniecznie są kwiaty czy słodycze, a świętują nie tylko dorośli.

Europejskie tradycje

Zwyczaj obchodzenia Dnia Zakochanych narodził się na wyspach Brytyjskich i tam dotąd jest kultywowany. Tam też w tym okresie wypada okres godowy ptaków (a więc naszych pieszczotliwych "gołąbków”, czy "sikorek”).

W angielskich zwyczajach walentynkowych brały udział także dzieci. Przebrane za dorosłych maluchy, śpiewając miłosne piosenki odwiedzały kolejne domostwa. Odpowiednik polskich kolędników to sympatyczny pomysł na urozmaicenie święta miłości.

W Walii popularnymi prezentami były drewniane łyżeczki ozdabiane motywami walentynkowymi.

Swoją tradycję mają także Rzymskie Walentynki. Według przekazów 14 luty był świętem ku czci Fauna, bożka płodności. Podczas tego święta, zwanego wigilią Lupercaliów, kobiety wrzucały do dzbana kartki ze swoimi imionami oraz krótkimi wiadomościami miłosnymi. Kawalerowie losowali kartki i odszukiwali kobiety, które im partnerowały, niekoniecznie tylko na czas uroczystości.

Obecnie zakochani z całego świata, w niedzielę poprzedzającą Walentynki (zwaną Świętem Zaręczyn), zjeżdżają do Umbrii we Włoszech, gdzie gromadzą się przy grobie Św. Walentego. Tam "nieoficjalnie” ślubują sobie miłość i wierność.

W mieście Terni, gdzie patron zakochanych był biskupem, ten dzień jest wolny od pracy. Ma status święta.

Oficjalne ślubowanie natomiast, jest bardzo popularne w austriackim miasteczku St. Valentin. W tym dniu, przy akompaniamencie orkiestry, przejeżdża tamtędy orszak nowożeńców w dorożkach.

Obdaruj najbliższą osobę

Ze Świętem Zakochanych nieodłączni wiąże się zwyczaj składania życzeń i dawania prezentów. Jest to zakorzenione nie tylko w Polskiej kulturze.

Czekoladki oraz czerwone róże to najpopularniejsze z nich. Takie prezenty sprawiają sobie zarówno Polacy, jak i Niemcy (czekoladki muszą być jednak z marcepanu, w mlecznej polewie, a pierniki w lukrowej polewie, obowiązkowo w
kształcie serca), Amerykanie, Japończycy, Meksykanie, czy mieszkańcy krajów skandynawskich.

W USA, 14 luty jest szczególnie popularny. W tym dniu w szkołach prowadzone są specjalne walentynkowe lekcje, tworzone są tematyczne gry i zabawy, a wpływy z zakupów miłosnych gadżetów sięgają znacznych sum. Święto Zakochanych nie jest tak naprawdę świętem najbliższych sobie osób. Amerykanie obdarowują prezentami zarówno członków rodziny, kolegów, jak i swoich szefów czy współpracowników.

Okazuje się, że prezenty walentynkowe mogą być bardzo praktyczne. Tak jest we Włoszech, gdzie ukochane osoby dostają odzież w kolorze czerwonym. Podobnie jest w Hiszpanii. Kobiety otrzymują np. sprzęt AGD, a mężczyźni nowinki komputerowe.

W wiktoriańskiej Anglii prezentem walentynkowym były suszone kwiaty. Teraz prócz tradycyjnych czekoladek i kwiatów, są to np. kartonowe serca z postaciami Romea i Julii.

Podarkiem walentynkowym może być także uroczysta kolacja. Zwyczaj ten szczególnie gorliwie podtrzymują Niemcy, czy mieszkańcy Francji - kraju gdzie 14 luty to uroczystość urastająca do rangi święta narodowego. Tam zaproszenie właśnie na kolacją, wysyłane jest razem z bukietem kwiatów i zastępuje tradycyjną walentynkę.

Świętuje prawie cały świat

14 luty to wyjątkowa data także w krajach azjatyckich. Szczególnie upodobali go sobie Japończycy. Tam już od końca stycznia można zakupić walentynkowe ozdoby, prezenty, czy słodycze. Ale co niespotykane w innych krajach, zwyczaj obdarowywania należy w tym dniu do kobiet. Podobnie jak w USA, prezenty otrzymują nie tylko ukochani, ale także osoby z otoczenia Japonek. Dla ukochanych przeznaczone są specjalne, samodzielnie przygotowane czekoladki "honmei - choko”, a pozostali otrzymują zwykłe, wręczone dla konwenansu "griki - choko”. Panowie odwdzięczają się paniom za czekoladki dopiero 13 marca w tzw. "Biały Dzień”.

Z kolei w Chinach, osoby spragnione miłości kładą się spać z pomarańczą pod pachą, uprzednio nakłutą szpilką. Kogo poczęstują tym właśnie owocem, ten zapała uczuciem do osoby, która go obdarowała.

Popularne są także konkursy walentynkowe. W Malezji wystawiane jest na próbę wzajemne "przywiązanie”. Zabawa "Więźniowie Miłości” polega na tygodniowej niewoli, podczas której pary skute są kajdankami i dodatkowo obserwowane. Wygraną pieniężną otrzymują najwytrwalsi. Przyjemniejszym konkursem jest "Maraton Pocałunku” na Filipinach, czyli konkurs na najdłuższy pocałunek.

Miłosne \"veto”

Nie wszystkie kraje chętnie włączają się do obchodów Święta Miłości.
W Iranie dopiero z czasem staja się one coraz bardziej tolerowane. Podobnie w Indiach, gdzie są popularne wśród młodzieży, ale przez starszą cześć społeczeństwa jednak potępiane. Od niedawna także, 14 luty obchodzony jest w Wietnamie. Ale tylko przez osoby nie będące jeszcze w związku małżeńskim.

Także kraje islamskie na Bliskim Wschodzie i w Afryce niechętnie podchodzą do tego zwyczaju. Mimo tego, Walentynki powoli zyskują na popularności wśród młodzieży.

14 luty to jednak tylko umowna data. Tak naprawdę dla bliskich sobie osób, święto zakochanych jest każdego dnia. Nieważne czy jesteśmy z Polski, Norwegii czy z Chin.

Źródło informacji: internet

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium