W ramach Funduszu Dotacji Inwestycyjnych, który działał w pięciu województwach (warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim i śląskim) dotację otrzymało około 600 przedsiębiorców. Łącznie pomoc finansowa wyniosła ponad 54 mln złotych.
W punktach refundacji szkoleń prowadzonych w każdym województwie przedsiębiorcy mogli starać się o refundację części kosztów szkoleń oraz studiów podyplomowych dotyczących zarządzania, finansów, prawa i zastosowania technik informatycznych w przedsiębiorstwie. Z tej formy pomocy skorzystało 4159 przedsiębiorców, a refundacja wyniosła łącznie prawie 3 mln złotych.
W 2002 r. na terenie całego kraju działały 132 punkty konsultacyjno-doradcze PARP, które udzielały bezpłatnej pomocy małym i średnim przedsiębiorcom. W sumie udzielono 130 tys. godzin bezpłatnych konsultacji, wartych 12 mln zł!
W 2002 r. zostały rozstrzygnięte przetargi międzynarodowe na wybór wykonawców projektów szkoleniowych i doradczych skierowanych do osób bezrobotnych, absolwentów oraz pracowników MSP. Jest to wielkie przedsięwzięcie, w którym z pomocy skorzysta ponad 18 tys. bezrobotnych i ponad 17 tys. pracowników MSP. Budżet programu Rozwój Zasobów Ludzkich wynosi ponad 124 mln złotych i obecnie dotyczy pięciu województw: podlaskiego, podkarpackiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego oraz śląskiego. Najdynamiczniej rozwija się w woj. lubelskim, gdzie program osiągnął już półmetek. Docelowo w ramach programu przeszkolonych zostanie 5 tys. osób.
PARP wspiera też działania proeksportowe. Na udział MSP w targach międzynarodowych, misjach handlowych i promocji polskich produktów na rynkach zagranicznych wydano w ubiegłym roku 18 mln zł. W ramach Programu Promocji Eksportu w 2002 r. dotację otrzymało 800 przedsiębiorców. W porównaniu z przedsiębiorstwami UE polskie firmy nadal pozostają w tyle, jeśli chodzi o działalność innowacyjną. Stąd pomysł na uruchomienie w ubiegłym roku specjalnego programu. Skorzystało z niego ponad 200 przedsiębiorców otrzymując wsparcie w łącznej wysokości 5,6 mln złotych.