Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

17 września 2009 r.
13:12
Edytuj ten wpis

Wspomnienia naszych czytelników: Uratowała nas niemiecka kobieta

Wspomina pan Tadeusz Drzymała: Urodziłem się w październiku 1920 roku w małej wsi Gielnia w gminie Zaklików w powiecie kraśnickim (obecnie powiat stalowowolski). W Gielni mieszkałem z rodzicami i rodzeństwem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wieś Gielnia położona jest w środku Lasów Lipskich słynących z dużego zgromadzenia tam oddziałów partyzanckich w czasie okupacji niemieckiej.

W mojej wiosce mieszkało około 66 rodzin, w tym dwie rodziny niemieckie: Niemka Balbina z córką Olgą i zięciem Dębskim Józefem. Dębscy mieli dwoje prawie dorosłych dzieci Adelę i Leona. Druga rodzina to Edward, syn Balbiny ożeniony w Gielni z Polką nazwiskiem Janik Franciszka. Mieli jedną córkę, Edward miał jeszcze syna imieniem Emil i było to dziecko Edwarda z pierwszego małżeństwa.

Niemka Balbina zamieszkała w Gielni prawdopodobnie jeszcze przed I wojną światową, trudniła się znachorstwem, leczyła ludzi i była również akuszerką, odbierała porody. W czasie wybuchu wojny w 1939 roku była w wieku 80 lat.

Wszyscy członkowie wymienionych rodzin niemieckich zaczęli się cieszyć ze zwycięstwa Niemców, a z biegiem czasu dobrobyt tych rodzin stawał się coraz bardziej widoczny, bo mieli duże przydziały żywności i inne dobra, których Polacy nie posiadali.

Rok 1940 był w miarę spokojny, ale gdy terror Niemców zaczął wzrastać, pojawiały się w Lasach Lipskich małe jeszcze, ale uzbrojone grupy partyzantów. Napadały one na siedziby urzędów gmin, mleczarń, poczt i urzędów pracy organizujących wyjazd Polaków na przymusowe roboty do Niemiec. Pojawiały się pierwsze sabotaże na torach kolejowych, takie jak rozkręcanie szyn i wykolejanie pociągów, gdyż nie było jeszcze materiałów wybuchowych.

W miarę upływu czasu terror niemiecki wzrastał i wzrastały oddziały partyzanckie, które właśnie w lasach okalających naszą wieś Gielnię często kwaterowały, a główną siedzibą obozowisk partyzanckich był rejon lasu nazywany"Łęką”, oddalony od Gielni o niecałe 30km.

W dzień chodzili po wsi Niemcy, zabierali siłą zboże lub bydło nie oddane przez gospodarzy na kontygent, a w nocy przychodzili partyzanci, których prowadzono na tory kolejowe, które minowali do wykolejenia. Prawie każdy z mieszkańców Gielni współpracował z partyzantką o czym rodziny niemieckie wiedziały, ale nie donosiły na posterunek żandarmów niemieckich do niedalekiego Zaklikowa. Miejscowi nie robili żadnej krzywdy rodzinom niemieckim w Gielni, a i Niemcy z Gielni nie skarżyli Polaków za współpracę z partyzantką, chociaż niewątpliwie wiedzieli o tym.

Względny spokój nie trwał długo, terror okupantów wzmagał się coraz bardziej i wzmagały się walki oddziałów partyzanckich. Niemcy zaczęli palić całe wsie i zabijać ich mieszkańców. W rejonie Lasów Lipskich zostały spalone m.in.: Kolonia Łysaków, Janiki, Kruszyna, Goliszowiec, a ludność tych wsi w większości wybito.

Nadszedł czas nieszczęśliwy i dla naszej Gielni. Był to dzień 30 września 1942 roku. W godzinach przedpołudniowych wojska niemieckie otoczyły całą wieś nikogo nie wypuszczając. Wyciągali ludzi z domów na drogę siłą, zabili jednego gospodarza i podpalili jego dom, spaliło się wtedy dziesięć dalszych gospodarstw. Około czterdziestu mieszkańców wsi Niemcy otoczyli szczelnym kordonem i pędzili w pobliski las.

Właśnie w tamtym momencie mieszkanka Gielni - Niemka Balbina wyszła do dowódcy oficera niemieckiego i głosem błagalnym po niemiecku prosiła dowódcę oficera żeby zwolnił wszystkich. Mówiła, o tym, że ona mieszkała tu dziesiątki lat i nikt jej krzywdy nie robił. Wtedy oficer dowódca niemiecki odepchnął ją brutalnie. Upadła na kolana, wyciągnęła jakieś pismo z kieszeni i wręczyła je oficerowi. Ten po przeczytaniu pisma dał rozkaz aby zwolnić zatrzymanych ludzi a Niemce nakazał żeby powiedziała po polsku mieszkańcom Gielni aby poszli gasić palące się jeszcze domy.

Tak oto Niemka, mieszkanka polskiej wsi ocaliła od niechybnej śmierci około 40 osób i resztę wsi. Za to społeczeństwo Gielni i władze gminy Zaklików ufundowało jej w dowód wdzięczności tablicę pamiątkową stanowiącą skromny pomnik za jej bohaterski czyn. Przy uroczystym odkryciu tablicy pamiątkowej udział wzięli nawet jej wnukowie, którzy mieszkają w Polsce.

Balbina mieszkała po wojnie w Gielni, ale już dawno nie żyje. Losy pozostałych Niemców z Gielni były następujące: syn Edward uciekł wraz z rodziną z wycofującymi się Niemcami, zięć Dębski Józef popadł w konflikt z okupantami i aresztowany przez władze niemieckie przepadł bez wieści, jego żona Olga po zakończeniu wojny mieszkała w Zaklikowie, prawdopodobnie już nie żyje. Syn Edwarda- Emil został w międzyczasie powołany do wojska niemieckiego i już nigdy nie wrócił.


"Terror niemiecki nie znał granic”

Ja, tak jak wielu mieszkańców Gielni, współpracowałem z partyzanckimi oddziałami GL, a później AL.

Linia kolejowa Rozwadów- Lublin przebiegała półtora kilometra od naszej wsi. Kilka razy prowadziłem minerów do jej zaminowania by tym samym niszczyć transporty wojskowe jadące na front wschodni. Od Gielni do wsi Lipa było około 1,5 km. Lipa jako wieś była bardzo duża i uprzemysłowiona, było tam dwa tartaki (własność Żydów przed wojną), nasycalnia podkładów kolejowych i słupów energetycznych należących do PKP, terpentyniarnia, stacja PKP, Nadleśnictwo Ordynacji Zamojskich, poczta i kościół.

W wymienionych zakładach pracy pracowało ponad 600 osób, a za okupacji jeszcze więcej gdyż Niemcy wszędzie zwiększali produkcję na potrzeby wojny. Obawiając się ataku partyzantów na tartak i nasycalnię w Lipie, Niemcy postanowili wprowadzić do tych zakładów straż.

Wybudowano dla straży wieże obserwacyjne wysokie na 15 m, u samej góry zabezpieczone umocnieniami ochronnymi i ze stanowiskami dla broni maszynowej. Gdy Niemcy zaczęli wojnę z Rosją Radziecką w 1941 roku to w pierwszych miesiącach wojny odnieśli dużo zwycięstw biorąc do niewoli setki tysięcy żołnierzy radzieckich, których morzyli głodem i masowo uśmiercali.

Były jednak takie zdarzenia, że niektórzy jeńcy radzieccy szli na współpracę z Niemcami by przeżyć. Pewnej nocy wszyscy z bronią uciekli w las dołączając do oddziału partyzanckiego. Niedługo po ucieczce tartak został spalony całkowicie. Ten sam los spotkał nasycalnię w Lipie , która też została spalona. W Lipie mieszkało kilkanaście rodzin żydowskich, których Niemcy wywieźli do getta w Zaklikowie. Drugi tartak w Lipie objął w posiadanie jakiś polski Niemiec dobrze mówiący po polsku, który uciekł wraz z wycofującymi się Niemcami.

W roku 1943 terror niemiecki szalał bez granic. Palono i niszczono całe połacie kraju tam, gdzie były największe zgrupowania partyzantów. Jednego dnia spalono kilka wsi w powiecie kraśnickim, m.in.: Borów, Szczecyn, Wólka Szczecka, Łążek Zaklikowski, Łążek Czerwony. W 1944 roku w czerwcu trwała prawdziwa wojna partyzantów z Niemcami w miejscowości Szklarnia i Porytowe Wzgórze. Wtedy miała miejsce słynna bitwa pod Kochanami w Lasach Lipskich, gdzie zginął dowódca oddziału partyzanckiego- Paleń Antoni ps. "Jastrząb” pochodzący z Lipy.

W Lipie w nasycalni zatrudniony był jako specjalista pewnie Niemiec-Alfred Hull. W okresie kiedy nie było jeszcze dużo partyzantów, chodził swobodnie po wsi i handlował, przynosił dużo papierosów w zamian za jaja, masło, miód. Lubił alkohol i upijał się w miejscowej restauracji. Kiedyś po pijanemu zrobił awanturę i został zastrzelony przez partyzanta, za to Niemcy aresztowali 40 mężczyzn z Lipy i nikt nie wrócił.

Ja przeżyłem. Jestem już bardzo stary, kończę 89-ty rok życia. Mieszkam w Radzyniu.

Pozostałe informacje

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

Szefowa służby cywilnej o pracy i zarobkach urzędników
galeria

Szefowa służby cywilnej o pracy i zarobkach urzędników

Lubelski Urząd Wojewódzki gościł Anitę Noskowską-Piątkowską. Szefowa Służby Cywilnej wraz z wojewodą Krzysztofem Komorskim podkreślała znaczenie kompetentnej kadry i dobrej atmosfery w administracji.

Na zdjęciu z lewej strony Ewa Książek i Alicja Bełcik z prawej z wizytą w naszej redakcji

Te licealistki kierują się empatią. Chcą dbać o chorych na Alzheimera

Trzy uczennice klasy III z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego za cel obrały sobie pomoc osobom chorym na Alzheimera i bliskim tych osób.

Wtorkowa sesja rady miasta z udziałem pani poseł Marty Wcisło

Biała Podlaska popiera Tarczę Wschód. A europosłanka Wcisło pokaże stanowisko w Brukseli

Poparcie dla Tarczy Wschód deklaruje w specjalnym stanowisku rada miasta w Białej Podlaskiej. Jest również apel o stworzenie funduszu dla obszarów przygranicznych. Dokument ma przedstawić w Parlamencie Europejskim Marta Wcisło (KO), europosłanka z Lublina.

Tragiczny wypadek na drodze krajowej nr 74 w miejscowości Gościeradów

Tragiczny wypadek w Gościeradowie. Jedna osoba nie żyje

W zderzeniu samochodu osobowego i ciężarówki zostały poszkodowane dwie osoby. Życia jednej z nich nie udało się uratować.

Kilka kilometrów asfaltu za grube miliony. Umowa już podpisana

Kilka kilometrów asfaltu za grube miliony. Umowa już podpisana

Konsorcjum firm, których liderem jest przedsiębiorstwo MOLTER z Głogowa Małopolskiego przebuduje ponad 7 km drogi między Wolą Różaniecką a Różańcem w powiecie Biłgorajskim. Umowa z wykonawcą została podpisana, prace potrwają do przyszłego roku.

Na szczęście 80-latka czuła się w miarę dobrze i nie wymagała pomocy medycznej

Pies wytropił starszą panią. Spała za budynkiem gospodarczym

Kilka godzin intensywnych poszukiwań zaginionej staruszki zakończyło się szczęśliwie. Policyjny pies wytropił 80-latkę w środku nocy. Kobieta spała za budynkiem gospodarczym.

Tragedia na torach. Osobowy pociąg śmiertelnie potrącił kobietę
ZDJĘCIA

Tragedia na torach. Osobowy pociąg śmiertelnie potrącił kobietę

Do tragedii doszło dzisiaj po godz. 12 w Lublinie. Na torach przy ul. Gospodarczej osobowy pociąg śmiertelnie potrącił kobietę.

Jak zbudować skutecznie odporność na stres?

Jak zbudować skutecznie odporność na stres?

Stres, który towarzyszy nam każdego dnia – w pracy, w życiu osobistym, a także w chwilach, gdy napotykamy trudności finansowe, może mocno rzutować na zdrowie w przyszłości. W momentach kryzysu, gdy nagle popsuje nam się auto, a mieszkamy 20 km od miasta, mając jednocześnie większą inwestycję do zrealizowania, warto pamiętać, że dostępne są różne narzędzia, które mogą pomóc w złagodzeniu napięcia.

Prokuratorskie zarzuty gotowe. Dyrektorka żądała przeprosin dla pani wójt

Prokuratorskie zarzuty gotowe. Dyrektorka żądała przeprosin dla pani wójt

Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie jest gotowa przedstawić zarzuty pełniącej obowiązki dyrektor Szkoły Podstawowej w Trzeszczanach. Chodzi o przekroczenie uprawnień.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium