Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

1 lutego 2018 r.
0:13

Aplikacja "sercowa" VR - jak wyglądała praca G2A nad przełomowym wynalazkiem w medycynie?

Projekt rzeszowskiego centrum badawczo-rozwojowego G2A zrewolucjonizował współczesny świat medycyny. O aplikacji VR mówi się nawet w kontekście ratowania życia. I słusznie - wynalazek ten stanowi przecież prawdziwy przełom w wykrywaniu wrodzonych wad serca jeszcze w okresie prenatalnym. Innowacyjna metoda wykorzystująca technikę VR może w znacznym stopniu ograniczyć koszty tego typu leczenia. Jak wyglądała praca w G2A nad tym przełomowym wynalazkiem?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

G2A - od pasji do biznesu

G2A.COM jest jedną z największych na świecie platform aukcyjnych, na której sprzedawane są kody do gier. Firma została założona w Polsce przez Bartosza Skwarczka i Dawida Rożka. Początkowo G2A w Rzeszowie zatrudniało sześciu pasjonatów gier komputerowych. Z czasem jednak dynamiczny rozwój firmy sprawił, że kariera G2A na arenie międzynarodowej rozwinęła się w błyskawicznym tempie.

Główna siedziba firmy mieści się w Hongkongu. G2A ma też biura ulokowane w Krakowie, New Delhi, Utrechcie, Rzeszowie i Szanghaju. Firma zatrudnia ponad 700 osób z 40 krajów, a jej pracownicy posługują się aż 24 językami. Prace badawczo-rozwojowe G2A realizowane są między innymi w centrum położonym na terenie Rzeszowa.

G2A zajmuje się także drukiem 3D oraz tworzeniem aplikacji Virtual Reality. Jeden z działów firmy - G2A Dev Studio, we współpracy z zespołem ginekologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzonym przez dr hab. med. Marcina Wiechecia oraz dr n. med. Agnieszkę Nocuń z Centrum Diagnostyki Ultrasonograficznej MWU DOBREUSG - podjął się wyzwania, jakim jest wyprodukowanie modeli serca 3D. Skąd pomysł w rzeszowskim G2A na pracę w takim zakresie?

 

 

Aplikacja "sercowa" VR - od gier komputerowych do nowoczesnej medycyny

Jak wynika z raportu przedstawionego przez naukowców, jedynie 40% wad serca u nienarodzonych dzieci jest wykrywanych podczas badań prenatalnych. Do tej pory nauczanie zagadnienia związanego z wrodzonymi wadami serca mogło odbywać się jedynie na zdiagnozowanych przypadkach, za zgodą pacjentki. G2A postanowiło to zmienić, korzystając z rzeczywistości wirtualnej. Zdobyta dotychczas wiedza podczas tworzenia gier w technologii rzeczywistości wirtualnej pozwoliła zaprojektować coś, co może zrewolucjonizować szkolenia studentów oraz lekarzy, a co za tym idzie - poprawić wykrywalność wrodzonych wad serca jeszcze przed urodzeniem.

Aplikacja VR zapewnia przede wszystkim szerszy dostęp do wiedzy praktycznej, rozumianej nie tylko jako lepszą znajomość cech charakterystycznych czy możliwości rozpoznania wad serca, ale także jako pomoc w wypracowaniu odpowiedniej motoryki. Technologia wirtualnej rzeczywistości pozwala na odtworzenie badania USG serca za pomocą specjalnej aplikacji. Dzięki trzymanemu w ręce kontrolerowi oraz okularom VR student lub lekarz może widzieć wszystko i wykonywać swoje działania tak, jakby rzeczywiście badał pacjentkę w ciąży. Już w aplikacji zatem istnieje możliwość oglądania trójwymiarowego modelu z cechami charakterystycznymi dla danej wady serca. Studenci i lekarze będą mieli tym samym możliwość przeprowadzenia testów na modelach 3D i sprawdzenia, czy prawidłowo wykryli wadę.

Opracowanie aplikacji stanowiło zupełnie nowe doświadczenie, łączące informatykę z medycyną. Wykorzystywany dotychczas sprzęt do badań prenatalnych jest bardzo drogi - jego cena może wynosić kilkaset tysięcy złotych. Tymczasem wspomniane wcześniej gogle VR to koszt rzędu kilkaset złotych. Cena aplikacji nie powinna być większa niż 60 euro. To z kolei oznacza niemalże nieograniczony dostęp do praktycznej wiedzy i umiejętności z zakresu wrodzonych wad serca.

Praca nad aplikacją G2A w Rzeszowie spotkała się z bardzo pozytywnymi opiniami. Dr hab. med. Marcin Wiecheć, pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Ginekologii i Położnictwa UJ CM, mówi o aplikacji jako o absolutnie przełomowym projekcie:

Da on nieograniczony dostęp do skomplikowanej wiedzy praktycznej na temat wad wrodzonych serca, która w tym momencie jest dostępna jedynie dla nielicznych. Sprzęt do badań prenatalnych jest bardzo drogi - jego cena waha się od 130 do 700 tys. złotych, a przez to niedostępny dla większości ośrodków. Biorąc pod uwagę, że zestawy VR można obecnie kupić za kilkaset złotych, a dostęp do platformy wad serca nie powinien przekroczyć 60 EUR, to rozwiązanie może zrewolucjonizować metodykę nauczania trudnego zagadnienia wrodzonych wad serca i wpłynąć na poprawę wykrywalności tych anomalii przed urodzeniem.

Sami twórcy aplikacji również nazywają go rewolucyjnym rozwiązaniem, mając nadzieję, że wpłynie on na znaczącą poprawę diagnostyki schorzeń u płodów. Z opinii na temat pracy nad projektem G2A wynika, że rozpoznawalność wad serca może wzrosnąć nawet o 95%.

Jak wyglądała praca w G2A nad modelami serca 3D?

Dr med. hab. Marcin Wiecheć wraz ze swoim zespołem opracował zbiór cech charakterystycznych dla poszczególnych wad serca, tworząc warstwowe wydruki 3D, zarówno dla zdrowego serca płodu, jak i tego, które posiada wrodzone wady. Specjaliści G2A w Rzeszowie wprowadzili następnie kolekcję modeli do wirtualnej rzeczywistości, co miało ogromny wpływ na nauczanie w różnych obszarach medycyny, zwłaszcza w metodyce obrazowania. Praca w G2A nad tym projektem umożliwiła stworzenie aplikacji, pozwalającej na zdecydowanie lepsze zrozumienie tego, jak wygląda serce z konkretną wadą oraz tego, na co należy zwracać uwagę, wykonując badanie USG.

Każdy model serca 3D składa się z 8 elementów, które po rozłożeniu pozwalają na dokładną analizę w odniesieniu do porównywanego przypadku. Model drukowany jest w technologii SLA z żywicy fotopolimerowej, dzięki której możliwe jest uzyskanie najwyższej jakości wydruku oraz szczegółowe odwzorowanie budowy serca. Technologia ta pozwoliła również na obniżenie dotychczasowych kosztów związanych z produkcją aż o połowę. W centrum badawczo-rozwojowym G2A w Rzeszowie ma powstać łącznie 30 różnych modeli serca obrazujących najczęstsze, a także najbardziej trudne do rozpoznania wady wrodzone serca. Modele te będą wykorzystywane podczas szkoleń studentów medycyny oraz lekarzy. Krótki czas wydruku modeli serc (około 3 godziny) pozwala na dostosowanie produkcji do potrzeb zamawiających.

Aplikacją “sercowa” VR to doskonały dowód na to, jak wielki potencjał niesie ze sobą technologia rzeczywistości wirtualnej. Modele serca 3D przygotowane przez doświadczonych twórców gier z G2A w Rzeszowie sprawią, że każdy będzie miał możliwość poznania różnicy pomiędzy zdrowym sercem a tym obarczonym wadą. To ogromny krok w kierunku poprawy wykrywalności wad serca jeszcze przed urodzeniem.

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium