Funkcjonowanie urządzeń elektrycznych, zarówno autonomicznych, jak i pracujących w większych sieciach, wymaga zapewnienia odpowiednich warunków. Mowa między innymi o stabilnym zasilaniu. Wymagania pod tym względem są różnorodne, a wszystko zależy oczywiście od zapotrzebowania na energię, czyli po prostu od liczby maszyn, charakteru sprzętu lub stopnia rozbudowania układu. Jednocześnie kluczową kwestią jest zagwarantowanie stabilnego zasilania. Zdarzają się oczywiście awarie lub przerwy w dostawie prądu, dlatego warto, a czasami wręcz należy zapewnić dodatkowe, awaryjne źródło energii.
Znajdź zasilacz UPS dopasowany do potrzeb
Bez względu na użytkowany sprzęt jednym z rozwiązań zapewniających podtrzymanie zasilania jest tak zwany UPS. To dodatkowy zasilacz, który można montować jako uzupełnienie komputera, serwera i innych układów. Jak działa tego typu rozwiązanie? W momencie, kiedy dochodzi do przerwania zasilania, źródłem energii automatycznie staje się awaryjny sprzęt, który — w zależności od parametrów — jest w stanie zapewnić dostęp do prądu przez kilka minut bądź kilka godzin.
Oczywiście wybór dodatkowego zasilacza uzależniony jest od konkretnych wymagań, czyli urządzeń bądź całych instalacji, które powinien wspierać. Wiadomo, że inny sprzęt będzie wykorzystany w przypadku domowego komputera, a inny będzie UPS do serwera. Takie elementy wyposażenia domu lub firmy charakteryzują się różnorodnymi parametrami, od których zależy, jaki zasilacz będzie w stanie wesprzeć określony rodzaj urządzenia. Ma to wpływ m.in. na wspomniany już czas działania podtrzymania. To z kolei przekłada się na bezpieczeństwo pracy oraz możliwość wykonania rozmaitych czynności z wykorzystaniem maszyn zasilanych energią elektryczną.
Dlaczego awaryjny zasilacz ma znaczenie?
Istnieje wiele powodów, dla których powinno się korzystać z urządzeń zapewniających podtrzymanie zasilania w razie przerwy w dostawie prądu z podstawowego źródła energii. Tego typu sytuacje czasami są planowane, na przykład ze względu na prace konserwacyjne bądź budowlane, innym razem wynikają z awarii. W każdym przypadku możliwości niezawodnego korzystania ze sprzętu zasilanego prądem ma kluczowe znaczenie. Nawet w domu, kiedy korzysta się z komputera, można bowiem stracić ważne dane bądź możliwość dokonania zamówienia czy przelewu bankowego. Zainstalowanie zasilacza sprawia, że nawet w razie przerwania dostępu do energii można kontynuować pracę lub uniknąć straty ważnych dokumentów. Czasami nawet czas na wyłączenie komputera ma znaczenie, ponieważ pozwala uniknąć ryzyka uszkodzenia sprzętu w razie nagłego zamknięcia systemu. Jeszcze istotniejsze jest podtrzymanie zasilania w warunkach przemysłowych. W bardziej skomplikowanych układach stosuje się UPS 3-fazowy. Umożliwia kontynuowanie produkcji, dokończenie realizacji zlecenia, wysłanie towaru, ale też zapewnia stały dostęp do kluczowych danych i aplikacji. Dla niezawodnego funkcjonowania przedsiębiorstwa jest to rozwiązanie o charakterze kluczowym.
Stały dostęp do istotnych danych
O ile awaryjne zasilacze odpowiadają za podtrzymanie dostępu do energii elektrycznej, o tyle same też muszą funkcjonować bezawaryjnie. Z tego powodu warto wybierać sprzęt od sprawdzonych producentów, ale też na bieżąco kontrolować stan urządzeń UPS. Monitoring jest możliwy, a renomowani dostawcy zapewniają go nawet w formie zdalnej. Dzięki temu, że na bieżąco ma się dostęp do różnorodnych danych dotyczących funkcjonowania zasilacza, można odpowiednio wcześnie zareagować w razie wykrycia jakichkolwiek problemów. Bez wątpienia dobrze jest o tym pamiętać, aby cieszyć się optymalnie funkcjonującym UPS-em.