Pierwsze objawy ciąży są trudne do zauważenia, choć niektóre kobiety są w stanie wyczuć nawet moment zapłodnienia. Przede wszystkim warto wiedzieć, że komórka jajowa może być zapłodniona wyłącznie przez 6-8 godzin ze swojego życia, które trwa 24 godziny. Właśnie w tym czasie plemnik musi pojawić się w drogach rodnych. Wówczas powstaje zygota, która stopniowo się dzieli, aż w końcu trafia do jamy macicy – trwa to 5 dni. Zarodek zagnieżdża się w niej po 2 dniach i dopiero wtedy zaczyna wysyłać sygnały chemiczne, co powoduje pojawienie się we krwi gonadotropiny kosmówkowej, nazywanej hormonem ciąży.
Plamienie implantacyjne
Pierwszym objawem, który może wskazywać na ciążę, jest zanik okresu. Jednak czasem pojawia się krwawienie implantacyjne. Nie występuje ono u każdej kobiety – u niektórych zarodek zagnieżdża się w macicy bez dawania żadnych objawów. Krwawienie pojawia się wtedy, gdy zarodek podczas zagnieżdżania trafił na naczynia krwionośne i uszkodził ich ścianki.
Niektóre kobiety mylą krwawienie implantacyjne z miesiączką. Jest ono jednak inne – nie towarzyszy mu ból charakterystyczny dla okresu i nie pojawiają się skrzepy. Trwa bardzo krótko, więc po takim krwawieniu można spodziewać się, że test ciążowy będzie pozytywny.
Inne objawy ciąży
O ciąży może też świadczyć zmęczenie i senność, które pojawiają się w pierwszym miesiącu. W organizmie kobiety panuje wówczas burza hormonów, której efektem jest dokuczliwa senność, a niekiedy także stan podobny do infekcji. Przyszłej mamie dokuczają też zmiany nastroju, rozdrażnienie i złość. Wynikają one z wysiłków związanych z przygotowywaniem się organizmu do roli matki oraz z wahań hormonów. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule "Poranne mdłości i brak miesiączki, czyli pierwsze objawy ciąży".
Nabrzmiałe i bolesne piersi to kolejny charakterystyczny objaw ciąży. Na skórze piersi widoczne stają się naczynia krwionośne, a sutki są wyraźnie ciemniejsze. U ciężarnej może wystąpić nadwrażliwość na niektóre zapachy, a także niezwykle dokuczliwe mdłości i wymioty. Kolejny objaw to zawroty głowy, a niekiedy również omdlenia – są efektem zmian w krążeniu krwi. Naczynia krwionośne rozszerzają się, aby krew sprawniej płynęła do dziecka. W efekcie ciśnienie krwi matki obniża się, przez co do mózgu dociera mniej krwi. Zawroty głowy mogą też wynikać z nieregularnego spożywania posiłków, co skutkuje spadkiem poziomu cukru we krwi. Więcej informacji na ten temat przeczytasz na portalu kobiecosc.info