Fundacja Fundusz Lokalny im. Jana III Sobieskiego wraz z partnerami: Gminą Chełm, Gminą Łopiennik Górny, Gminą Piaski, Gminą Ulan-Majorat i Powiatem Krasnostawskim realizuje projekt „Modernizacja i rozbudowa systemów informatycznych samorządów województwa lubelskiego w celu podniesienia jakości usług publicznych”. W ramach tego działania w Gminach i Starostwie trwają intensywne prace, dzięki którym zostaną udostępnione nowe e-usługi, a urzędy zinformatyzują procedury wewnętrzne.
Projekt przewiduje rozbudowę istniejących i wdrożenie nowych systemów backoffice w jednostkach go realizujących (informatyzując procedury wewnętrzne) i wdrożenie systemów udostępniających e-usługi, co umożliwi ich świadczenie. Dzięki realizacji projektu mieszkańcy zyskają możliwość zdalnego załatwiania spraw, a same jednostki zostaną wyposażone w narzędzia podnoszące jakość i wydajność pracy. W rezultacie przedsięwzięcie umożliwi lepsze zaspokojenie potrzeb mieszkańców terenu objętego projektem i rozwiąże problemy zgłaszane przez pracowników i kierownictwa jednostek realizujących projekt.
W efekcie mieszkańcy obszaru, na którym realizowany jest projekt, będą mieli możliwość załatwiania wielu spraw przez Internet, na przykład:
Sprawdzenie wysokości podatków (np. od nieruchomości, leśny, rolny) i opłat (np. za gospodarowanie odpadami komunalnymi)
Uiszczanie opłat do urzędu
Zgłoszenie zbycia pojazdu
Zgłoszenie budowy lub wykonania robót budowlanych
Poradnictwo w zakresie ochrony praw konsumenta
Udostępnienie informacji publicznej
Wniosek o rozłożenie należności na raty, odroczenie terminu, umorzenie zaległości, umorzenie odsetek
Wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej
Wniosek o udostępnienie informacji publicznej
Wniosek o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
Te i wiele innych spraw będzie można niebawem załatwiać bez wychodzenia z domu. Potrzebne jest jedynie założenie Profilu Zaufanego (bezpłatnie) na www.epuap.gov.pl i potwierdzenie go w urzędzie gminy. Taki profil będzie służył do komunikacji z urzędem. Mieszkańcy dostaną powiadomienia o rozwoju spraw oraz będą mieli możliwość ustawienia przypomnienia o płatnościach.
W trakcie realizacji projektu przewiduje się modernizację i rozbudowę systemów teleinformatycznych w Gminie Chełm, Gminie Łopiennik Górny, Gminie Piaski, Gminie Ulan-Majorat i Powiecie Krasnostawskim, w tym:
• modernizację i rozbudowę systemów dziedzinowych,
• dostosowanie i wdrożenie formularzy na e-PUAP dla planowanych e-usług,
• integrację systemów dziedzinowych z EZD,
• zaprogramowanie procesów związanych z e-usługami w EZD,
• modernizację i rozbudowę EZD, w tym integrację z e-PUAP,
• uruchomienie portalu e-należności dla każdej z jednostek,
• zakup i wdrożenie systemów do planowania i zarządzania budżetem oraz obsługi rady,
• zakup i wdrożenie systemu zarządzania oświatą,
• dostosowanie serwisów internetowych do standardu WCAG 2.0,
• uruchomienie punktu potwierdzania profilu zaufanego,
• niezbędną dla realizacji w/w zadań modernizację infrastruktury sprzętowej i sieciowej i zapewnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego.
Dodatkowo wdrożenie projektu spowoduje, iż osoby o niższym stopniu sprawności będą miały, dzięki udostępnieniu elektronicznych usług publicznych, ułatwioną możliwość załatwienia swoich spraw, bez potrzeby fizycznego stawiania się w instytucji, co przyczyni się do wyrównania nierówności w dostępie do administracji. Przyjęte w ramach projektu rozwiązania w zakresie udostępniania cyfrowych usług i treści, będą charakteryzować się wysoką dostępnością (zgodnie ze standardami WCAG 2.0), ciągłością działania, powszechnością i oczekiwaną przez użytkowników jakością obsługi, która po wdrożeniu będzie monitorowana.